GERANIUM

6960.jpg Geránium, kakost /Geranium sp./ patří k poměrně dobře známým rostlinám. Mezi více než 420 druhy rozšířených zejména v mírném klimatickém pásmu najdeme letničky, dvouletky i trvalky. Jejich název pochází z řeckého: gerános – jeřáb, případně čáp. Jméno může mít souvislost se zajímavým způsobem šíření zralých semen po okolí. Dlouze zobanitý plod se v době plné zralosti semen, za sucha stáčí nahoru a vymršťuje semínka i na poměrně velké vzdálenosti. Starší český lidový název kakostu byl „čapí nůsek“.

Z naší přírody patří k nejznámějším druhům kakost smrdutý (Geranium robertianum) a kakost luční (Geranium pratense). V zahradní tvorbě patří zejména vytrvalá geránia k jedněm z nejpoužívanějších druhům vůbec. Díky jejich cenným vlastnostem je najdeme téměř na každé zahradě. V prvé řadě se jedná o velice nenáročný druh, který roste v jakékoliv zahradní půdě, kakost si jako jedna z mála kulturních rostlin, poradí i s těžší a jílovitou půdou. Rostliny mají pěkný kompaktní tvar a rychle rostou. Působí zdravým a vitálním dojmem, nejsou náchylné k napadení chorobami a škůdci. Vzhledem k tomu, že dobře snáší i stinné podmínky, staly se z nich klíčové druhy pro zastíněné partie. Nejčastěji zde slouží jako náhrada trávníku, který stín plně netoleruje, hodí se i jako obruba smíšených či trvalkových záhonů. Velice dobře vypadají i v ve volněji pojatých zahradách tzv. hajního stylu, kde se pod korunami listnáčů dobře kombinují s cibulovinami, hostami, plicníkem, a pod.

Většinou se jedná o nižší až středně vysoké druhy, které tvoří pěkný, hustě olistěný trs, řapíkatých, dlanitě laločnatých až sečných listů. Samotné olistění je pěkné a i v době, kdy trvalka nekvete, nedělá záhonu ostudu. Vzhledem k množství druhů a kultivarů, vykazují listy i květy velkou proměnlivost. Květy bývají různě velké, většinou pak v barvě fialové, růžové a bílé. Geránia kvetou nejčastěji v plném létě – od června do srpna. Najdou se ale druhy, které vydrží nepřetržitě nakvétat po celé léto./ např. Geranium cinereum ´Ballerina´, Geranium cinereum ´Splendens´a Geranium nodosum/.

Vzhledem k podobě a příbuznosti s pelargóniemi /Pelargonium/, se v zahraničí i u nás, můžeme setkat i s názvem „otužilé muškáty“. Druh je dnes velmi moderní a dostupný sortiment představuje více než původní druhy, celou řadu atraktivních hybridů. Nejlepší dobou jejich nákupu je jistě jaro a počátek léta. Při nákupu se řiďte nejen velikostí rostliny a barvou květů, ale také dobou kvetení. Dále pamatujte na to, že kakost není v žádném případě solitéra a jeho působnost vynikne pouze v plošné výsadbě. Základem by mělo být 7 – 10 rostlin. Hezky vypadá i sesadba vícero druhů.

Množení

Doma si můžete namnožit i vlastní rostlinky. Nejjednodušším způsobem je dělení trsů, které provádíme na jaře nebo na podzim, co se produktivity týče, vychází jednoznačně výhodněji generativní způsob množení – osivem. Semínka můžete zakoupit, nebo si odebrat vlastní. Určitě je ale dobré sklízet včas - zralá semínka se nám mohou rozletět po okolí dříve než si myslíme. Mnohá z nich jistě vyklíčí, ale oproti cílenému výsevu, je to jen malé procento. Na dozrávající plody lze také navléknout lehký hedvábný sáček, který zajistí, že semínka zůstanou pohromadě. Osivo, uchované na chladném suchém místě, vyséváme zjara za oknem. Vzešlé rostlinky přepícháme do sadbovačů a v průběhu léta je můžeme ještě jednou přesadit do květináčků větší velikosti. Osivo většinou klíčí dobře a rychle, a na podzim tedy můžeme nové sazeničky vysázet již na finální stanoviště.

Třetím způsobem množení je kořenovými řízky, které provádíme počátkem podzimu. Základem je vybrat zdravou a dobře rozrostlou matečnou rostlinu. Rýčkem nebo lopatkou pak odhrabeme na několika místech zeminu od kořenů. Vybereme si nepoškozený, dobře rostlý kořen, který se pod kořenovým krčkem oddělí. Spodní špičku seřízneme šikmo. Všechny vlasové kořínky se odstraní. Z jedné rostliny můžete odebrat cca 3-4 řízky. Vysazovat je pak můžeme přímo na záhon, v původním směru růstu. Zapichujeme asi centimetr pod povrch půdy, do předem upraveného substrátu, který tvoří písek a jemný kompost. Každopádně je nutná pravidelná zálivka. Jistější výsledek přinese výsadba řízků do bedýnky nebo truhlíčku, po vyrašení několika prvních listů je přesazujeme ven nebo do kontejnerů.

Mezi oblíbené druhy patří Geranium clarkei, Geranium himalayense, Geranium platypetalum, Geranium renardii, Geranium wallichianum a řada hybridů vzniklých křížením.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz