EXOTICKÁ FLORA THAJSKA

4949.jpg Thajsko, oblíbená destinace pro exotickou dovolenou, je synonymem bílých pláží, tepla, slunce, krásných květin, svěží zeleně. Malý ráj na zemi.

Thajsko je typickou tropickou zemí. Zdejší klima je ovlivněno monzuny, který vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů.

Většina turistů časuje svou návštěvu do chladného období, které je chladné jen v uvozovkách. Trvá průměrně od listopadu do března, s tím, že teplota se pohybuje okolo 30°C, neprší. Pokud vás ale láká poznat i jinou tvář Thajska, než kterou představují lehátka na pláži, vyražte sem v deštivém období. Můžete vidět zajímavý způsob zemědělské výroby, práci na malých políčkách a sázení rýže, které je právě v tomto období nejlepší provádět. Déšť je charakterizován silnějšími přívaly, kdy třeba hodinu leje jako z konve, ale pak přestane. Období dešťů trvá od června do října.

Horké období je provázeno vysokými teplotami a také vyšší vlhkostí, což činí návštěvu Thajska pro někoho v tomto období nesnesitelnou. Trvá od března do května až června. V tuto dobu můžeme poznat mnohé tradiční thajské svátky, které jsou po většinou spojeny s vodním prvkem.

4951.jpg K nejoblíbenějším místům patří Ostrov Phuket, Pattaya a Koh Samui.

Co zde návštěvníka zaujme nejvíce, jsou orchideje, které můžeme vidět všude kolem sebe. Pěstují se na stromech ve skořápkách kokosových ořechů, na kůře stromů, zvlášť bizardní podívanou pro evropské oko pak představuje podívaná na nuzné chýše, které zdobí zavěšené plechovky a jiné rozličné nádoby, ve kterých v kaskádách kvetou nádherné phalenopsisy. Jistě všichni známe šplhavník ( Epipremnum, Scindapsus ), který se někdy 4953.jpg pěstuje jen ve sklenici s vodou. Když jsem viděla, jak ohromné listy vytvoří epipremnum ve svých domácích podmínkách, myslela jsem zpočátku, že se jedná o jiný rostlinný druh. Zajímavá byla také návštěva místního zahradnictví, kde mezi rostliny určenými pro zahradní výsadbu, najdete kroton, marantu, difenbachii, kalateu, kaladium…

Přísný zákaz vyvážení rostlin letecky ze země, vyřešili Thajci celkem rafinovaně. Zajímavým způsobem, jak může být přeprava zajištěna, navíc se zachovanou sterilitou, je nákup ve speciálních, zapečetěných láhvích. Tento způsob se velmi usvědčil u tradičních thajských orchidejí. Semínka nebo malinké rostlinky se rovnou vsadí do láhve do živného rosovitého podkladu, kterým je nejčastěji agar. Rostliny rychle narůstají. Před tím, než jdou do prodeje, se láhev přelepí a označí etiketou. Lahvovaných orchidejí, i jiných druhů, můžeme spatřit velké množství. Přivézt si můžete opravdu nádherné exempláře. Co ale doma, když láhev vybalíme z kufru? Velkou chybou by ji bylo hned otevřít. Postavte ji na světlé míst 4952.jpg o a nechte rostliny aklimatizovat. Musí se srovnat s jinou délkou dne, intenzitou slunečního svitu, jinou teplotou, apod. Pokud rostlina úspěšně přirůstá a do láhve se již skoro nevejde, přijde na řadu její přesazení. Vždy jej časujte do období jara až začátku léta. Láhev obalte útěrkou a klepnete do ní kladívkem. Není třeba síly, rozbije se velmi lehce. Poté odstraňte střepy a rostliny vyberte z agaru. Opláchněte a vsaďte do připravených květináčků se speciálním orchidejovým substrátem pro mladé rostliny, nebo ze základního substrátu vyberte největší kusy, aby frakce byla jemnější. Po přesazení zalijte odstátou vodou, nechte okapat a umístěte na lehce přistíněné místo, nejlépe v malém domácím skleníčku. Teprve po třech týdnech umístěte na konečné stanoviště, s tím, že v letním období se jistě vyhnete jižním oknům.

Pro ty, kteří znají exotické ovoce pouze z přepravek v supermarketu, připraví úchvatnou podívanou všechny kokosové palmy obalené ořechy, banánovníky, pomela, manga a mnohé jiné. Určitě zatoužíte mít i vlastní sklizen tropických lahůdek doma. Vhodným řešením bude vsadit na zakrslé odrůdy banánovníku, který se dobře hodí pro pěstování v bytech. 4950.jpg

Rostlinu umístíme na co nejsvětlejší místo, ideálně pak k jižnímu oknu. Dostatek světla a tepla je předpokladem pro růst pěkné, zdravé rostliny a později i pro plodnost.

V letních měsících rostlinu často zaléváme a 1x za 14 dnů přihnojíme kapalným hnojivem, velkou chybou by bylo přelití rostliny, velice snadno dochází k hnilobám kořenového systému. V zimě zálivku omezíme a nehnojíme, teplota by neměla dlouhodobě klesnout pod 17°C.

Přesazujeme na jaře, s ohledem na mohutnost kořenového systému, čerstvá, nová zem a dostatek místa podpoří násadu a velikost plodů. Prvních banánů se dočkáme v době, kdy je rostlina 24 – 36 měsíců stará. Výhodou je, že nepotřebujeme samčí a samičí rostlinu, ani nijak květy opylovat. Banánovník vše zvládne sám. Od konce kvetení do dozrání plodů počítejte v průměru okolo 100 dnů. Po odplození kmen odumírá a dál již neroste. Seřízneme jej u země, kde většinou již roste nová odnož. Zase ta dá vznik novému plodnému kmeni. Po odplození je dobré celou rostlinu přesadit a nahradit zem za čerstvou.

Thajsko také zaujme nádhernými ibišky, které můžeme spatřit všude kolem sebe. Najdeme v zahradách, parcích, velmi často také v podobě živých plotů. Ibišky patří k našim nejoblíbenějším pokojovkám. Jejich cennou vlastností je snadné pěstování, krásně kvetení a vitální růst. Jedinou chybu při jejich pěstování můžeme udělat nesprávným řezem, a to nejen provedeným technicky špatně, ale hlavně v nevhodnou dobu. Řez načasujeme na únor, a je nejlepší jej spojit s přesazením rostliny.

Řez je dosti hluboký, výhony stříháme i hlouběji než na polovinu původní délky. Při stříhání přihlédněte k tomu, aby rostlina byla upravena rovnoměrně. V průběhu léta pak už jen zakracujeme příliš dlouhé výhony. Těmito výhony můžeme ibišek i velice snadno namnožit, stačí, když je dáme do sklenice s vodou. Rychle a ochotně koření i bez použití stimulátoru. Nezapomínáme na to, že ibišek potřebuje dostatek světla a živin. Po celou vegetační sezonu přihnojujeme 1x za 14 dní. Přes zimu je nejlepší světlé stanoviště s teplotou okolo 15°C.

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz