POKOJOVÉ ROSTLINY S PESTŘE ZBARVENÝM LISTEM

5559.jpg Pokojové květiny nemusí zdobit jenom svými květy. Mnohé z pokojovek se pěstují pouze pro efekt atraktivně zbarvených listů. Jejich estetický účinek se přitom plně vyrovná výrazně kvetoucím druhům. Některé druhy jsou tak výjimečné, že na první pohled list ani nerozeznáme od květu, např známá „vánoční hvězda“ (Euphorbia pulcherrima), jejiž červené či jinak zbarvené listy nemají s květy nic společného, žlutá kvítka jsou celkem nenápadná, najdeme je uprostřed pestrých listenů. Také jiné druhy pryšců (Euphorbia) mají podobné vlastnosti.

Jiné druhy květin, které pěstujeme v našich bytech mají zase tak krásné barvy listů, že se květům plně vyrovnají. Mezi ně patří např. hypoestes (Hypoestes), nebo begonie (Begonia). Další pokojovky mají zase tak neuvěřitelné zbarvení že na jednom listu napočítáme několk barev a odstínů, v tomto směru vyniká např takový kroton (Croton), který co kultivar, to jiná barva a vzor.

Pokojovky okrasné listem tedy mohou plně zastoupit kvetoucí druhy, jejich velkou výhodou je navíc i skutečnost, že pestré llisty zdobí květinu stále, zatímco květy nemusí mít vždy dlouhou trvanlivost. Docela dobře si můžeme rostliny nakombinovat tak, aby se nám hodily do interiéru. Dají se dobře sladit s barvou stěn a s použitým nábytkem. Pamatujme také na to, že interiéry v tmavých barvách krásně prozáří zlatolisté kultivary. Na světlé barvě zase nádherně vynikne rostlina s tmavším listem. Moderním interiérům zase sluší výrazné, geometricky tvarované listy. A nakonec nezapomínejme na to, že i při volbě květin pro náš domov platí umírněnost. Mnohé pestrolisté druhy jsou velmi výrazně a určitě bychom je neměly používat v nadměrném množství. Několik jedinců stejného druhu vypadá nádherně, směsice mnoha, pokud se nejedná o cílenou sbírku, může působit chaoticky.

Pokud jde o péči o tyto pokojovky, vždy se orientujeme podle původního druhu. Velká řada pestrolistých květin předstvavuje cíleně vyšlechtěné kultivary z původního druhu, který má většinou běžné, zelené zbarvení. Kultivary tedy budou mít základní požadavky na pěstování stejné. Odlišnosti samozřejmě nastat mohou, obecné pravidlo říká, že čím pestřejší kultivar, tím je i oproti základnímu druhu náročnější. Může to platit u fíkusů, žlutolisté a panašované formy vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a mají menší toleranci k nedodržení pěstebních podmínek, zejména k chybám při zálivce a teplotě interiéru.

Obecně tyto pokojovky zejmána v chladném období roku nemají rády velké kolísání teploty. Některé rostliny snášejí ústřední topení lépe než jiné, ale většina postrádá především vzdušnou vlhkost. Proto jsou velmi vhodné zvlhčovače na radiátorech.

Dalším velmi diskutovaným požadavkem je voda. Je proto dobré vědět, jakou potřebu vody má vaše konkrétní rostlina a zalévání prováděli jen tak často, jak je to nutné. Většina rostlin snese suché období dobře, ale naprostá většina pokojových rostlin hyne kvůli nadměrné zálivce. Pokud již rostlinu přemokříte, nechte ji vyschnout přirozeně, ve vzdušné místnosti. Nesnažte se proces urychlit přenesením rostliny do tepla, či na slunce. Mnozí pěstitelé se dopouštějí chyby také tím že zalévají často a málo. Rostliny mají však rády pořádnou zálivku následovanou sušším obdobím, kdy se může do půdy dostat vzduch a kořeny tak mohou dýchat.


Nejkrásnější druhy:

Begonie (Begonia)

V interiéru se pěstují jak begonie okrasné květem, tak i okrasné listem, mezi ty patří nejčastěji formy druhu begonie královská (Begonia rex).

Nároky begonií na světlo jsou oproti naprosté většině ostatních pokojovek menší. V zimě je necháme na parapetu světlého okna, ale v létě je lepší rostliny přemístit na takové místo, kam nedosahují nejsilnější sluneční paprsky. Zálivka nemá žádná specifika, zaléváme podle potřeby, s tím, že se vyvarujeme jek přeschnutí tak přemokření 5561.jpg substrátu. Begónie, stejně jako jiné tropické rostliny (orchideje, kapradiny), vyžadují vyšší vlhkost vzduchu a pravidelné mlžení rostlin je tedy podmínkou. Používáme rozprašovač s jemnou mlhou a pokud možno, používáme měkkou nebo alespoň odstátou vodu. Při manipulaci s rostlinou postupujeme velmi opatrně, begonie jsou totiž velmi křehké a snadno se polámou.

Begonie se také dají v domácích podmínkách celkem snadno namnožit listovými řízky nebo celými listy. Často nám pustí kořínky i list postavený ve sklenici s vodou.


Kaládium, užovník (Caladium)

Listy této půvabné pokojovky, původem z tropické Ameriky vynikají zejména díky barevně odlišné, výrazné žilnatině. Samotný list pak může být zbarven velmi variabilně, převládájí odstíny červené, růžové, zelené nebo krémové. Kaládie na jaře kvete, květy však zanikají v pozadí nápadných listů.

5562.jpg Pozor, jedná se o hlíznatou rostlinu a při pěstování nesmíme zapomenout na specifika s tím spojené. V říjnu, kdy rostlině začnou žloutnout listy, omezíme zálivku, až se hlízy zatáhnou. Hlízy necháme buď v suché zemině nebo je z ní vyndáme. Přezimujeme je při teplotě 16 - 18 ˚ C. V březnu je opět zasadíme do země. Rostlina vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a umístění odpařovačů na topení nebo velká podmiska s vlhkým štěrkem přispěje k jejímu dobrému zdravotnímu stavu. Rostlina nemá ráda přímé mlžení na list, proto zvlhčujeme okolí rostliny. Užovník nejlépe poroste na světlém či polostinném stanovišti, úpal jej dokáže silně poškodit, naopak přílišná tma má za následek nedostatečné vybarvení listů.


Kalatea (Calathea)

Tato tropická rostlina je doma v lesích Asie a Afriky, kde najdeme až 150 druhů. Nároky na stanoviště má kalatea podobné užovníku. Také ona si potrpí na vyšší vzdušnou vhkost a vyžaduje stejné světelné podmínky. Substrát, který by měl vždy obsahovat podíl rašeliny, nesmí nikdy vyschnout, jinak se listy budou stáčet a vadnout. Jednou za rok 5563.jpg zjara je vhodné rostlinu přesadit do čerstvého substrátu a jednou za tři roky se vyplatí trs rozdělit na několik kusů, které zasadíme do samostatných květináčů. Každá takto získaná rostlina zesílí a bujně poroste.

Nezapomínáme na to, že rostlina nesnáší průvan a zvolíme ji tedy chráněné místo.


Kroton, obojan (Codieum variegatum pictum)

Krotony pocházejí z jižní Asie, kde představují celkem běžný a hojně se vyskytující 5564.jpg druh.Tyto neopadavé dřeviny jsou unikátní díky sytému a výraznému zbarvení a kresbě listů Také kroton si potrpí na vyšší vlkhost vduchu a pro optimální kondici bychom měli mimálně jednou denně aplikovat postřik rozprašovačem. Rostlině také svědčí občasná sprcha, v létě ideálně odstátou nebo dešťovou vodou. Letnění na zahradě velmi prospívá. Kroton je teplomilný, ani v zimě by teplota neměla klesnout pod 17°C. Při pěstování v bytě dáme pozor na malé děti, šťáva vytékající z rostliny při poranění je jedovatá.



Fíkus (Ficus)

Fíkusům vyhovují světlé teplé místnosti, snáší většinou celkem dobře i ústřední topení a sušší vzduch. Na co je potřeba dát pozor, je průvan. Zejména v zimním období, kdy otevřeným oknem proudí ledový vzduch, může fíkus velmi urpět. Reakcí je opad listů, někdy i úplný a v horších případech rostlina uhyne. Proto fíkusy nikdy nestavíme přímo k oknu, ale vždy stranou, mimo hlavní tah. Listy mohou opadat i v případě, že koupíme vzrostlý starší exemplář. Opad je reakcí na změnu prostředí, ale většinou se rostlina po nějaké době dobře aklimatizuje. Zálivka by měla být normální, fíkusy nikdy nepřeléváme. Mlžení není nutností, ale prospěje. Fíkusy celkem rychle rostou a tak nezapomeneme na přesazování. V mládí každoročně na jaře, starší rostliny stačí přesadit jednou za tři roky.


Hypoestes, podrostovka (Hypoestes phyllostachya)

Tyto drobné křehké keříky vynikají růžovou, červenou nebo bílou kresbou na listech.

Rostlina pochází z Madagaskaru, kde ji najdeme v podrostových partiích vyšších dřevin. Stejné světelné podmínky bude vyžadovat i v našem bytě – světlé a polostinné stanoviště bude optimální. Vyšší telota je žádoucí, zejména v zimě by neměla klesnout pod 18°C. Rostlina je vcelku nenáročná a při správné péči i rychle roste. Aby si stále udržela svůj pěkný a kompaktvní tvar, měly bychom ji častěji tvarovat řezem. Starší rostliny nemusí být úplně vzhledné, proto se dopuručuje starší rostliny nahradit novými, které si snadno vypěstujeme z vrcholových řízků, které dobře koření ve sterilním substrátu za vysoké vlhkosti vzduchu.

Klíčová slova

rostlina pokojová

begonia

croton

kaládium

kalatea

kroton

fikus

ficus

hypoeste

panašovaná

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    16.03.2015 | 21:14

    terysek

    Prosiim prosím jak se jmenuje ta rostlina na uplne 1. Obrazku ??? :) Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz