OŠETŘENÍ JAHODNÍKU PO PŘEZIMOVÁNÍ

2526.jpg


     Ošetření jahodníku po přezimování patří mezi základní zásady úspěšného pěstování vitálních a výnosově významných rostlin. Rozhodně nenecháme výsadby osudu , nemávneme rukou a neřekneme si, však něco se sklidí. Právě v případě jahodníku se vyplatí věnovat jim náležitou péči, vždyť jahody jsou prvním ovocem na zahrádce a díky vysokému obsahu vitamínů pomáhají zahnat jarní únavu. Jak tedy postupovat?

     
Porosty, především mladých výsadeb, po zimě prohlédneme
. Rostlinky povytažené mrazem přitlačíme a přihrneme zemí, aby se obnovilo spojení kořínků s půdou.Pokud najdeme rostlinu, která uhynula, je vhodné nahradit ji novou . Vyplatí se vysadit vyvinutou rostlinu s dobrým kořenovým balem, ta se velmi dobře a brzy ujme.

     V prvních teplejších dnech, někdy již koncem února, až do začátku dubna, odstraňujeme staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžeme je vyhrabávat hráběmi. Za vlhka, kdy jsou listy houževnaté je vhodnější jejich odstřihávání nůžkami.Listy ze zdravých porostů můžeme zkompostovat. Z porostů, které byly napadeny houbovými chorobami, listy raději spálíme, ale to platí pouze pro oblasti, kde je toto opatření povoleno. Pokud máme větší plochu jahod a listů po odstranění je hodně, vyplatí se nechat je před pálením uschnout a by se zabránílo vzniku dýmu, který by mohl vadit třeba sousedům.

Rada

     
Stejný postup volíme u i jahodníku pěstovaných v nádobách. Hitem posledních let jsou totiž odrůdy , které jsou převislé, díky neustálému vývoji odnoží na šlahounech tak tvoří závěsy. Předností převislých odrůd je vysoká plodnost po celé vegetační období.

V době rašení listových srdéček jahodník přihnojujeme. Dbáme však na to, aby hnojivo nenapadalo na mladé listy a nedošlo tak k jejich popálení.Rozhozené hnojivo zapravíme do půdy násladující první okopávkou, která může být v meziřadách dosti hluboká.V současné době se jako velmi výhodné a učinné ukazuje přihnojování rostlin granulovaným kravským hnojem. Vzhledem k vydatnosti hnojiva postačí ke každé rostlině asi polévková lžíce granulí. Ty je vhodné během okopávky zahrnout do blízkosti rostliny. Toto hnojivo spojuje hned několik výhod: 

1. jednoduchá aplikace bez možnosti popálení listů

2. nehrozí předávkování

3. okamžitý přísun živin rostlinám

4. vyvážený poměr živin

5. výborný zdravotní stav porostu

6. bohaté a kvalitní sklizně


      Pokud došlo k úhynu některé rostliny provádíme dosazování rostlinami, které přezimovaly na přípravném záhonu, nejlépe s celými kořenovými baly. Z porostů odstraňujeme nemocné rostliny. Druhou okopávku je nejvýhodnější provádět tehdy,když se u klíčících plevelů objeví děložní listy. Zásah proti nim je v této době nejúčinnější.

Další okopávky jsou již velmi mělké. Na nezapleveleném pozemku postačí až do sklizně 2až 4 okopávky.Naposledy okopáváme na začátku kvetení, velmi mělce, aby nedošlo k poškození kořenového vlášení. Během nakvétání jahod, které podle prostředí a odrůdy trvá 18až 30dní, plevele odstraňujeme raději ručně.V této době je možné další přihnojení.

Rada od babičky – abyste si ušetřili práci s okopávkou a pletím kolem rostlin, dejte kolem sazenic na zem slámu. Je to výborný organický materiál, nejenže chrání sazenice , ale i plody před zašpiněnímod zeminy. Během roku se navíc sláma rozpadne a ještě poslouží jako hnojivo.

     
Z dalších velmi důležitých opatření, které musíme v péči o jahodník udělat je ošetření proti květopasu jahodníkovému, který při přemnožení může napáchat obrovské škody . Příznakem napadení jsou nakousnuté stopky květních poupat. Poupata vadnou, zasychají a opadávají. Květopas je nosatcovitý brouk 2-4 mm dlouhý, tmavý až černý. Vajíčka kladou po jednom do květních poupat jahodníků a nakusují jejich květní stopky. Hlavní doba kladení vajíček se shoduje s dobou plného květu jabloní a trvá po dobu, kdy jsou k dispozici nerozkvetlá poupata jahodníku. Poté se brouci stěhují na později kvetoucí růžokvěté rostliny. Ošetření se provádí před květem jahodníku, při zjištění brouků, asi v polovině dubna.

Postřiky: Decis 2.5EC, Agrion delta.

Rada:

Při provádění ošetření postřikem proti květopasu jahodníkovému je nutné aby postřiková kapalina byla aplikována do srdéček rostlin před rozvitím květů.Při silném napadení bývá zničeno květopasem 50-80% květních poupat. Přednostně brouk napadá nejdříve rašící poupata, z nichž vyrůstají největší a nejkvalitnější plody, právě to je důvod důsledné ochrany proti tomuto škůdci spolu s přihnojením a okopávkou.


Foto autorka textu.

Články na podobné téma :


http://www.telereceptar.cz/pece-o-jahodnik-po-sklizni-s877CZ

http://www.telereceptar.cz/pece-o-jahodnik-po-sklizni-a-zal-s979CZ 

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz