Jaro v Liberci je tradičně blbé, ale v naší zahradě je na co se dívat

838.jpg Jaro v Liberci je tradičně blbé

Jsem patriotem Českého středohoří, teplé oblasti s nádherným jarem, a tak mohu porovnávat. Vychází mi po letech pozorování, že v podhorském Liberci je jaro úplně blbé. Postrádá jak krásy jara v horách, se zurčením potůčků a pučením vrb, tak krásu několika květnatých aspektů v luzích, stepích a sadech teplých oblastí. Tady se nedají pořádně pěstovat ani cibuloviny, ani letničky. A tak hlásím: Dnes tají již opravdu poslední zbytky sněhu ve městě, ač Ještěd je ještě hrozivě bílý jako Čhomolugma. V Botanické zahradě přece jen něco venku kvete, například druhy zde zobrazené. Ta babočka kopřivová tu dnes opravdu tančila na květech.

839.jpg

šafrán zlatokvětý ( Crocus chrysanthus )

840.jpg

ladoňka Miščenkova ( Scilla mischtschenkoana )

838.jpg

Babočka na šafránu "Prins Claus"

841.jpg

talovín západní ( Erynthia hiemalis )

Všechna sláva - polní tráva !

Toto dobré pořekadlo platí i v botanice. Když objevili v Austrálii jehličinu wollemii vznešenou (Wollemia nobilis), stala se záhy předmětem byznysu. Bohatší botanické zahrady si ji zakoupily za nekřesťanskou cenu, anebo ji pomocí všelijakých diplomatických kejklí dostávaly darem. Někdy kolem byla postavena ocelová klec, anebo ji pro efekt chránil ozbrojený strážný. Dočetl jsem se, že jde o jehličinu arakarioidní, zmlazující výhonky odspodu, tudíž patrně množitelnou řízkováním. Zůstal jsem dva roky v klidu, neboť jsem předpokládal snížení ceny, jakmile rostlinu kvůli obchodu namnoží. Stalo se a dnes po slavné woíllemii "pes neštěkne". Obejděte si naše botanické zahrady a naleznete ji jako zanedbanou chudinku, zapomenutou v malém květníku. Ani v naší BZ není vysazena na odiv v popředí, naopak, je začleněna do pozadí v pavilonu "Pravěk". Tam se jí ale výborně daří, neboť koření ve volné půdě. Je součástí defilé dalších starobylých a nezvykle vypadajících jehličnanů, jako je noholist (Podocarpus), damaroň (Agathis) a blahočet (Araucaria).

842.jpg

Wollemia nobilis

844.jpg

Araucaria anguatifolia

843.jpg

Podocarpus imbricatus

845.jpg

Agathis robusta

Ošklivá a proradná mučenka

Asi Vám červená mučenka právě kvetoucí v pavilonu E bude připadat jako úžasný div přírody. Jak už to bývá, ty nápadné krásky mívají kaz! Podívejte se, jaké má tělo; je to neladná speť s chudým olistěním! Neřestí této mučenky je, že v bytě nekvete, ač to stále slibuje; nasadí poupata, ta pak opadají. Chcete-li vidět tento vyšňořený šmejd, přijďte! Anebo si zajeďte do Brazílie, tam je doma. Třebas kolem autobusáku v Terésopolis roste jako plevel v křovinách, jak jsem pozoroval

846.jpg

mučenka hroznatá ( Passiflora racemosa )

847.jpg

848.jpg

Botanická zahrada Liberec

Otevřeno je každý den ( Po - Ne )

  • 8 - 16 hod. během zimního času
  • 8 - 18 hod. během letního času

Více na : www.botaniliberec.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz