MODRÉ NOVINKY V SORTIMENTU

5918.jpg Obliba rostlin s modrými květy je velká, ať už se jedná o keře, stromy, letničky nebo trvalky, vždy upoutají. Modře kvetoucích druhů, ale v porovnání s ostatními není zase tolik a každý nový kultivar nebo odrůda je radostně a s očekáváním vítána.

Pro letošní sezónu by nám něměly uniknout dva zajínavé novinky, jsou jimi Francouzská levandule (Lavandula stoechas L.) Purple Ribbon a Lobelka Blue Moon (Lobelia erinus)

Levandule Purple Ribbon

Vedle klasické levandule, kterou zná snad každý především pro nezaměnitelnou vůni se jako novinka pro rok 2007 dostává do sortimentu Francouzská levandule. Jedná se o trvalku kvetoucí již prvním rokem. Rostliny se ale v našich podmínkách pěstují jako letničky. Není totiž mrazuvzdorná, vyžaduje stejnou péči jako třeba rozmarýn.

Rostliny vykvétají již za 12 týdnů po výsevu a vyznačují se jemnější a pronikavější vůní než klasická levandule. Pro bohaté nasazení květů je ale potřeba myslet na časný výsev. Rostliny je vhodné předpěstovat . Vyséváme již v březnu, mělce, semena nesmí přeschnout, proto se vyplatí jemné rosení a překrytí výsevu sklem či igelitem. Semínka klíčí asi za 10 dnů. Mladé rostlinky je nutné rozsázet nejlépe po jedné do sadbovačů. Na stanoviště se vysazují otužilé silné rostlinky ve druhé polovině května.

Ve své domovině se pěstuje hlavně v oblasti Provance na výrobu silice.

Květy jsou velmi nápadné především díky růžově fialovým listenům v květech

Vytváří kompaktní rostliny vhodné do květináčů ale i na bylinkový či květinový záhon jako doplněk letňáčkových i trvalkových výsadeb.

Abychom rostliny uchovali pro následující rok vyplatí se na zimu je vyrýt a skladovat v světlé bezmrazé místnosti při teplotě 5 – 8 stupňů.

Rostliny se dají vzhledem i intenzívní vůni využít nejen v čerstvém stavu do vázy samostatně či jako doplněk dalších květin, ale i v suchých vazbách. Květy neztrácejí barvu. Do aromatických polštářků či sáčků se využívají celé rostliny.

Lobelka Blue Moon

Lobelky si rok od roku získávají větší oblibu vzhledem ke své trvanlivosti, kvetou až do zámrazu a také v neposlední řadě výběrem nových barev a typů.

Pocházejí z Jižní Afriky, kde rostou jako trvalky. U nás jsou to pouze letničky. Květy jsou modré v několika odstínech, červené , růžové i bílé. Nejoblíbenější jsou ale klasické, modré, kam patří i nová odrůda Blue Moon.Vytváří velmi nízké a kompaktní rostliny bez sklonu k přerůstání. Snáší výslunní i polostín.

Osivo se vyplatí vysévat již od ledna je však nutné dopřát výsevům co nejvíce světla. Semeno je velmi jemné a proto se nezasypává, také zálivka se bude provádět velmi opatrně, rosením. Mladé rostlinky se přepichují poprvé v březnu asi po pěti kusech do truhlíčku..Podruhé se pak jednotlivé svazečky sázejí do sadbovačů či květináčků. Na stanoviště ve 2.pol.května. Po odkvětu se mohou seříznout.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz