CHOV RÝŽOVNÍKŮ ŠEDÝCH

6018.jpg Papoušci a drobní pěvci patří mezi naše nejoblíbenější a zvířecí společníky. Nejen tam, kde rozměry bytu nedovolují pejska nebo kočičku, je opeřenec pravou volbou. Rýžovník šedý, dříve známější pod jménem amadina Gouldové (Padda oryzivora), je trefou do černého pro děti a začínající chovatele.

Oproti papouškům nevyžaduje naší každodenní pozornost a nejlépe mu je v kleci či voliéře ve společnosti dalších jedinců svého druhu. Rýžovník patří k nejkrásnějším chovaným ptákům, jeho základní barva je šedá s černou hlavičkou a bílými výraznými tvářemi, ale vyšlechtěna je i celá řada mutací, jako je bílá, isabela, krémová… Pěkný vzhled dokresluje mohutný, široce posazený červený zobák, uhlazené peří a celkově elegantní tvar těla. Jeho velikost je okolo 14 cm.

Tento pták se přirozeně vyskytuje v Indonézii, Tanzánii a jižní číně a již jeho jméno napovídá, živí se zejména rýží. Na rýžových polích dovedou způsobit velké škody a rolníci je nevidí rádi. V zajetí se chová velice snadno a patří k nejméně náročným druhům.

Jedná se o velmi odolný druhy, který nemá sklon k nemocem. Předpokladem dobré kondice je pestrý vyvážený jídelníček a dostatečně velká klec. Pokud ptáci nemají dostatečný prostor k proletu, může se u nich projevit obezita, která má obecně negativní vliv na celou řadu životních funkcí. Ideální pro začátek je chov jednoho, lépe pak dvou párů. Ve voliéře by neměla chybět dřevěná hnízdní budka, plně postačí stejná jako pro chov andulek. Pro každý pár musí být jedna samostatná budka. Ptáci hnízdí velice dobře a i úplný laik se může dočkat mláďat.

V budce staví hnízdo vždy sameček a je nezbytné do voliéry vložit dostatek „stavebního“ materiálu jako je seno, sláma, kokosové vlákno, hrubší stébla slámy atd. Rýžovníci snášejí v průměru 4-6 vajíček. Snůšku pak střídavě zahřívají oba rodiče. Mláďata se líhnou za dva týdny a již po dalších třech týdnech od vylíhnutí vylétávají z budky a za dalších 14 dnů jsou samostatná. V této době je vhodné je od rodičů oddělit. Po dobu 6019.jpg krmení mláďat je nezbytné předložit ptákům míchanici z uvařených vajec nastrouhané mrkve strouhanky, tvarohu a naškrábaného kuřecího masa či srdce. Chybět by neměly ani mouční červi. Voliérku pro ptáky můžeme i doma snadno vyrobit z králíkářského pletiva se standartní velikostí ok. Čím větší tím lepší, ale pro dva ptáky postačí i velikost 80x50x60cm. Rýžovníci jsou velmi aktivní a rádi se proletují. Klec bychom měli vybavit i vhodnou větví nejlépe z ovocného stromu. Větev nezapomeneme čas od času vyměnit za čerstvou. Stejně jako větev je důležitá i miska s čistou vodou na dně voliéry ve které se mohou ptáci koupat

Potrava

Základní složkou krmení pro rýžovníky jsou různé druhy drobných semen jako je lesknice, proso, len atd. Krmení by měklo být pestré proto několikrát týdně vylepšíme krmnou směs přídavkem neloupané rýže. Ptákům od začátku předkládáme i nakrájené kousky ovoce jako je banán, jablko, hrušky, hroznové víno, naklíčené zrní, semena a čerstvé zelené lísky salátu, pampelišek a trávy. Potravou ptáky nezahlcujeme, vždy předkládáme novou dávku až poté co vyzobají předchozí.

Rozpoznání pohlaví není úplně snadné a zkušení chovatelé rozeznají samečka od samičky podle velikosti a barvy zobáku. Sameček by měl mít zobák červenější a mohutnější. Jiné rozpoznávací znaky nejsou příliš spolehlivé.

Rýžovník šedý má pro bytový chov i velkou výhodu v tom, že je velmi tichý, nekřičí jako mnozí papoušci. Ideální pro jeho chov bude větší byt, hala, nebo zimní zahrada. Setkat se s ním můžeme i na veřejných místech v atriích budov, podniků a ordinací. Ideální je teplota okolo 22 °C, v zimě by neměla klesnout pod 7°C.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz