HUSTÉ ZELENÉ KOBERCE I VE STÍNU

7546.jpg Mít hezkou a upravenou zahrádku je asi cílem každého z nás. Hustý trávník,upravené cestičky a záhony bez plevelů dodají prostoru řád a příjemný soulad. Samozřejmě, že klíčovým předpokladem je dobře založená zahrada a správně zvolená druhová skladba. Použití netkané textilie v kombinaci s kůrovým mulčem hodně pomůže pro dosažení čistých a bezplevelných záhonů. V neposlední řadě je jistě důležitá i pravidelná pečlivá údržba. Pokud se o zahradu nebudeme starat nepomůže ani to nejpreciznější založení.

Zahrada ale samozřejmě s časem narůstá a mění se. Po založení a v několika prvních letech jsou zcela jiné estetické působení i mikroklimatické podmínky. S tím, jak narůstají stromy a keře, přibývá i stínu a některým nižším druhům, letničkám či podrostovým dřevinám se přestává dařit. Stejně tak tomu je i v případě trávníku. Traviny potřebují hodně slunce a na zastíněných plochách může začít docházet k řídnutí trávníku, tvorbě mechu a většímu zastoupení plevelů.

Co v takovém případě dělat? Možností je hned několik. Pokud si přejeme trávníkovou plochu zachovat, vyplatí se stinnou část zcela zrušit, dobře zrýt obohatit substrát nejen o výživu ale i o služky, které se postarají o rychlejší odvod vlhkosti. Pomůže přídavek perlitu a hrubého písku. Pokud máme kvalitně připravený podklad vysejeme trávu znovu ale pozor – zvolíme směs určenou do stinných partií. Nesmíme zapomenout ani na regulaci automatické závlahy. Pokud to systém umožňuje, nastavte pro stinné partie nižší intenzitu zálivky.

Další možností, jak mít plochu pěknou a upravenou je i vysazení jiných druhů rostlin než jsou trávy. Pokud není trávník vaší prioritou nebo pokud je stín opravdu silný – tam se nebude dařit ani travní směsi určené do stínu, bude lepším řešením traviny nahradit. V bohaté rostlinné říši se nachází i takové druhy, které mají na první pohled opravdový vzhled trávníku, ale travinami v pravém slova smyslu vůbec nejsou. Do silného stínu se takové druhy hodí skutečně daleko více než trávy. Jsou schopny vytvořit pěkně hustý koberec, který nepropustí žádné plevele. Mnohé druhy jsou i pochozí a snesou sešlap, je i pár takových, které nepřesahují výšku 3 cm a proto zcela odpadají i přejezdy sekačkou a jakékoliv sekání.

Do silnějšího stínu je skvělým druhem zběhovec /Ajuga/

Tato nízká trvalka s listovou růžicí se rychle rozrůstá nadzemními, snadno kořenícími výběžky. Dosahuje výšky 10 až 15 cm. Dlouze řapíkaté listy nejsou nijak nápadné, ale květ je pěkný a zdobný. Rostliny kvetou modře a vcelku bohatě v květnu až červnu. Zběhovec patří k nejméně náročným trvalkám vůbec

Za zmínku stojí i mechovec /Cotula squalida/, které patří k těm nejcennějším půdopokryvným druhům vůbec. Jasně zelený porost dělených lístků je navíc sám o sobě velmi dekorativní. V létě také bohatě květe, květy sice nemají nijak výraznou barvu ale vytváří se jich opravdu velké množství. Stejně jako u ostatních zmíněných druhů, i v případě mechovce, plně postačí vysadit několik sazenic v 20-30 cm širokých rozestupech a rostliny se díky rychlému růstu sami v krátké době zapojí do pevného koberce. Cotula squalida je vhodným druhem i do kyselých půd. Je to odolný druh, který nevymrzá. Zimní opatření tedy není nijak nutné.

Dalším skvělým druhem je acéna, bedrnička /Acaena/. Rod Aceana je druhově velmi početný a najdeme zde více než 100 zástupců. Také bedrnička je velmi nízká, odpadá proto údržba se káním . Mimořádně husté koberce mohou být podle druhu zelené, stříbrné, sivé nebo červené. Hezky vypadá i mix více druhů vedle sebe. Bedrnička samozřejmě také kvete, květ je drobný a nenápadný, zato později se tvořící plody mají velmi zajímavý tvar. Příjemnou a jistě i velmi cennou vlastností bedrniček je i to, že jsou zelené po celý rok, listy zůstávají na rostlině i v zimním období. Vyhovuje jí polostín i plné slunce.

Dalším druhem, se kterým se velmi často můžeme setkat i ve skalkách a japonských zahradních stylizací je i úrazník šídlovitý /Sagina subulata/. Sagina subulata je kobercovitá trvalka, která přes celé léto kvete drobnými bílými květy. Úrazníky jsou vhodné také do skalek nebo do štěrbin mezi kameny. Duh je o něco málo náročnější, vyžaduje dobrou drenáž a písčitou, nepříliš suchou půdu. Dobře porostou v polostínu ale i na slunci.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz