BARBORKY A PODOBNÉ VÁNOČNÍ ZVYKY

5221.jpg Vánoce jsou pomalu za dveřmi a vedle nakupování dárků pro své blízké, pečení a úklidu domácnosti nezapomínejte ani na Barborky.

Jistě není potřeba podrobně vysvětlovat o co jde – snítky třešní ve váze které vykvetou, nebo by alespoň měly vykvést na Štědrý den, zná jistě kažký. Kromě toho, že se jedná o pěknou dekoraci, mají i barborky svůj hlubší význam a smysl. Naši předkové si je netrhali do vázy jen tak, ale s touhou, něco se od nich dozvědět, protože právě to kdy a zda vůbec barborky vykvetou předpovídalo dění osudu v následujícím roce. Podle starých lidových pověr totiž třešňová větvička rozkvetlá o Štědrém dnu přinese neprovdané dívce v příštím roce ženicha. Aby barborka věštila správně musíme ji řezat právě v den svátku svaté Ba 5224.jpg rbory, tj. 4.12. dále platí, že třešeň by měla být stará alespoň deset let a větvička se musí ustřihnout v okamžiku, kdy se první sluneční paprsek dotkne obzoru. Větvičku si dívka odnese domů do vázy s vodou a nezbývá ji nic jeného než čekat. Barborka rozkvetlá 24.12. slibuje svatbu do roka a do dne, rozkvete-li dřív-každý den znamená zkrácení předsvadební lhůty o 1 měsíc.

Jiná lidová pověra zase používala barborek k odhalování čarodějnic. Stačilo při jitřní mši rozkvetlý proutek stočit do kruhu a podívat se skrz něj na věřící,čarodějnice budou stát zády k oltáři.

Jde-li nám však pouze o krásu květů nemusíme dodržet tento postup, dokonce se můžeme i o pár dní opozdit.Nevadí to, přeci jen teplota našich bytů je mnohem vyšší, než jaká byla v chalupách našich předků a právě teplota má na rachlost nakvétání zásadní vliv. Opozdíme-li se však o více dnů, je vhodné namočit větvičky nejdřív na 10 minut do teplé vody a teprve potom do vázy.Konec větévky nezapomeneme šikmo seříznout ostrým nožem. Vázu umístíme do místnosti se stálou teplotou a vodu pravidelně doplňujeme.


Podobně jako třešeň můžeme použít i snítky zlatice ( Forsythia ). Lidové pověry jí však předurčily jiný význam. Snad díky svému názvu či barvě květů zodpovídá o Vánocích na otázky spojené s bohatstvím a dostatkem.

Větévky musíme nařezat o půlnoci v předvečer svátku svatého Mikuláše a dál s ní zacházet jako s barborkou.Takto získaná zlatice je připravena odhalit o Štědrém večeru mnohá finanční tajemství. Svoje otázky ale musíme formulovat jednoznačně a to tak, aby odpověď na ně zněla ano či ne. Jedna větévka je schopná odpovědět pouze na jednu otázku, chceme-li se toho dovědět více, pořídíme si i více větviček. Aby se nám větévky a otázky nepopletly, označíme si je, například barevnými stužkami a poznamenáme si co jednotlivé barvy znamenají. Otázky ale nesmíme nikomu prozradit, nebo předpověď bude neplatná.Situace, která může o štědrém dnu nastat nám odpoví:

  • vyraší-li listy, budete se muset v následujícím roce velmi namáhat, abyste si udrželi životní standart na který jste zvyklí.
  • vyraší-li květy , čeká vás v dalším roce dostatek a  bohatství.
  • uschne-li větvička, musíme šetřit peníze a utěšovat se, že po hubených letech následují tučné.


A teď poslední informace: stejné vypovídací hodnoty má i kdoule a tak kdo nemá zlatici nebo chce zkusit něco nového,může zkusit právě ji.


Třetí možností jak ozdobit vánoční stůl a zároveň se něco dozvědět je použití březových větévek. Tentokrát zjistíme svůj zdravotní stav v následujícím roce. Bříza bělokorá ( Betula pendula ) je velmi nenáročná,odolná na sucho i mráz a zároveň je známa mnohými léčivými účinky-právě tyto vlastnosti jí přisoudily věštbu v otázkách o zdraví. Březové větvičky nařežeme stejně jako třešňové a zlatici 4. 12. a doma je dáme do sklenice s vodou.Vyraší-li o Štědrém dnu drobné lístečky, budete se celý následující rok těšit pevnému zdraví a dobré náladě.

Pokud si nechcete na Štědrý den zavěštit, jen si vyzdobil byt pěknou dekorací ve váze, můžete n 5225.jpg ařezat větévky prakticky kterékoliv dřeviny a dočkat se kvítků, nebo zeleně. Ke květu lze přimět např. višeň, trnku, švestku, meruňku, broskvoň, hrušeň, jabloň, svídu, dřín, tamaryšek a další. Termín řezu je stejný-tj. začátek prosince.

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz