NETRADIČNÍ BALKÓNOVKY

5919.png Nerenka, Arctotis grandis Máme tady jaro a s ním i novou zahrádkářskou sezonu. A právě v předjarním a jarním období je třeba začít plánovat a vše pečlivě promýšlet... co všechno budeme letos pěstovat, jakou zeleninu vysadíme, kde budou letos letnicové záhony, kolik nových stromků vysadíme a v neposlední řadě také jaké balkonovky se stanou okrasou letních okenních truhlíků, balkonů a teras. Pojďme si nyní představit několik zajímavých zástupců této oblíbené skupiny rostlin, které letos stálo za to vyzkoušet. Nebojte se experimentovat a zkuste nové druhy barvy a sestavy. Obecné mějte na paměti, že truhlíčky a jiné nádoby by nikdy neměly být přeplácané a příliš hýřit barvami. Vyberte si určitý tón a do toho se snažte sladit celý prostor. Další důležité pravidlo,které se vyplatí ctít, říká, že čím více budou květiny na očích, tím více si můžeme vyhrát, to znamená, že osazení může být členitější. Můžeme použít druhy, které jsou zajímavé v detailu a vyniknou jen při bližším pohledu. Naopak pokud by někdo osazoval patrový dům, použijte druhy s bujnějším růstem a bohatým kvetením. Jedině tak zaujmou, Nikoho ani nenapadne zkoumat, zda mají zkadeřený okraj, nebo jakou barvu má očko uprostřed květu. Šetřte i s druhovou rozmanitostí, v tomto případě krásně vynikne i 1-2 druhová výsadba.

Nerenka (Arctotis grandis)

„Africká kopretina“, letnička dorůstající výšky 30-35 cm, která má krásná květenství podobná gazánii či gerbeře. Kvete po celé léto až do podzimu. Vyžaduje osluněné místo. Je vhodná do záhonů i na řez květů. Pochází z Afriky, kde se pěstuje jako trvalka.

V sortimnetu je nově zařazena směs atraktivních barev s názvem Harlequin,kde najdeme květy v barvě fialové, bílé, oranžové a žluté. Rostliny vyžadují propustnou půdu a slunné stanoviště.. Chladné a deštivé počasí jim škodí – trpí kvalita květů., navíc jsou úbory za chladného počasí a v noci uzavřeny. Nerenka je využitelná do skalek, nádob, i letničkových záhonů. Semena se vysévají koncem března a otužilé rostliny je možné během května vysazovat na stanoviště na vzdálenost 30-40 cm od sebe.

Šrucha (Portulaca grandiflora) – Toucan Fuchsia a Toucan Scarlet

Šrucha je známá poléhavá letnička s dužnatou lodyhou a čárkovitými listy. Je vhodná k výsadbě na záhony, do skalek i do truhlíků. Dobře snáší sušší podmínky a plné slunce.Vyniká proto na stanovištích, kde většina letniček vadne z důvodu přílišného vedra a přímého slunce. Šrucha pochází původně z kamenitých polostepí Jižní Ameriky je sukulentními listy a 5922.png nízkým růstem přizpůsobena teplotním výkyvům a obdobím sucha. Květy jsou 2,5 – 4 cm široké v krásné paletě barev. Otvírají se dopoledne za slunečních dnů.

Za deštivých a podmračených dnů zůstávají květy šruchy zavřené. Nemějte obavu, hned jak vysvitne sluníčko, se květy rozvijí do plné krásy. Obě nové odrůdy jsou výborné pro osazování nádob. Vytvářejí přisedlé lodyhy s obří násadou postranních krátkých výhonků, tím vytvářejí kompaktní neprodyšnou rostlinu, která pokryje jakoukoliv nádobu či povrch. Na koncích výhonů nese jednoduché květy v červené či růžové barvě. Šrucha je typická letnička. Množíme ji výhradně semeny, která vyséváme v březnu až v dubnu v krytých prostorech. Semena klíčí na světle, vysejte je na povrch substrátu a nezasypávejte zeminou. Předpěstování rostlin trvá 6 – 8 týdnů. Rostlinky se dají pěstovat i z řídkého přímého výsevu, tento způsob se uplatní spíše při pěstování na záhonech či skalkách. Na záhoně šrucha ráda vysemeňuje a pak roste s oblibou v průběhu několika následujících let.

Pro bohaté kvetení potřebuje plné slunce. Lehká a propustná, písčitohlinitá půda jsou pro pěstování šruchy podmínkou. Dužnaté listy jsou zásobárnou vody, rostlina proto snese bez následků proschnutí substrátu. Je téměř „bezúdržbovou“ letničkou. Rostliny nesnášejí přemokření substrátu a stání vody v nádobách při dlouhotrvajících deštích. Zajistěte jim dobrý odtok vody v pěstebních nádobách. Šrucha není rostlinou pro samozavlažovací truhlíky.

Kopřivěnka Rainbow (Coleus blumei)

tyto tzv. africké kopřivy přicházejí v současné době stále více do módy a není divu, vždyť se jedná o jedny z nejkrásnějších rostlin okrasných především listem. Právě pestrolisté hybridy koleusů jsou ukázkovým příkladem toho, jak lze uplatnit tropické druhy nejen jako truhlíkovky ale i pokojové rostliny současně. Coleus je velmi nenáročná keřovitá trvalka, citlivá na mráz. Pro přezimování potřebuje bezmrazé a světlé prostředí. Většinou ale při prvních mrazech rostliny zmrznou a tak se v našich podmínkách pěstují jako letničky s každoročním výsevem. Pro trvale pěkný kompaktní vzhled rostlin je vhodné vyštipování tvořících se soukvětí. Rostliny vyžadují polostín a mírnou zálivku. Dlouhodobé přemokření může vést k zahnívání kořenů a následnému uhynutí rostliny. Hnojení provádíme jednou za dva týdny, pravidelně od března do září roztokem minerálních hnojiv pro pokojové rostliny s dekorativními listy..Při výsevu musíme počítat s časným termínem – únor až březen. Osivo je poměrně drobné – v jednom gramu je asi 3500 semen. Výsev provádíme do připraveného jemného substrátu na povrch.. Vhodná teplota pro klíčení je 15-18C. Předpěstování rostlin trvá asi 2 měsíce a s výsadbou na stanoviště počkáme do druhé poloviny května. Kopřivěnka Rainbow je zařazena do sortimentu jako novinka roku 2008

Limnatka (Limnamnthes douglasii)

Jen málokdo přejde bez povšimnutí kolem atraktivně kvetoucího koberce , který lemuje pěkně upravený záhon. Právě letničky nízkého vzrůstu jsou předmětem častých dotazů 5921.jpg pěstitelů. Navíc když kvetou po celé léto a ještě svým vzrůstem zabraňují růstu plevelů, jsou jistě zpestřením a doplňkem každé zahrádky. Mezi takové letničky patří limnatka, která je v našem sortimentu novinku. Je to rychle rostoucí květina s tenkými lodyhami. Jemně členěné listy jsou lesklé, světle zelené. Příjemně vonné, pohárkovité sněhově bílé květy s velkými žlutými středy kvetou od začátku do konce léta. Rostlinky jsou vysoké pouze 15 cm. Využití je všestranné, nejen na lemy záhonů, do skalek , ale na příklad jako obruba hrobů, či ve zkrášlení zídek a různých kameninových nádob.. Limnatka snáší velmi dobře slunné stanoviště. Další předností je možnost výsevu během dubna až května přímo na stanoviště, bez předchozího předpěstování. Výsev je možné provádět i na podzim ale rostliny se často vysemeňují samy. Při časnějším výsevu, snesou mladé rostlinky i pozdní mírné mrazíky. Kdo se tedy ještě nerozhodl, nebo zapomněl na výsev kobercových letniček, má nejlepší možnost a typ, protože na limnatku je právě teď vhodná doba.

Slunečnice Pacino

Slunečnice patří mezi vyhledávané květiny. Zájem o ně plyne hned z několika důvodů, dají se vysévat přímo na záhon, jsou nenáročné na pěstování a po usušení se dají použít i do suchých vazeb a dekorací. V minulých letech byly v semenářském sortimentu zahrnuty především druhy vzrůstné, využitelné především jako mohutné dekorace v pozadí letničkových záhonů. V posledních dvou letech zaznamenal sortiment slunečnic neuvěřitelný rozmach , z několika 5923.png málo odrůd se rozšířil sortiment na 13 druhů . Zahrnuty jsou kultivary plnokvěté, jednoduché, drobnokvěté, ale i s květy obřími. Pacino F1 je slunečnice nízkého vzrůstu, určená pro pěstování na okrajích záhonů a především pak v nádobách. Rostliny dosahují výšky pouze 30-40cm a ne

vyžadují při pěstování použití retardátorů růstu. Rostliny se větví a tím dochází k postupnému nakvétání více květů najednou. Velikost /šíře, košatost) rostliny závisí především na počtu rostlin v nádobě a velikosti pěstební nádoby. Pro získání většího efektu se vyplatí sesazení několika rostlin pro dosažení kompaktního celku s velkým množstvím postupně nakvétajících květů. Rostliny tvoří menší listy , silné stonky a vyznačují se výborným zdravotním stavem. Využití si získávají především do směsných výsadeb s převislými letničkami , které tvoří dekorativní podsadbu a efektní je především částečné

zakrytí pěstebních nádob. Proto je vhodné využít druhy poléhavé tvořící mírný převis jako např.vitálka položená, tymofila , limnatka, drobnokvětý afrikán, nebo všelicha iberkolistá ad.

Výsev se provádí v dubnu do menších květináčků, předpěstování mladých rostlin trvá 3-4 týdny, následně se rostlinky sesazují do pěstební nádoby. Rostliny vyžadují slunné stanoviště a vydatnou zálivku. Vzhledem k omezenému pěstebnímu prostoru je prospěšné rostliny alespoň 1x týdně přihnojit tekutým plným hnojivem na kvetoucí rostliny.

Foto: wikimedia.common.org

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz