HÁDANKY NA TÉMA PAPÁJA

1965.jpg První hádanka zní: Je Carica papaya strom nebo palma?

A ještě druhá hádanka: Co je zvláštního na rozpůleném plodu na přiložené fotografii?

Na úvod bych zmínila, že Carica papaya pochází z tropů Střední Ameriky (naleznete ji hned u cesty v příslušném pavilonu – její plody jsou nepřehlédnutelné), ačkoli dnes se hojně pěstuje ve všech tropických a subtropických oblastech světa. Patří do čeledi Caricaceae a jedná se o tzv. monotypický taxon, což znamená, že se jedná o jediný druh v příslušné čeledi.

Ale zpět k první hádance. Pokud se nemůžete rozhodnout a nepřikláníte se ani k jednomu, pak vězte, že papája není ani strom ani palma, nýbrž bylina (podobně jako banánovník) a může dosahovat výšky až 10 m. Přímo na dřevnatějícím stonku dozrávají velké jedlé plody a na samém vrcholu rostliny vyrůstá růžice velikých dlanitosečných listů. Asi proto papája vzdáleně připomíná palmu.

Hádanka druhá. Pokud vás nic nenapadlo, zde je nápověda: Plodu něco chybí... Myslím, že mě samotnou by to nenapadlo a přeci je to tak jasné! Plodu totiž chybí semena! Carica papaya je rostlina dvoudomá a ta v pavilonu E je samice. Sice plodí, ale plody neobsahují semena. Když však zkušená zahradnice specialistka Jaruška Kolaříková samčím květem (BZ má i samčí rostlinu umístěnou v pěstebních sklenících, neboť do pavilonu už se nevejde) opylila květ samičí, vytvořily se plody, které ve středové dutině obsahovaly množství drobných kulatých černých semen!

Jev, kdy rostliny tvoří plody bez předchozího oplození, se odborně nazývá partenokarpie (případy partenokarpie jsou známy i v říši živočišné).

1967.jpg 1968.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz