VÁNOČNÍ HITY ODJINUD

5077.jpg Mezi stálice v sortimentu svátečních rostlin u nás patří vánoční hvězda a brambořík, v posledních letech se však stále více objevují i jiné druhy. Zkusíte něco netradičního?

Rostliny pocházející z různých končin světa tak můžou nejen v původní domovině, ale i u nás doplnit vánoční atmosféru.

1. Okrasné papričky ( Capsicum )

Odkud jsou? Pocházejí z Jižní Ameriky a dnes můžete obdivovat především v tomto předsvátečním čase obří množství barev, tvarů, velikostí plodů i kresby na listech. Jde o kultivary vyšlechtěné pro pěstování hlavně v bytech.

Co nás zaujalo? Samotná rostlina prochází během svého vývoje barevnou proměnou. Plody dozrávají postupně, a tak na jednom keříku najdete zelené, oranžové i červené. Existují rovněž kultivary, které jsou ve zralém stavu krásně fialové. Vychytávka ? Papričky, které pěkně zčervenají, se můžou postupně sklízet a sušit. Pálí jako oheň a jen kousek stačí, aby každý pokrm získal pikantní chuť.

Jak se o ně postarat ? Nároky na pěstování nejsou nijak velké. Do podzimu je můžete mít i ve venkovních truhlících, před příchodem silnějších mrazů je přeneste do místnosti; stačí jim teplota okolo 15 °C. Neznamená to ovšem, že v teplejším bytě se jim nebude dařit. Vhodné je místo u okna na východní straně, občas je mlžte. Hnojení není nutné, zálivka by měla být mírná. Papričky plodí dlouhou dobu, jednotlivé plody pomalu zrají a rostlina vypadá půvabně po celou dobu, kdy ji máte doma. Po odplození se vyhazují. Nemá cenu je pěstovat dál, protože tyto letničky by ani déle nemohly žít, zato budou zdobit váš příbytek 4 až 6 měsíců.

2. Libavka ( Gaultheria procumbens )

Odkud je ? Ze Severní Ameriky, kde se hojně pěstuje. Tento stále zelený pokryvný hustý keřík dorůstá do výšky asi 15 cm a svými červenými plody se podobá brusince. Rostlinu zdobí bobulky od podzimu do jara a proto se nyní častěji využívá i k vánočním dekoracím.

Co nás zaujalo ? Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky. Také se jí říká žvýkačkový keřík, protože plody mají skutečně chuť žvýkačky, jsou jedlé, ale nepříliš chutné.

Jak se o ni postarat ? Nároky na pěstování má shodné s ostatními vřesovištními druhy; potřebuje kyselou, propustnou, stále mírně vlhkou půdu a stanoviště polostinné až stinné. Libavka je mrazuvzdorná a na zahradě se časem rozroste do pěkného polštáře.

Pokud se rozhodnete pro libavku jako vánoční rostlinu, kupte ji v květináči. V bytových podmínkách bude po Vánocích vyžadovat chladnější místnost – kolik stupňů C nejlépe 10-14C, dostatek světla a omezenou zálivku. Pro dobrý růst se vyplatí ji po zakoupení přesadit do kyselého substrátu a nezapomenout na drenáž.

3. Hebe ( Hebe )

Odkud je ? Pochází z Nového Zélandu, Francouzské Polynésie, Falklandských ostrovů a Jižní Ameriky. Vyváří malé, stále zelené keříky a rozlišujeme asi 140 druhů.

Co nás zaujalo ? Přestože existují druhy dorůstající v podobě keře do velikosti 2 až 3 m, ty, které se pěstují u nás venku, dosáhnou výšky 30 cm, ale velmi pomalu. Vydrží na slunci i v polostínu a potřebují sušší místo i ochranu na zimu například netkanou textilií, chvojím nebo listím. Zahradní substrát by měl být dobře propustný a kyselý (cca 1/3 rašeliny v zemině). Nesnášejí silnější mrazy, proto je lze přezimovat také ve skleníku.

Jak se o ni postarat? V posledních letech dostanete i v našich obchodech řadu zajímavých kultivarů v květináčích, které se liší hlavně tvarem a posazením listů na větvičkách. Hebe pro svou svěží barvu přispěje ke každé slavnostní příležitosti. Pokud sesadíte několik odlišných druhů do jedné misky, získáte zajímavou dekoraci, kterou lze doplnit i sušenými květy nebo plody přinesenými z podzimní procházky. Při dočasném pěstování v bytě vyžaduje stejné podmínky jako pihavka. Navíc je i možné sesazovat oba druhy, třeba do proutěných nádob.

4. Krásnohlávek ( Calocephalus brownii )

Odkud je? Má původ v Austrálii. Roste jako nižší keř, ve své domovině až do výšky 75 cm. Celou rostlinu zdobí stříbřitá barva a tím je velmi charakteristická.

Co nás zaujalo? Právě díky svému zbarvení příroda katapultovala krásnohlávka mezi zajímavé vánoční rostliny, které se na rozdíl od jiných nemusí uměle barvit. Listy má drobné a květy žluté.

Jak se o ni postarat?V našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka ve tvaru maličkého keříku, který doroste do výšky asi 15 až 20 cm. Poměrně dobře ji uchováte v chladnější místnosti, nejlépe při teplotě kolem 15 C. Vyžaduje dostatek světla, během zimy ji nepřihnojujte a zalévejte jednou za tři týdny.

5. Železnec nádherný ( Metrosideros excelsa )  

Odkud je ? Do rodného listu mu příroda „napsala“ Nový Zéland a Polynésii, kde znají přes 30 druhů.

Co nás zaujalo ?Nejznámějším z nich je M. excelsa, které se říká „vánoční strom“, protože vykvétá v čase těchto svátků. Stromy s kožovitými listy jsou doslova obsypané šarlatově červenými tyčinkovitými květy.

Jak se o ni postarat? Tuto nádhernou rostlinu můžete pěstovat v nádobě. Je celkem nenáročná, snese i horší podmínky s poklesem teplot k 0 C, nedostatečné osvětlení a občasné opomenutí zálivky. Netrpí chorobami ani škůdci. Nejlépe ji využijete jako dekoraci teras a balkónů ( na zimu jí nezapomeňte poskytnout bezmrazé přístřeší ). Dařit se jí bude v půdě, která je hlinitopísčitá, neslévavá s dostatečnou drenáží na dně květináče. Nejlépe vyhovuje keramzit. – trošku pro blbé mám květník a v něm hlinitopísščitou, jinak to neslévava, nejlépe tedy substrát pro pokojové rostliny, pokud si zeminu míchají sami tak, 1díl rašeliny 2 díly kompostu nebo listovky a 1 díl jemného písku

A další vánoční zajímavosti ?

Letošním hitem jsou drobnokvěté begonie s plným květem(begonia)-rovníkové oblasti , kolopejka( kalanchoe ) - Madagaskar, orchideje(orchidea) původ čína, dále vřesovce( Erica )- Jižní Afrika a vřesy( Calluna ), ty pocházejí z Evropy, konkrétně z Anglie, jsou oblíbenou vánoční rostlinou pro svou nenáročnost na pěstování.

Můj tip

- pokud rostlina uhyne, nic tak hrozného se neděje- vypadá dobře i v suchém stavu

Z anglosaských zemí se k nám v posledních letech valí i cesmína(Illex), která zde přímo symbolizuje vánoce, využívají se především uříznuté větvičky, které se používají nejen do suchých vazeb, ale i čerstvé do vázy.Jsou dekorativní nejen tuhým listem ale především výraznými červenými plody.

Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz