CHRYZANTÉMY

1879.jpg


 

Každé roční období, má svoje typické představitele. Primulka, zlatý déšť, narcisy a tulipány jsou asi nejtypičtějšími představiteli jara. Léto má ve znamení vlčí máky, pestré muškáty na balkonech nebo růže. Podzimní období je na květy trochu chudší a právě o to více jsou květiny kvetoucí na podzim cenné. Naprostou jedničkou mezi nimi je pak chryzantéma (listopadka).

Chryzantémy se řadí do mnoha druhů a lze je rozdělit na velké množství skupin. Nejrozšířenější je celosvětově známá hybridní chryzanéma zharadní (Dendranthema grandiflorum). Šlechtění chryznatém začalo před více než 1000 lety v Číně a Japonsku. Do Evropy byly první rostliny přivezeny počátkem 17. století a šlechtění započalo v 19. století ve Francii a Anglii,některé francouzské odrůdy z konce 19. století jsou v kultuře dodnes.

Dnešní chryzantémy mohou být plnokvěté, poloplnné i jednoduché. Velmi široká je I tvarová různorodost květů, které mohou být sasankokvěté, pomponkovité, paprsčité, ploché, polokulovité,apod. Také výška je velmi variabilní, od hrnkových mini keříků na ozdobu stolků až po vysoké a pevné stvoly chryzantém k řezu.

Chryzantémy jsou nejen krásné ale mají také široké spektrum uplatnění.

-V zahradě na záhobě

-Dekorační hrnková rostlina

-Květina pro dekoraci interiérů

-Řezané květy do vázy

HRNKOVÉ CHRYZANTÉMY V těchto měsících je ale naprostou jedničkou hrnková chryzantéma v mnoha barevných odstínech květů. Všichni je známe, s přicházejícím podzimem se nenajde květinářství, které by je nenabízelo. Obřích kytic pestrých květů si není možné nevšimnout. Podzim je spojen mimo jiné i s obdobím svátku všech svatých. Kromě nejrůznějších věnců a kytic je velmi oblíbené uctít památku našich blízkých živými květinami, a těmi jsou nádherné hrnkové chryzantémy. Považovat je však pouze za “hřbitovní květiny “ je dnes již pasé a chryzantémy jsou stále více oblíbenou podzimní dekorací na terasách či balkonech. Dobře se vyjímají i u vstupních dveří do domu a na schodech. Pěstitele možná trochu odrazuje od koupě vyšší cena nebo zklamání z předchozích let, kdy rostlina zmrzla. Tyto nádherné květiny opravdu mrazuodolné nejsou, bezpodmínečně je musíte včas přenést k zazimování do bezmrazého prostoru. Zimování snáší dobře a pokud dodržíte několik následujících podmínek, můžete se s ní těšit po řadu let. Rostlinu opravdu nestačí venku na záhoně nebo na terase v květináči jen něčím přikrýt.

Důležitou podmínkou je, aby venku nepomrzly ještě před zazimováním. Po přenesení domů provedeme zakrácení stonku,které musí být poměrně razantní, odstranit se musí všechny odkvetlé a zahnívající květy a také všechny listy, které jsou napadané do vnitřku rostliny. Chryzantémy můžeme také přesadit, podmínkou je kvalitní substrát a dobrá drenáž. Sázíme je do vlhkého substrátu, a po výsadbě se zálivkou počkáme alespoň 14 dní. Celou zimu by rostlina měla přečkat na chladném místě s dostatkem světla, zaléváme pouze mírně a teprve v době, kdy pozorujeme počínající vadnutí listů. Na jaře, kdy se den začne prodlužovat, hrozí možnost vytahování rostlin. Velmi brzy z jara(začátek března) je dobré výhonky zaštípnout asi 5 cm nad zemí, rostliny se nám odmění mohutným rozvětvováním. V květnu se vysadí na záhon, přihnojení pak docílí vytvoření mohutné rostliny s obří násadou květů.

      

ZAHRADNÍ /VENKOVNÍ/ CHRYZANTÉMY Velmi oblíbené jsou také venkovní chryzantémy, které se pěstují nejčastěji jako součást trvalkového záhonu nebo skalky. Krásnou skalničkou je např. Chrysanthemum alpinum. Její výška je v průměru 10 cm a barva květů je bílá. Velmi dobře si ji sami můžete zkusit množit výsevem semene, které většinou dobře klíčí. Dalším pěkným nižším druhem je Chrysanthemum tschihatschewii, který tvoří husté keříky s výškou okolo 20 centimetrů. Nejlépe se hodí na skalky a suché zídky. Vyšší druhy chryzantém jsou velmi vhodné k řezu květů. Na podzim je o květiny do vázy z vlastní zahrady již trochu nouze, většina trvalek už odkvetla, Třapatky a floxy mají několik posledních květů. Chryzantémy by něměly chybět na žádné zahradě, kromě pdzimního kvetení je dalším plusem I poměrně snadné pěstování. Nepotřebují žádnou speciální péči a kvetou stejně dobře v nížinách I v podhorských oblastech. Pouze ve vyšších polohách se doporučuje trs na zimu přikrýt vrstvou chvojí. V případě, že trs je již příliš mohutný a plný starých stonků, je dobré rostlinu na podzim vyrýt ze země a rýčem rozdělit na několik částí. Půdu na záhoně je dobré vylepšit kompostem a obohatit ji o živiny, ideální je třeba aplikace granulovaného koňského hnoje.Zpět na původní stanoviště sázíme jen ty nejlepší trsy. K nejhezčím vyšším druhům patří např. Crysanthemum koreanum, neboli koreánka, jejíchž květy jsou zvlášť dekorativní.

CHOROBY A ŠKŮDCI Chryzantémy napadá velké množství chorob a škůdců. Zejména květiny pěstované ve skleníku jsou jimi silně postiženy. Nejvíce je ohrožují virové choroby, kde je naprostou podmínkou dodoržování perfektního zdravotního stavu matečných rostlin. Z bakterióz je nejčastější bakteriélní vadnutí a nádorovitost. Také hniloby mohou rostlinu pošodit, nejvýznamější je hniloba kořenů a stonků, černá skvrnitost, rez a padlí. Na květech může napáchat velké škody plíseň šedá. Venkovní chryzantémy jsou nejčastěji vystaveny právě padlí a plísni šedé. Zvláště za vlhkého počasí je její šíření velmi rychlé. Chemická ochrana fungicidními přípravky je pak nezbytná. Ze škůdců pozor na svilušky, mšice a vrtalky. Tyto škůdci mohou zaútočit nejen ve skleníku, ale i na vaše hrnkové chryzantémy v interiéru.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz