KALANCHOE - KALOPEJKA DNES UŽ KVETE BĚŽNĚ KOLEM PŘELOMU ROKU

Kalanchoe patří mezi oblíbené a lety prověřené pokojové květiny. Jejím hlavním pěstebním obdobím, kdy se dala nejlépe sehnat na prodejních pultech obchodů, bylo jaro, avšak díky pestrým květům, které dlouho vydrží, nenáročnosti a vysoké dekorativnosti se v posledních letech, hned za bramboříkem a vánoční hvězdou, stává spíše typickou vánoční a předvánoční květinou.

Dalším důvodem k zimnímu pěstování je i její životní cyklus. Kalanchoe totiž patří mezi rostliny krátkého dne – to jsou ty, které nasazují poupata a pak následně kvetou v období, kdy je den kratší než 12 hodin. Zima je proto ideálním obdobím a kalanchoe sama bohatě nakvétá. Pokud bychom ji chtěli přimět ke kvetení v létě, museli bychom ji pravidelně zatemňovat. Kalanchoí je několik druhů, nejznámnější a nejoblíbenější je K. blossfeldiana. Kromě skutečně bohatých květenství je její velkou předností i jejich velká trvanlivost.

Rostlinu seženeme v barvách žluté, růžové, červevené, purpurové i bílé. Rostliny se mohou lišit také velikostně, ale maximální výška nepřesahuje 30 cm. Množí se poměrně snadno řízkováním. Použijeme – li malý květináček v kombinaci s postřikem retardačních látek, vzniknou úplné miniaturky, vhodné třeba na malý stolek nebo na pracovní stůl. Po odkvětu je dobré květenství seříznout a rostlinu postavit na stíněný sluneční parapet. Jeden měsíc se substrát udržuje skoro suchý a po uplynutí této doby přeneseme kalanchoi na dobře osluněné místo a normálně ji zaléváme.  Často se stane, že její listy zčervenají, ale není to žádná vada, příčinou je účinek slunečních paprsků.

Aby nám kalanchoe v bytě dlouho vydržela, měli bychom respektovat a dodržovat následující pěstební podmínky:

Nároky na teplo nejsou nijak specifické, pouze v zimě by teplota neměla klesnout pod 10°C. Kalanchoe pěstujeme na slunném místě, od jara do podzimu ji nechte na západním nebo východním okně, v zimě na je lepší ji přestěhovat na jih. Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulentní rostlinu, není třeba zálivku nijak přehánět. Lépe než přemokření snese občasné sucho, v optimálním případě zaléváme po oschnutí povrchu substrátu. Příjemnou vlastností kolopejek, je, že nevyžadují pravidelné mlžení a i suché klima panelových bytů jim dobře vyhovuje.

Pro pěstování používáme substrát, který není přespříliš bohatý na organické látky. Dobrou kvalitu získáme smícháním zeminy určené pro pokojové rostliny ze substrátem pro sukulenty v poměru 1:1. Rostlinu přesazujeme nejlépe každoročně, a to v jarním období.

Za zmínku jistě stojí i využití listů kalanchoí v chovatelství. Kalanchoe totiž představují ideální zimní zelenou potravu pro suchozemské želvy. Stejně jako mnohé želvy i kalanchoe pochází z Madagaskaru a konzumace těchto rostlin je tedy pro želvy velmi přirozená, v zimě je navíc o čerstvé kemení celkem nouze. Důležitým předpokladem pro zkrmování je rostlinu nehnojit na list a nepoužívat žádné chemické přípravky. Po koupi je lepší nechat rostlinu asi 3 týdny růst a teprve potom ji nabídnout želvám. Nejstarší listy můžeme také odstříhat, nové je velmi rychle nahradí.

Velmi zajímavým druhem je i K. daigremontiana, která zaujme svým způsobem rozmnožování. Nové mladé rostlinky se tvoří v hojném počtu přímo na okrajích listů. Způsob pěstování je stejný jako u K. blossfeldiana, s tím, že je ještě o něco méně náročná. Samozřejmě, že i tuto kolopejku zdobí květy, ale skutečně zajímavou ji dělají její listy. Je velmi vitální a roste rychle. V růstu se dá snadno usměrňovat řezem.

5241.jpg 5242.jpg 5243.jpg

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz