NECHTE SE OVINOUT KVĚTY

2527.jpg


Neznám zahrádku, kde by nebyla alespoň jedna pnoucí rostlina. Donedávna jsme vybírat moc nemohli, většinou vrcholem snažení byl výsev okrasných fazolí,svlačce, hrachoru a modré povíjnice. Pro letošní sezonu je však připravena přímo obří škála nádherných pnoucích letniček a vybere si určitě každý. Pnoucí rostliny svou výškou , vznešeností a fantastickými květy dokážou nevzhledná místa proměnit v dominantu každé zahrádky.Pravidelně nakvétají po celou délku svého vegetačního období a tak se z jejich nádhery můžeme těšit celé léto.Z čeho tedy můžeme vybírat?


     Především je zde pozozuhodná škála povíjnic  ( Ipomea, Pharbitis ), která nás přesvědčí že povíjnice nejsou jen modré, ale hýří doslova všemi barvami. Povíjnice jsou příbuzné svlačci, jehož květ je vlastně miniaturou povíjnic.Jsou to rostliny teplomilné, vyžadují vyhřátou půdu. V teplejších oblastech je můžeme vysévat přímo na stanoviště počátkem května. Pokud však chceme zajistit brzké kvetení, vyplatí se sadbu předpěstovat. Nemají však rády přesazování proto je vhodný výsev po 2-3 semínkách do květináčků, či po 1 do rašelinových jiffů, asi 4 týdny před termínem výsadby na stanoviště.Při delší době předpěstování může dojít k přerůstání rostlin a jejich vzájemnému splétání, kdy při následném přesazování se rostliny oddělováním poškodí.Povíjnice jsou původem tropické liány. Z toho vyplývá že se derou za světlem, stále výš a výš. Musíme jim však poskytnou jakoukoliv oporu a´t už je to plot, pergola, síť, nebo pouhý sloup, budou se po nich k naší spokojenosti šplhat velmi rychle za sluncem.Dopřejeme jim tedy slunné stanoviště a budeme čekat na květy. Spokojí se s chudší půdou, naopak vlivem přílišného hnojení bychom získali bujně rostoucí rostliny s tmavě zelenými listy s malým počtem květů.Protože sortiment povíjnic je opravdu široký, jednotlivé odrůdy si představíme:

     Odrůda Scarlet O’Hara kvete jasně červeným květem, odrůda Azur je nádherná bledě modrá s velkými květy. Flying Saucers má nevídané modrobílo pruhované květy. Odrůda Rosita překvapí zářivě růžovými květy s bílým okrajem, který se v paprscích sbíhá ve středu květu. Chocolate se vyznačuje hnědofialovými, téměř černými květy s červenými paprsky a žlutým jícnem.Kdo bude chtít více barev najednou , zkusí Imperial. Směs v odstínech růžové, červené a fialové. Všechny výše jmenované odrůdy se otvírají brzy z rána, právě tuto jejich vlastnost charakterizuje anglický název „morning glory – „sláva jitra“. Květ zůstává otevřen pouze jeden den, ale i to postačí na jejich obdiv. Navíc rostliny v dobré kondici bohatě a každodenně znovu nakvétají.

     Výjimku v řadě povíjnic tvoří odrůda s bílým květem s názvem Moonflower – měsíční květ.Jak je patrné již z názvu, nekvete ráno, ale otvírá své květy na večer.Svými jasně bílými , přímo obřími květy (15-18 cm v průměru) láká noční můry a jiné opylovače. Dalším lákadlem a ojedinělou vlastností tohoto druhu je výrazná vůně. Jestli ostatní odrůdy téměř nevoní, právě Moonflower je vonnou vyjímkou. Pokud ji poskytnete místo u pergoly, kuchyně, verandy či altánku , kde trávíte teplé letní večery , budete nadšeni.

     Další pozoruhodnou novinkou mezi pnoucími letničkami je Kvamoklit ( Quamoclit cardinalis ). Bohatě kvete drobnými květy o průměru 1,5 cm , které mají nádhernou barvu kardinálské červeně.Zůstávají otevřené, stejně jako květy povíjnic, pouze jeden den.Rostlina je však květy každé ráno doslova poseta. I listy jsou velmi dekorativní,jsou vějířovíté , hluboce vykrajované.

     Další popínavkou, příbuznou povíjnicím , je Mina ( Mina lobata ). Kvete přímo neúnavně hrozny žlutočervených květů a výborně se hodí na všechna místa , kde ji dopřejeme oporu. Dokáže vyšplhat do 3-3,5 m.Rychle vytváří hustý zapojený porost. Upřednostňuje bohatou, provzdušněnou a, ale nepřesušenou půdu. Nejlépe se ji daří na plně osluněné, před větrem chráněné lokalitě.

Tak milý pěstitelé, doufám, že naše nabídka usnadní vaše rozhodování v oblasti pnoucích letniček a přijdete si do specializovaných prodejen vybrat. 

Celý uvedený sortiment najdete např. ve firmě Semena Vaněk s.r.o v e-shopu, nebo lze objednat e-mailem : 

semena.vanek@atlas.cz  .


http://www.a.shop-telereceptar.cz/semena-vanek-s-r-o-zal-1899-s2CZ  


Prima tipy:


1. pokud provedete výsev příliš brzy, nebo musíte z jakéhokoliv důvodu výsadbu odložit, vyplatí se ke každé rostlince zapíchnout špejli, nebo tyčku, po které se bude ovíjet a nedojde tak k vzájemnému propletení rostlin.

2. tvrdé osemení povíjnic někdy opožďuje klíčení. Namočte proto před výsevem semena na 24 hod do vlažné vody. Je možné také narušit tvrdé osemení jehlou.

3. květy povíjnic se uzavírají také za velkých veder a před deštěm, sloužili tím dříve jako neklamný důkaz blížící se vody.


Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz