Bedla červenající ve skleníku a vzácnost mezi masožravkami

684.jpg Láčkovka z nejvzácnějších

Má-li někdo dost peněz, technické vybavení, jazykové vybavení a dost zahradnických zkušeností, může si koupit a pěstovat skoro každý druh masožravé láčkovky, který si zamane. To ovšem nemohu napsat o láčkovce sumaterské (Nepenthes sumatrana), která je endemitem svého ostrova, jinak patřícího k druhově nejbohatším nalezištím rodu láčkovka (Nepenthes). Je to robustní liána, rozhodně nad prostorové možnosti jakéhokoli pokojového skleníčku. Také je velmi náročná na vysokou teplotu i vzdušnou vlhkost, a tak by se sotva hodila pro soukromý skleník, jenž by se kvůli ní stal provozně nákladným. K tomu lze podotknout, že ani renomované firmy specializované na láčkovky Vám ji většinou nepošlou. Sháněl jsem ji v zahraničí pro Botanickou zahradu velmi dlouho, a když přišla, dlouho nechtěla růst a přizpůsobit se prostředí. V současné době ji ovšem již lze zblízka pozorovat v pavilonu D - masožravé rostliny. Je to snad nejvzácnější z řady druhů, které tam jsou vystaveny. Neopomeňte si ji podle jmenovky vyhledat.

Patří houby do skleníků ?

Nyní lze pozorovat v pavilonu C - Australis pěknou plodnici bedly červenající, jež se tam již před lety udomácnila, jsouc tam zavlečena s borovou hrabankou používanou speciálně pro australské keře rodu Banksia. Menší plodnice dalších kloboukatých hub se během roku tu a tam objevují i jinde ve sklenících, často například v pavilonu G - Paleotropis. Houby využívají vlhkého prostředí a rostlinám nijak neškodí, někdy jim mohou i prospívat. V přirozených podmínkách mají důležitou roli při odbourávání organického opadu v tropických deštných lesích. Překvapivě velké množství rostlin žije s houbami přímo v symbióze (jde o tzv. mykorhizu) a je zajímavé, že při tom v umělém prostředí nejednou nefunguje stejná originální houba jako v exotické přírodě. Mnoho australských rostlin například mykorhizu má a kdo ví, zda jim bedla červenající, známá z českých lesů, v našem skleníku nějak neprospívá !

.


www.botaniliberec.cz


685.jpg 686.jpg

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    25.08.2012 | 04:57

    Smazal jsem tento diskuzní příspěvek, protože byl v rozporu s kodexem diskutujícího pod blogovými články na www.telereceptar.cz. Děkuji za pochopení. Admin Telereceptáře

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz