Národ sobě je heslo, které existuje

526.jpg Díky laskavosti ředitele Botanické zahrady pana RNDr. Miloslava Studničky, CSc., zde můžeme otiskovat novinky ze života liberecké zahrady. Někdy je to čtení veselé, občas smutné, ale vždy zajímavé.

Redakce

"Národ sobě" je heslo, které existuje!

Jsem skeptik a jsem ten poslední, kdo by dnes věřil v uznání ideje o nutnosti čelit zabedněnosti národa v oblasti přírodovědy, nezištnost, snahu pomáhat Botanické zahradě, anebo v šířeji se vyskytující smysl pro estetiku a vkus. Finanční pomoc za stavu, kdy nepřízeň osudu ničí nebo úplně zničí cenný kulturní majtek národa, jako když se v českém pravěku v případě Národního divadla říkalo "Národ sobě!", bych zajisté označil za absurdní.

Do letošního roku !

Návštěvníci, ba troufám si nyní říci PŘÁTELÉ Botanické zahrady si častěji vzpomínali na svou zahradu a přicházeli, nereptajíce nad (bohužel) zvýšeným vstupným. Tím nejprve odvrátili kolaps životních funkcí tohoto živého organismu, potom postupně uvedli hospodaření víceméně do normální situace a nyní, po skončení hlavní turistické sezóny, dovolili "nadechnout se" a pořídit tu a tam také něco nového do expozic. To je prostě úžasné!

Tudíž právě dnes jsem s výše naznačenými myšlenkami aranžoval do vitrín patřících k akvaristické části expozic nové vzácné a skvostné ulity i lastury. Byly zakoupeny od návštěvníka - sběratele, který ještě pomohl nabídnutím opravdu kvalitních exponátů za velmi mírnou cenu. A ještě přispěl do odborné příruční knihovny velmi hodnotným atlasem k určování mořských měkkýšů - rovněž za velmi dobrou cenu. Nechci ale odbočovat zase k financím. Chtělo by se mi spíše smeknout klobouk před kulturní a morální úrovní návštěvníků, kteří přicházejí do Botanické zahrady. Potom nelituji bezpočtu přesčasových hodin, věnovaných vymýšlení a projektování novinek, technických zlepšení a odborným otázkám, jako je kontrola jmenosloví rostlin. Netrápí mne ani to, že letos jsem vlastně jediným zaměstnancem Botanické zahrady, který byl oproštěn od jakékoli prémie - z vůle papalášů. Mé snahy nepatří papalášům; patří Vám, milí čtenáři a návštěvníci! (MS)


4.12.2011 Uveřejnil server Aktualně.cz článek o akci "Národ sobě" a také o minulosti a současnosti Botanické zahrady Liberec, více na http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=722746

527.jpg 528.jpg


Více o Botanické zahradě Liberec na : www.botaniliberec.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz