LOTOSY, NETRADIČNÍ KRÁSA VE VAŠÍ ZAHRADĚ

1110.jpg

Lotos je v Japonsku a Číně považován za symbol náboženství a filozofie. Tento posvátný květ představoval čistou a krásnou ženu, vzkříšení, slunce, eleganci a symbol lásky.

Symbolizuje také čistotu, protože díky struktuře povrchu listu se na něm nečistoty neudrží. Je nesmáčivý a i když list lotosu ponoříte, nenamočí se a bude stříbřitě lesklý, jak si jeho povrch udržuje mikroskopické bublinky vzduchu.

Jistě plno z vás, kdo čte tyto řádky, zná, či pěstuje některý z leknínů. Lotosy a lekníny jsou rozdílné rostliny a biologicky se řadí do jiných skupin. Přesto, že obývají podobný biotop, jejich pěstování i vzhled jsou rozdílné. Leknín rozprostírá listy a květy na hladině nebo těsně nad ní a může růst z hlubší vody. Lotos roste vzpřímeně nad hladinou, někdy i do výšky dvou metrů. Jen první listy jsou na hladině.

Lotos je na rozdíl od leknínu zcela jedlý a v Asii se využívá jako agrokulturní plodina.

Květy lotosů mohou být jednoduché nebo plné a mají širokou škálu barev. Všechny dnes pěstované kultivary jsou kříženci dvou divoce rostoucích druhů, červeného lotosu Nelumbo nucifera, jehož původem je jihovýchodní Asie a žlutého Nelumbo lutea ze Severní Ameriky z oblastí jihovýchodu USA,

Z archeologických nálezů je zřejmé že šlechtění lotosů se věnovali Čínští zahradníci již před více jak třemi tisíci lety. Množství dnes vyšlechtěných kultivarů se odhaduje skoro na tisíc.

Tolik na úvod

Asi nejzajímavější částí našeho povídání bude část, jak takové krásky vůbec u nás pěstovat, kde je sehnat a co pro to můžeme udělat.

Máme doma první lotos – co s ním?

Pořídíte – li si takovou rostlinu, zacházejte s ní velmi opatrně. Lotos je háklivý na poškození hlízy. Jakmile ji jednou nalomíte, můžete se svou rostlinou rozloučit. Taková uhnije. To bych řekla, že je největší úskalí. Od teď už žádné strašení a směle do toho.

Nyní si zvolíme vhodnou nádobu na přesazení. Musí být opravdu velká a bez děr, asi půl metru v průměru. Na dno dejte jílovitou hlínu, nebo třeba i směs rybničního bahna s pískem. Rostlinu opatrně vezměte a umístěte na substrát. Substrátu dáváme přibližně 15cm, tak si odhadněte polovinu. Přikryjte hlízu, aby srdíčko rostliny vyčnívalo. Opatrně zalijte rostlinu teplou vodou. Vodní sloupec asi 20 centimetrů.

22 až 30 stupňů C je nejideálnější teplota k růstu vašich krasavců. Nemáte – li tak vyhřáté stanoviště, pomůžete si lehce akvaristickým topítkem za pár korun. Opravdu se vám to vyplatí. V chladnější vodě budou lotosy růst mnohem a mnohem pomaleji a nebude se jim chtít nasadit na květ. K tomu aby rostlina kvetla je nutné dopřát ji dostatek živin a dostatečně dlouhou dobu ji vyhřát nad 20 stupňů C.

Lotos by měl být umístěn na chráněném místě s celodenním slunečním svitem. Můžeme vytvořit zákoutí na jižní straně domu či zahrady, kde vyhřátá zeď, kámen, nebo vzrostlá vegetace, budou chránit rostlinu. I v bazénku může být nakonec nádoba, která bude zvlášť vytápěná.

Po nějakém čase se může zdát začínajícím pěstitelům, že listy ztrácejí barvu, blednou, žloutnou. To je nejvyšší čas dodat rostlině hnojivo. Buď rostlinu přesadíme do nového substrátu, a nebo dodáme živiny přímo ke kořenům. My jsme vytvořili směs tuhého hnojiva, která se jednoduše aplikuje přímo do bahna. Po tomto hnojivu rostou lotosy a nejen oni, jako „z vody“. Velmi dobře kvetou a jsou k nezastavení. Nevím o žádném takovém hnojivu na trhu. Ale hnojiva v podobě tyčinek určitě také pomohou. Nebo se můžete obrá tit na nás.

Příště si povíme o pěstování ze semen, zimování a kde takové lotosy můžete sehnat.

Katka Veselá, LEKNÍNY - LOTOSY - JAPAN KOI http://www.moment.cz/lekniny/

Foto autorka textu

FOTOGALERIE

1078.jpg

1077.jpg

Rozkvetlý Dajin

Rozkvetlý Zichongyang

1079.jpg

1076.jpg

Bixue Danxin poupě

Lotos list

1110.jpg

1111.jpg

Youyinadlian

Youyinadlian detail květu

1075.jpg

Další články s podobným zaměřením : http://www.telereceptar.cz/jiz-myslime-na-viktorii-s587CZ 

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz