KDYŽ SE ŘEKNE TABÁK (1)

6653.jpg  

















Když se řekne tabák, většina z nás si nejspíš vybaví nekonečné plantáže velkolistých rostlin určených k pozdějšímu zpracování a výrobě dýmkového tabáku nebo cigaret. Tabák ale není jen ke kouření, některé druhy tabáku jsou velmi dekorativní a nádherně voní, neměly by chybět v žádném letničkovém záhonu.

Tabák (Nicotiana) je lilkovitá rostlina pocházející převážně z Ameriky, rod čítá asi 65 druhů. Svoje jméno získala díky alkaloidu nikotinu, který je obsažen v listech. Kromě nikotinu obsahují některé druhy tabáku i jiné, průmyslově využívané látky. Patří mezi ně například chlorofyl, anabasin, kyselina jablečná a citrónová. Květy druhů Nicotiana affinis a Nicotiana sandereae se díky své vůni používají v kosmetickém průmyslu, z rostlinných stvolů se získává celulosa, ze semen se lisuje olej, který je základní bází pro výrobu laků a fermeží.

Jako kuřivo se pro tabákový průmysl používají zejména druhy tabák viržinský (Nicotiana tabacum) a tabák selský (Nicotiana rustica). Spolu s objevením Ameriky roku 1492 se tabák začal pozvolna rozšiřovat i do ostatních částí světa. Dávno před Kolumbem jej ale žvýkali, šňupali a kouřili původní obyvatelé Ameriky od jihu až na sever. Do českých zemí se tabák dostal až později koncem 16 století za vlády císaře Rudolfa, který byl nejen mecenášem umění ale i milovníkem všech novinek. Stejně jako všechno nové, i tabák byl nejprve výsadou pouze bohatých. Pozvolně se nejen užívání ale i pěstování rozšiřovalo mezi lid. V jeho pěstování na větší ploše se u nás pokračovalo až do roku 1994.

Pěstování

Pěstování tabáku pro vlastní potřebu je zcela legální a vyzkoušet si je může každý. Pro naše podmínky se doporučuje vsadit spíše na tabák selský, protože oproti tabáku viržinskému je méně náročný. Semínka tabáku musíme předpěstovat za oknem nebo v pařeništi, s tím, že výsev semen bychom měly provést v období od konce února do konce března. Semena zasypeme jen velmi malou vrstvou prosátého substrátu, případně nezasypáváme vůbec, klíčí stejně dobře i na světle. Výsev by neměl být hustý, aby nedošlo k rozvoji houbových chorob. V průběhu předpěstování musíme vzešlé semenáčky přepíchat a rozsázet do samostatných květináčků, aby před výsadbou ven dobře narostly a zmohutněly. Na venkovní stanoviště přijde tabák až ve chvíli, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Protože se jedná o poměrně statné rostliny, počítáme i s dostatečným rozestupem a sazenice sázíme nejlépe do řádků, do trojsponu s minimální vzdáleností 50 cm od sebe.

Obecně platí, že všechny druhy tabáku vyžadují plně osluněné stanoviště a lehčí záhřevnou půdu. V průběhu vegetace pamatujeme na pravidelné kypření a na zálivku. Pokud chcete kromě kuriozity zkusit i vlastní sklizeň kvalitních listů, bude zejména u selskéhho tabáku vhodnější odstranit květní stvoly. Není to ovšem podmínkou. Nebezpečí může představovat savý hmyz, protože v žádném případě nemůžeme přistoupit na chemický způsob likvidace. Zakročit ale musíme a to ihned jakmile zjistíme výskyt škůdce. Tabák si může pomoci sám a na odstranění nezvaného škůdce dobře zabírá koncentrovaný postřik odvarem z tabákových listů.

Listy jsou připraveny ke sklizni ve chvíli, kdy přirozeně ztrácejí svou zelenou barvu a začínají žloutnout. Sklízí se opatrným odlamováním od rostliny v průběhu slunného dne, kdy jsou úplně suché. Pro sušení volíme jen pěkné, čisté a zdravé listy. Po sklizni je musíme dobře usušit na suchém a teplém místě. Ideální je vzdušná půda, nebo podobný prostor. Listy se suší jednotlivě, navlečené na tenkém provázku. Poté co list důkladně proschne nastává fermentace. U virginského tabáku není fermentace nutná, na druhou stranu ale zajistí redukci nikotinu obsaženého v listech a požadovanou chuť. Fermentace představuje chemický proces, při kterém dochází v listech k mnoha precesům a přeměnám. V podstatě spočívá v tom, že suché listy opětovně zvlhčíme – jemně, pouze nad párou, a po určitou dobu je necháme v uzavřených sklenicích, bez nebo pouze s minimálním přístupem vzduchu, na teplém místě. Fermentační teplota by měla být okolo 30 st C. Z vlhých listů by se měla před počátkem procesu vyříznout silná středová žilnatina. Postupů a návodů na přesný postup se dá najít celá řada.

Posledním krokem je nařezání nebo rozdrcení listů, které zcela suché! skladujeme na temném a suchém místě v uzavřených sklenicích.

Tabáky pro parádu

K nejhezčím u nás pěstovaným tabákům patří jeden metr vysoký Nicotiana x sanderae s až 5 cm velkými květy v pestrých barvách. Charakteristickým znakem je jeho nádherná vůně, kterou si můžeme vychutnat zejména v podvečer a v noci, kdy je její intenzita silnější.

Tabák křídlatý (Nicotiana alata) je předchozímu druhu podobný, má o něco menší květy a dorůstá 40 cm výšky.

Tabák lesní (Nicotiana silvestris) kvete bíle a je z této trojice druhů nejvyšší, dorůstá do 1,5 metru. Jeho květy rovněž nádherně voní.

Pěstování

6653.jpg Tabák v letničkovém záhoně

Okrasné tabáky jsou nenáročné letničky, nesmíme ale zapomenout na předpěstování sazenic ze semen doma. Přímý výsev je také možný, ale rostliny mají opožděný vývoj a kvetou později. Ven je stejně jako užitkový tabák vysazujeme až v druhé polovině května. Nejlépe vyniknou ve smíšeném záhoně spolu s jinými letničkami. Vzhledem k příjemné vůni bude ideální stanoviště poblíž okna ložnice, nebo jiné místnosti, kde se večer zdržujeme. Vysadíme je i vedle lavičky, odpočívadla nebo altánku. Květy můžeme i usušit a použít do voňavých pytlíčků nebo vlastních pot-pouri směsí.

6655.jpg Nicotiana sanderae Starshio Mix F1 6654.jpg Nicotiana sanderae

















Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz