PĚSTUJEME PEPINO GOLD

4533.jpg Pepino Gold je velmi zajímavá rostlina s botanickým názvem Solanum maricatum a v posledních letech se stává velmi vyhledávanou atraktivní novinkou i mezi našimi pěstiteli.

Původ má tato teplomilná rostlina v Jižní Americe a právě nároky na půdu a prostředí se v mnohém liší od našich tradičních plodin.

Vzhledem ke zvýšeným nárokům na teplo, budeme Pepino pěstovat především ve skleníku, foliovníku, případně i v bytě. Zkušenosti našich pěstitelů nasvědčují tomu, že jde o rostlinu vhodnou také pro balkony, terasy i okenní parapety. Tato místa vyhovují za předpokladu pravidelné vydatné zálivky a častého přihnojování kombinovanými hnojivy.

Pepino lze pěstovat i v zahradě na chráněném a slunném stanovišti s možností zastínění rostliny před poledním úpalem. Protože však rostliny můžeme vysazovat na volný záhon pouze v době kdy již spolehlivě nehrozí noční mrazíky a zase ji musíme včas, nejlépe již počátkem září přemístit do teplého prostoru, ukazuje se jako nejvhodnější pěstování v nádobách.

A jak budeme postupovat ?

Pěstební nádoba musí být dostatečně velká, nejméně 30 cm v průměru horního obvodu. Na dno nádoby musí přijít alespoň 3-4 cm vysoká drenáž jemnějšího štěrku nebo keramzitu. Otvory ve spodní části nádoby pro odtékání přebytečné vody , jsou samozřejmou podmínkou pro to, aby kořeny nezahnívaly. Výsadbu do pěstební nádoby provádíme až po 20. květnu a zemina do které sázíme musí být velmi kvalitní, výživná s přísadou vyzrálého kompostu nebo proleželého kravského hnoje a rašeliny. S přihnojováním pak začínáme asi po třech týdnech po výsadbě, v době kdy již rostlina zakořenila. Jako vhodné se ukazuje přihnojování Superfosfátem a tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu v týdenních intervalech.

Pepino pěstované v nádobě vytváří převislé výhony na kterých visí překrásné žluté ploda s fialovými proužky, které současně působí efektně a velmi dekorativně. Při pěstování na záhoně je nutné výhony vyvazovat aby plody neležely na zemi a nehnily.

Pepino vyžaduje také dostatek vody. Za slunných a horkých dnů potřebuje každodenní zálivku nejlépe odstátou vlažnou vodou. Pokud nemáme možnost pravidelné zálivky, nebo se chystáme na dovolenou, vyplatí se do zeminy v době sázení aplikovat přípravek TerraCottem na bázi polymerů, který spolehlivě váže vodu a rostlina netrpí dočasným přísuškem.

Při dodržení všech zásad pěstování, tedy slunné stanoviště, dostatek vody a výživy, můžeme očekávat tvorbu květů již koncem června . První plody budeme pak sklízet koncem srpna. Jejich chuť je velmi zvláštní definovaná mezi kiwi, hruškou a melounem.Kromě nejrůznějších způsobů zpracování formou salátů, kompotů s broskvemi a rumem či marmelád, je vynikající konzumace čerstvých plodů po jejich oloupání. Jsou šťavnaté, lahodné s vysokým obsahem vody.

Pokud plody na rostlině v době stěhování do teplého prostředí ještě nejsou zralé, bezpečně na rostlině dozrají a jsou skladovatelné po celou zimu.

Sazenice Pepina i přípravku TerraCottem zakoupíte v prodejně Semena Vaněk viz adresář firem.

Nezapomeňte:

1. Pokud máme sazenice menší, rozhodně se vyplatí vysazovat je do pěstební nádoby po dvou.

2. Pepino je rostlina vytrvalá, při správné péči a zimování nám bude dávat plody po mnoho let. Spolehlivě přezimuje v bytě, teplota v místnosti však nemá klesnout pod 15C. I přes zimu proto bude vyžadovat zálivku.

3. Pepino se velmi dobře množí řízkováním. To je nejlépe provádět koncem ledna. Výborně koření ve vlhkém písku. Po zakořenění se řízky přesazují do květináčků. Dopěstovávají se ve skleníku, ale je možné i v bytě na okenním parapetu. Jakmile zakoření a začnou růst vyplatí se je zaštípnout, aby obrazily.

Foto autorka textu 

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz