Máte rádi kiwi ?

881.jpg Zelené plody nabité vitaminem C patří mezi oblíbené pochoutky. Zajímá vás, jak se pěstuje a zda se o to můžete pokusti i u nás doma?

Plody kiwi nejsou pro nás záhadou, ale na čem rostou a jakým způsobem se pěstují, to až tak známé není.

Pozor na pohlaví

Ovocná dřevina aktinidie čínská, díky které si můžete pochutnávat na sladkých plodech, se pěstuje na konstrukcích. K ní se vyvazuje a několikrát za vegetaci tvaruje. Aktinidie tvoří rostliny samčí i samičí, což znamená, že pokud by se pěstovaly jen rostliny jednoho pohlaví, plodů se nikdo nedočká - samčí květy jsou důležité pro proces opylení. Neoplodněný květ opadává i se stopkou, oplodněný zůstává a místo květu se začne tvořit malý zelený chlupatý plůdek. Správně pěstovaná aktinidie kvete i plodí opravdu bohatě.

Aktinidie netvoří klasicky uspořádanou korunu, jako třeba jabloň nebo hrušeň, ve své podstatě je to liána a svým růstem a způsobem pěstování se nejvíce podobná viné révě. Planě se vyskytuje ve střední a západní Číně, největším producentem sladkých plodů je však Nový Zéland. V menší míře se pěstuje i v Americe, Itálii a Francii. Její růst je stejně jako u jiných lián velmi rychlý a pokud se netvaruje řezem, může dosáhnout až do výšky 8 metrů.

Pěstování u nás

A jak je to s kiwi v našich podmínkách? Můžete si vypěstovat na zahradě svoje vlastní ovoce?

Odpověd zní: ANO i Ne. Kiwi se u nás vypěstovat dá, nikoli však na zmíněné aktinidii čínské. Tato aktinidie je dost teplomilná a naše zimy ji nesvědčí, nicméně pro ty, kteří by se rádi dočkali vlastní úrody, máme jiné řešení. V České republice můžete pěstovat aktinidii kolomiktu (Actinidia kolomikta), která má sice plody mnohem drobnější, ale za to velké množství. Jsou sladké, šťavnaté i velmi aromatické a mnozí tvrdí, že chutnají lépe než kiwi z obchodu.

Z dalších druhů lze jmenovat aktinidii význačnou (A. arguta), která má plůdky o něco větší a lehce kyselejší oproti a.kolomikta nebo jí podobnou aktinidii černoprašnou (A. melanandra). V současné době některá zahradnictví nabízejí i druh Actinidia delicioca Jenny, který by měl mít plody téměř tak velké jako aktinidie čínská a velmi chutné. Navíc je samosprašná, takže nepotřebujete samčí a samičí rostliny.

Pěstování není obtížné, ale dvkakrát tu platí, že dobře zvolené stanoviště je klíčem k úspěchu. Aktinidie se hodí zejména do teplých oblastí, vybírejte pro ni místa, která jsou chráněná před silným větrem. Půda by měla být záhřevná, spíše písčitá a dobře propustná, stanoviště je nejlepší slunečné s tím, že rostlina snese i úpal. Výhoda drobnoplodých aktinidií? Téměř nevyžadují řez a složité probírky jako aktinidie čínská. Na zahradě drobnou aktinidii můžete velmi dobře uplatnit i jako okrasnou rostlinu na pergole, altánu nebo na drátěné konstrukci na zdi domu. Ostatně kromě užitku rostlina slibuje také okrasu; zajímavá je zejména aktinidie kolomikta, která má dekorativní, výrazně bíle panašované listy. ve skleniku je pestovaní mozne, v nadobe nedoporučuji – aktinidie chce vice mista.Z čerstvých plodů můžete připravit výbornou marmeládu, kompot nebo domácí ovocné víno.

Text, foto: ing. Daniela Dušková

daniela.duskova1@gmail.com  

www.praha-fotografka.cz

884.jpg

885.jpg

886.jpg

883.jpg

882.jpg

888.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz