Líbezné jarní primulky

731.jpg Prvosenka (Primula)

Pro nás představuje asi nejtypičtějšího posla jara. Nevadí, že venku mrzne, a fouká, pestré kvítky prvosenek na stole nebo za oknem nám rychle připomenou, že jaro je tady co nevidět, a že zima, ačkoli na poslední chvíli ukazuje, co umí, je pomalu na ústupu.

Prvosenek je velké množství druhů a vyznat se v nich není úplně snadné. Jsou rozšířeny po celé Severní polokouli, a většinou se jedná o nízké, velmi dekorativně kvetoucí trvalky a skalničky. Obecně je spojuje i požadavek na stanoviště, které by vždy mělo být s odklonem od přímého slunce, půda musí být vlhká, ale se zajištěnou drenáží. V našich podmínkách lze pěstovat celou řadu krásných druhů a to jak za oknem, tak i na zahradě. Pokud jim poskytneme stanoviště, které potřebují, porostou nám dobře, problematické mohou být některé vysokohorské druhy nízkých skalniček, kterým v nížině, ani při nejlepší vůli nedokážeme vytvořit takové podmínky, jaké potřebují.

Nejdostupnějším druhem, se kterým se právě v tuto dobu setkáme na pultech květinářských obchodů je primulka bezlodyžná (Primula acualis), která pochází z Číny. Její název se k ní dobře hodí, protože květy vyrůstají přímo z listové růžice. Květy prvosenek hrají neuvěřitelnou škálou barev a odstínů. Některé mohou být i vícebarevné, nejčastěji s očkem, najdeme ale i polo- či plnokvěté formy. Vzhledem k tomu, že se snadno množí semeny, rychle a bezproblémově roste, bývá její koncová cena poměrně nízká. To je samozřejmě velké plus a z prvosenek si i bez velké finanční újmy můžeme udělat krásné dekorace. Zkuste koupit vícero kusů a doma je sesadit do proutěného košíčku. Společně s nimi můžeme naaranžovat i kvetoucí jarní cibuloviny, které se také podílí na skladbě tradičního jarního sortimentu. Na Velikonoce můžete k aranžmá přidat i pár malovaných vajíček a osení.

Prvosenka bezlodyžná je na péči nenáročná. Potřebuje dostatek světla a pravidelnou zálivku. Vzhledem k tomu že se jedná o vytrvalý druh, nemusíte ji po odkvětu vyhazovat. Dobře snáší i naše zimy a proto ji lze vysadit na záhon do zahrady. Díky své otužilosti ji ani po koupi nemusíte držet jen v bytě. Potěšit může na zápraží, na terase, za oknem. Nevystavujte ji jen přímému slunci a silnému větru, přeci jen se jedná o květinky předpěstované ve skleníku a prudký přechod do příliš „drsných“ podmínek by jim neudělal dobře. Pro pěstování primulek v bytě bude ideální chladnější, stanoviště u okna s teplotou v rozmezí 15 – 18 ° C. Primuli se nedaří v blízkosti ústředního topení a je lepší ji umístit do méně vytápěné místnosti.

Primulky hnojíme 1x za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

K dalším nádherným prvosenkám, které můžeme koupit v předjarním jarním období patří prvosenka nálevkovitá (Primula obconica), prvosenka žahavá (Primula malacoides) a Primula kewensis.

Velice dekorativním, čistě zahradním druhem je pak prvosenka japonská (Primula japonica) a prvosenka zoubkatá (Primula denticulata). Na zahradě se jim bude nejlépe dařit u potůčku nebo jezírka. Toto stanoviště jim zajistí potřebné mikroklima a vlhkost.

V přírodě můžeme na některých stanovištích najít i zářivé „petrklíče“ – prvosenku jarní (Primula veris), potěšte se s nimi jen pohledem, jedná se o chráněný druh.

Pozor: u citlivých jedinců mohou primule vyvolat alergickou reakci. Listové trichomy obsahují látku - primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat kopřivku nebo dokonce způsobit puchýřky.

Vice obrázku ve fotogalerii

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz