ČAROVNÉ ROSTLINY KOLEM NÁS

1033.jpg

Rostou téměř všude , stačí se kolem sebe dívat a naučit se je poznat. Brzy zjistíte, že ty, opředené tajemnou mocí a silou, jsou především ty nejobyčejnější. Hlavním důvodem je poznání našich předků, kteří právě v přírodě hledali pomoc nejen pro sebe a členy rodiny, ale i pro svá zvířata. Sahali tak pro rostliny, které je obklopovali a vypozorovali jejich léčebné účinky. Mnohým rostlinám byly přisuzovány i magické účinky a vztahovaly se k nim nejrůznější historky.

Kdo by neznal smetanku lékařskou, chcete-li pampelišku ( Taraxacum officinale ), a víte že zjara, v době květu bychom měli sníst denně několik čerstvých stvolů, jsou tou nejlepší jarní ozdravnou kůrou pro lidský organismus. Přímo magickou silou pak vyzařují věnce z pampelišek, které se dávají kolem hlavy jako výraz poděkování přírodě a slunci. Věnce vhozené do vody pak měly přinést dostatek vláhy a čisté vody po celý rok.

Černý bez ( Sambucus nigra ), významná léčivá rostlina, využívaná především při nachlazení, je symbolem smutku, utrpení a smrti, protože právě z jeho dřeva byl údajně zhotoven kříž, na kterém byl ukřižován Kristus.

Černý bez je spojen i s celou řadou kouzel- tvrdí se např., že topení jeho dřevem přináší smůlu, naopak ale větévka zavěšená v domě zahání ďábelská kouzla a pokušení.

Co třeba obyčejný dub letní ( Kvercus robur ), od pradávna jsou mu přičítány magické vlastnosti, díky jeho tvrdému dřevu. Sílu rodiny a vzájemná pouta mezi jednotlivými členy měl spojit alespoň jeden kus nábytku ze dřeva dubu. Nejčastěji to býval stůl, jako symbol vzájemné lásky, úcty a rodinné soudržnosti.

Pokud se podíváme do zahrádky, asi nenajdeme jedinou, kde by nebyl měsíček lékařský( Calendula officinalis ). Je využíván nejen v naší,ale také indické, arabské , řecké ale i ruské medicíně, kde dostal přezdívku „ruský penicilin“. Měsíček nepotřebuje žádnou péči, vysemeňuje se sám a tak pokud bychom na něj zjara zapomněli, rozhodně jej na zahrádce najdeme v celé jeho nádheře.

Foto autorka textu

1033.jpg

1035.jpg

Měsíček lékařský ( Calendula officinalis )

Dub letní ( Kvercus robur ) v parku pod letohrádkem královny Anny v Praze

1034.jpg

1037.jpg

Černý bez ( Sambucus nigra )

Stůl z masivního dubu, místo setkávání členů rodiny

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz