PĚSTOVÁNÍ PALEM ZE SEMEN

1882.jpg

Při nedávné vánoční návštěvě u známých se paní domu pochlubila svými květinami a současně mi ukázala čerstvé výsevy semen, které vyndali z datlí. Asi právě to byl důvod k zamyšlení nad tím, jak se snažíme o vypěstování exotických rostlin, jakou radost vyvolá, když semeno vyklíčí a rostlina v našich podmínkách prospívá. Také při pobytu u moře se většina z nás pokouší posbírat či natrhat semena palem, aby je pak doma zkusili vysít. Výsledky většinou nebývají příliš uspokojivé, ale mnohdy se jedná o špatný postup při výsevu.

V současné době nemusíme ale spoléhat pouze na semena, která si dovezeme z dovolené, protože tuzemský sortiment se rozšířil o celou řadu cizokrajných semen palem ze Středomoří, Afriky, Číny i Severní Ameriky a Mexika. Stačí jen zajít do specializované semenářské prodejny a můžeme vybírat. Mezi nejkrásnější z palem patří např. Palma konopná(Trachycarpus fortunei), Datlovník kanárský(Phoenix canariensis), nebo

Žumara velkoplodá (Chamaerops macrocarpa) a mnoho dalších.

Palmy jsou nádherné,vysoce dekorativní rostliny s vějířovitě nebo péřovitě dělenými listy. A pokud máme v bytě dostatek prostoru, slouží jako velmi atraktivní dekorace.

Množení se provádí semeny, jež klíčí zhruba 3 měsíce. Nejkratší dobu klíčení má Washingtonie mohutná (Washingtonia robusta) a to asi 6 týdnů. Naopak ,nejdéle budeme čekat na klíček Kokosu ausralského (Butia capitata) a to 6 až 12 měsíců.

Výsevní substrát:

Semena palem vyžadují pro vyklíčení substrát složený z rašeliny a říčního písku, nebo směsi agroperlitu a písku v poměru 1:1. Výsev se provádí do hloubky asi 1 cm, podle velikosti semen. Pro snadnější vyklíčení se vyplatí u semen s kožovitou slupkou její oloupání a vnitřní tvrdé semeno(oříšek) namočit následně na dva dny do vlažné vody. Výsevy vyžadují umístit nad spodní teplo(radiátor), ale optimální teplota pro vyklíčení je 25C.Stálou vlhkost pak udržíme zakrytím výsevu sklem nebo folií.

Semenáčky rozsazujeme při výšce asi 10 cm do propustného, výživného substrátu s vyšším podílem rašeliny nebo listovky.

Nároky na pěstování:

Pro úspěšné pěstování palem platí několik obecných zásad. Především v létě vyžadují rostliny dostatek vody. Nejvhodnější pro zálivku je měkká ne příliš studená voda. Kořenový bal by neměl nikdy zaschnout. Na studenou či příliš tvrdou vodu reagují rostliny hnědými skvrnami na listech. Od jara do pozdního podzimu se každý týden hnojí nejlépe plnými tekutými hnojivy.Mladší exempláře se vyplatí každým rokem na jaře přesadit, starší jen pokud je zemní bal silně prokořenělý. Nejvhodnější jsou úzké a vysoké pěstební nádoby určené pro palmy. U palem je zvlášť důležité přikrýt odtokový otvor hliněným střepem. Přebytečná voda musí volně odtékat a kořeny také nesmějí otvor ucpat. Nikdy nezapomeňte na drenážní vrstvu!. V období zimy potřebují nižší teplotu, dostatek světla a snížené množství vody. Stojí-li rostliny během zimy v příliš teplé místnosti, vyskytnou se velmi často škůdci – puklice, nebo štítenky. Jejich likvidace je pak poměrně obtížná a dlouhodobá.

Vhodné druhy:

Palma nízká var.Lusitanica (Chamaerops lusitanica) –nádherná palma štíhlejšího ušlechtilého vzrůstu. Starší vějířovité listy jsou elegantně převislé.Nižší kmínek je obalen červenohnědým vláknem. V bytovém prostředí je nenáročná, snese přezimování při teplotách nad bodem mrazu, v létě pak intenzivní sluneční záření. Výsev semen je možný v průběhu celého roku. Klíčení trvá 2-3 měsíce, ojediněle se stane, že některé semeno tak zvaně přeleží a vzejde až 1 rok po výsevu.Původem je ze Severní Afriky.

Datlovník kanárský (Phoenix canariensis) – velmi elegantní palma s krásně zpeřenými, lesklými, tmavě zelenými listy, pocházející z Kanárských ostrovů. Vyžaduje dostatek tepla a slunce, na jaře a v létě pak vydatnou zálivku. Vhodná pro dekoraci větších interiérů, hal, během léta na terasy. Přezimuje při teplotě nad 10C. Výsev semen je možný v průběhu celého roku do směsi říčního písku a rašeliny, nejlépe nad spodní teplo. Vyklíčí za 2-3 měsíce.

Palma konopná (Trachycarpus fortunei) – patří mezi nejotužilejší palmy.Tvoří velmi krásné dekorativní vějířovité listy. Řapíky listů jsou pokryty menšími ostny. Vytváří vyšší kmínek pokrytý hustou sítí hrubých jakoby konopných vláken. Je nenáročná ne prostředí. Pochází ze Severní Číny a zařazuje se mezi palmy velmi otužilé, snese největší poklesy teplot, krátkodobě i pod bod mrazu. Přezimuje při teplotách nad bodem mrazu, během léta pak potřebuje intenzívní sluneční záření. Vhodná do suchých hal, bytů a na terasy.

Palma nízká (Chamaerops humilis) –nenáročná dekorativní palma menšího vzrůstu. Listy jsou vějířovité, na spodní straně řapíku trnité. Kmínek vytváří velmi nízký, často je i zcela bez kmínku. Starší listy obrůstají kořenovými odnožemi a vytvářejí tak trsy keřovitého tvaru. Odnožemi je možné tento kultivar vegetativně množit. Snáší přezimování při teplotě nad bodem mrazu, v létě intenzívní sluneční záření. Ideální do suchých bytů, hal a na terasy. Původem je ze Středomoří.

Žumara stromová (Chamaerops arborescens) – představuje varietu palmy nízké. Od keřovité formy se však liší vytvářením trsů s několika kmínky v dolní polovině obalenými vláknem. Také listy a plody jsou v porovnání s palmou nízkou větší. Pochází z pobřeží Severní Afriky.

Současný sortiment je však daleko širší a čítá asi 12 druhů. Mezi velmi zajímavé palmy, které také stojí za vyzkoušení patří ještě např. Žumara jemná, Žumara stříbřitá, nebo Washingtonie mohutná. Rozhodně tato netradiční semena potěší nejen začínající pěstitele,ale i ty zdatnější a jsou oblíbená také u dětí. Sáčky jsou opatřeny návodem na pěstování,obrázkem a obsahují 3-5 semen podle druhu. Vybírat si ale musíte ale pouze ve specializovaných semenářských prodejnách, jako např. Semena Vaněk, viz adresář firem. Semena je možné objednat i na dobírku. Pro přehlednost je možné zakoupit nebo objednat i speciální nabídkový katalog.

Prima tipy:

1.Semena palem klíčí asi za 2-3 měsíce. Ojediněle se stane, že některé semeno přeleží a vzejde až 1 rok po výsevu. Pokud tedy semeno dlouho neklíčí, dá se probudit tím, že jej vyjmeme ze substrátu a ostrým nožem lehce seškrábneme plošku nad klíčkem. Toto místo najdeme na semeni jako milimetrový kulatý výstupek (poklička) a nachází se naboku blíže kulatějšímu konci semene.

2. Většina palmových semen je opatřena suchou kožovitou slupkou. Tu je nutné nejprve oloupat a potom semena namočit na 2 dny do vody.

3. První list, který vyroste je rovný a poměrně úzký, teprve další listy jsou již členité a podle druhu palmy buď vějířovité, nebo péřovité.

4. Všechny nabízené druhy palem se výborně hodí i do panelových bytů, pokud máme pro ně dostatek prostoru. V místnosti s vysokou teplotou a suchým vzduchem ale mohou být napadány škůdci a to především puklicemi. Proto je nutné tyto rostliny pravidelně rosit.

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz