JIŘINA - KRÁLOVNA PODZIMNÍCH ZÁHONŮ

7549.jpg Jiřiny jsou nádherné květiny, které spolu s chryzantémami patří k nejvděčnějším podzimním kvetoucím rostlinám, se kterými se můžeme těšit na odkvétající zahradě. Co se týká velkoleposti kvetení, ne mnoho jiných květin se jim vyrovná. I jen jediný květ ve váze vydá ze velkou kytici jiných květin.

Původní druh Dahlia pinnata byl v roce 1784 objeven v Mexiku. Asi o dvacet let později se stala středem zájmu mnoha šlechtitelů a postupně začala vznikat řada kříženců. Ze Španělska se rychle šířily po celé Evropě. Do Čech se dostaly kolem roku 1830, jejich velkým propagátorem byl pa farář Turek z Dačic, který měl na své zahradě neuvěřitelných 1142 odrůd. Jiřina se stala i květinou národního obrození a za dob Boženy Němcové se pořádaly bohatě zdobené jiřinkové bály.

Dnes se jiřiny pěstují se stejnou oblibou a není snad jediná zahrádka, na které by se nenašly. Jejich cennou vlastností je právě pozdější kvetení, kdy většina letniček, má svoje nejlepší období už za sebou. Vypadají velice dobře na záhoně v kombinaci variet, krásně se doplňují i s ostatními podzimními květinami a travinami. Mohutnější typy patří i k pěkným soliterám.

Jiřin je velké množství a při jejich výběru se řiďte vlastním vkusem. Podle typu kvetení se dělí do deseti skupin na jednoduché, sasankovité, náhrdelníkovité, leknínovité, dekorační, kulovité, pomponkovité, kaktusovité, polokaktusovité a rozmanité. Časem jejich nákupu je jaro, kdy v zahradnických prodejnách můžeme zakoupit hlízy s narašenými očky. Právě ta byste měli při nákupu zkontrolovat, zda nejsou zaschlá. U jiřin si také všímejte velikostí. Vedle skutečných obrů jsou na trhu i třiceticentimetroví trpaslíci. Jiřiny se pěstují a množí vegetativní cestou pomocí hlíz, které se vysazují na jaře, po patnáctém květnu. Hlízy ale nejsou mrazuvzdorné a před příchodem zimy se musí bezpodmínečně vyrýt a uložit nejlépe ve sklepě až do jara. Každoročně stojíme před otázkou, jak správně načasovat podzimní vyrývání. Jiřiny často ještě bohatě kvetou a je nám líto je vyrýt s květy. Určitě se vyplatí sledovat předpověď počasí a pokud hrozí silnější mrazy, je třeba hlízy vyndat.

Mrazů lehce pod nulu se ale nemusíme tolik obávat. Postihnou pouze zelenou nadzemní část, ale ne hlízy pod zemí. Pokud mrazík spálí stvoly, už na nic nečekáme a ihned hlízy vyryjeme. Vždy je vyrýváme opatrně, tak aby nedošlo k jejich poškození rýčem nebo vidlemi. Stvoly zastříhneme na velikost kolem 10 centimetrů, nikdy je neukrucujeme, ani nevytrháváme. Poškozené hlízy odstraníme. Rány můžeme zaprášit dřevěným uhlím. Ideálním skladovacím prostorem je temný bramborový sklep, s teplotami okolo 5-8 st celsia. A s 85ti procentní vzdušnou vlhostí. Před uložením hlízy ale necháme několik dnů oschnout a oklepeme z nich případné silnější nánosy zeminy.

Jiřiny vyžadují slunné stanoviště s hlinitou půdou s dostatkem vápníku. Ideální je pH 7-8. Dáme pozor na přehnojení dusíkem, které je nežádoucí. Před jarní výsadbou je dobré plochu dobře zrýt a obohatit ji kvalitním, zralým kompostem. Pro jiřiny vykopeme jámy dostatečně hluboké i široké, aby se do nich hlízy dobře vešly. Po dosypání zeminy by výška nad očky měla být osm až deset centimetrů. Jiřiny před výsadbou můžete nechat i narašit. Vyndejte je ze sklepa a přeneste na světlé místo s teplotou okolo 18 st C. Před tím, než vysadíte, jasně vidíte, které hlízy jsou v pořádku a které ne. Příliš mohutné trsy je také dobré za pomoci rýče nebo rycích vidlí rozdělit. Vysoké druhy sázíme na 50 sm od sebe, nižší na 30 cm.

Jiřinky ze semen

některé jiřiny se ale dají množit i generativní cestou – výsevem semene. Říkáme jim jiřinky, či miňonky. Patří sem jednoduše kvetoucí jiřiny skupiny Mignon, Mardi Gras a velmi omezené množství poloplných odrůd, např Stargazer.

Vysévají se na jaře stejně jako ostatní letničky, vhodné je předpěstování ve skleníku nebo za oknem. Na podzim je k přezimování nevyrýváme, příští jaro si je opět vypěstujeme z výsevu.

Využití

Kromě záhonového použití jsou jiřiny i velmi vhodné pro řez květů do váz. Vyšší odrůdy je vhodné vyvázat ke kůlům, aby je vítr nebo déšť nepovalil a květy a stonky se neznehodnotily. Ve váze je dobré často měnit vodu za čerstvou. Jiřiny se dají i sušit, květy pak najdou své využití v suchých aranžmá. K sušení se hodí všechny květy, kromě bílých. Sušíme je vždy po jednom, ne ve svazku, zavěšené květem dolů.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz