KLÍŠŤATA NÁM NEDAJÍ POKOJ, CO MOHOU ZPŮSOBIT A JAK SE JIM BRÁNIT ?

3451.jpg

Léto je na samém vrcholku, ale příjemné prázdninové procházky přírodou a užívání si léta nám může znepříjemnit drobný živočich, klíště obecné ( Ixodes ricinus ). Klíště je roztoč patřící do čeledi klíšťatovití (Ixodidae). Živí se sáním krve savců, plazů, nebo ptáků.  Klíšťata jsou přenašeči řady infekčních chorob. Mezi nejčastější choroby přenášené klíštětem obecným patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. 

Jak ke klíštěti můžeme my, nebo naši čtyřnozí kamarádi přijít ? Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vyšší trávě na stoncích, nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, klíště se okamžitě přichytí na kůži. Proces sání trvá jeden až dva týdny. 

Nejčastější choroby přenášené klíšťaty

Původcem většiny případů lymské boreliózy u nás jsou druhy bakterie Borrelia afzelii a Borrelia garinii . Pojmenována je podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ( USA ), kde bylo v roce 1975 popsáno několik případů. Bakterie Borrelia se na člověka přenáší kousnutím infikovaného klíštěte, náležícího do několika druhů rodu Ixodes .  Mezi počáteční symptomy patří zvýšená teplota, horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. V případě neléčení nemoci jsou napadány klouby, srdce a centrální nervová soustava. Onemocnění lze úspěšně léčit antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Klíšťová encefalitida ( též klíšťový zánět mozku ) je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc může mít podobu lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty, nebo těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje a poruchami motorické koordinace. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům ( ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu ).

Prevence

Obrana před onemocněním je možná očkováním a zvýšením obranyschopnosti organismu pomocí vitamínů, zejména B ( B - komplex ). Preventivně pomáhají repelenty, mezi "babské recepty", patří prý k nim pojídání česneku, nebo recept na doma připravený repelent povařením  sáčku rozmarýnu v 1 litru vody. Po vychladnutí se ještě do vývaru přidá 1 lžíce octa. Takto připravenou tekutino nastříkáme rizikové partie těla.

V pořadu Receptář prima nápadů jsme probírali jednoduchý způsob odstranění klíšťat pomocí přípravku Ixoderm. Viz. video ZDE :


Riziko možného onemocnění nepodceňujeme

Každopádně je dobré riziko nákazy klíšťaty nepodceňovat a i po kratším procházce přírodou se preventivně prohlédnout. Pokud přisáté klíště odstraníme, zacházíme s ním jako s infekčním materiálem. Máme-li podezření, že klíšťata v místech, kde jsme se pohybovali jsou promořena, vyjde nás vyšetření na jednu nemoc odstraněného klíštěte i na 600,-- Kč. I v případě příznaků popsaných zde navštívíme raději lékaře dříve, než později.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz