Bylinky – z výsevu nebo sadby?

706.jpg Poměrně rozsáhlý sortiment bylinek a léčivých rostlin se prodává buď jako osivo, nebo jako sadba v zahradnictvích, na tržištích nebo formou zásilkového prodeje. Mnohé si můžeme sami rozmnožovat, mohou se dělit, řízkovat nebo množit z osiva.

Při výběru bylin se řídíme nejen svými nároky na jejich využití, ale především je důležitá alespoň částečná znalost těch, pro které se rozhodneme. Na prvním místě bychom měli vědět, jak dlouho můžeme s rostlinkami při jejich pěstování počítat. Bylinky se podle svého růstu a vývoje dělí do několika skupin a to na jednoleté, dvouleté a vytrvalé.

Jednoleté rostliny jsou takové, které během jedné vegetační sezony ukončí svůj vývoj a musí se tedy každoročně znovu vysévat. Sem patří kopr, brutnák, saturejka, majoránka, bazalka, kerblík, řeřicha, roketa. Dvouleté mají dvouletý vývojový cyklu, prvním rokem vytvářejí listovou růžici, druhým rokem semena a tím jejich další vývoj končí.sem řadíme např. anýz, fenykl, koriandr, kmín, petrželku.

Vytrvalé(víceleté kultury) můžeme neomezeně pěstovat mnoho let.Do této skupiny patří pažitka, cibule zimní, cibule mořská,křen, libeček, estragon, máta, tymián, saturejka horská, yzop, pelyněk, meduňka, vavřín, šalvěj, eucalyptus, aloe a celá škála planě rostoucích druhů

Výsev:

Bylinky, vyžadující více tepla jako např. majoránka, bazalka,levandule,rozmarýna,saturejka či oregano je vhodnější předpěstovat si doma na okenním parapetu.S výsevem můžeme začít již koncem února, kdy je již delší den. Přesto ale zajistíme výsevu maximální množství světla , aby nadocházelo k přílišnému vytahování mladých rostlinek. Pro výsev dále platí- snažit se rozmístit jednotlivá semena dál od sebe, přehoustlé výsevy totiž vedou k padání klíčících rostlin. To všechno věděly již naše babičky a řiďme se tedy podle jejich návodu, který je aktuální i v současné době

Postup :

1.připravte si výsevní nádobu, volte spíše mělčí, příliš vysoká není dobrá, špatně odhadnete množství zálivkové vody

2. nezapomeńte na odtokový otvor na dně nádoby, mohlo by jinak dojít při přelití ke kvašení a zahnívání země u dna

3. zem , do které budete vysévat by měla být velmi jemná, nejlépe prosátá, aby drobná semínka byla ve stejné hloubce. (babička taky radí zem před výsevem upéct v troubě- zbavíte jit všech plísní a škůdců)

4. zem jemně pokropte vodou, aby nasákla až na dno, s výsevem tak raději počkejte alespoň hodinu

5. semínka vysejte na vlhký podklad buď jen mírně nebo raději vůbec nezasypávejte(záleží na velikosti semínek, ty velmi jemné –nezasypávat)

6. výsevní nádobu překryjte sklem a nechte na okně klíčit, sklo nezapomeňte přes den odkrýt

7. po vyklíčení jednotlivé sazeničky, až dorostou do pravých listů, přesaďte do menších květináčků

8. Ven potom až po zmrzlých, tedy koncem května

Pokud si předpěstujete bylinek víc, a nechcete čekat až se rozrostou na záhonech, můžete využít část mladých rostlin z výsevu:

Babiččina rada

Pokud máte dost rozmarýny, nejlépe se hodí mladé listy na nové brambory. Ty můžete i s jemnou slupkou vložit s několika celými stroužky česneku, čerstvými rozumovými větévkami a rozdrcenými zrnky černého pepře do pekáče. Směs trochu osolte, přidejte sádlo a dejte do trouby na 1,5 hod.Brambory během pečení obracejte. Získáte vynikající přílohu k masu ale vynikající je i samotná.

Výsadba rostlin:

Pokud získáme vlastní sadbu, případně si ji zakoupíme, přistoupíme k výsadbě na záhon

Mrazuvzdorné druhy(máta, meduňka, řepík, mateřídouška,šalvěj, tymián ad.)lze vysazovat nejen zjara ale i na podzim. Bylinky náročné na teplo(bazalka, saturejka, kerblík, kopr,ad. ), vysazujeme ve druhé polovině května.

Záhon musí být dobře připravený, bez plevelů. Těžší půdy lze vylehčit pískem a kompostem. Mnohé bylinky potřebují pro svůj růst dostatek slunce, tím se zvyšuje nejen množství ale i kvalita silic.Sem patří i heřmánek

Babiččina zvláštní rada- první pomoc domácím zvířatům

Mají-li vaše Minda či Mourek lehký průjem, můžete jim poskytnout první pomoc, když jim do misky nelijete vlažný heřmánkový čaj.K tomu postačí 1-2 lžíce květů, přelité 1 šálkem vroucí vody a ponechané 10 minut v luhu. Potom se scedí.

Také zánět očí se dá dobře ošetřit heřmánkovým obkladem. Dejte nasáknout kousek jemné látky do heřmánkového čaje, lehce vyždímejte a třikrát denně po dobu 2 minut přiložte svým mazlíčkům na postižené oko.

707.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz