PODZIM PATŘÍ TRAVINÁM

1866.jpg Okrasné traviny tvoří stejně nezbytnou složku zahradní kompozice jako trvalky nebo listnaté keře. Sice nijak přepestře nekvetou, ale upoutají svým tvarem a strukturou. Působí moderně a dynamicky a mnohdy upoutají více, než ty nejbarevnější rostliny. Mají velmi dlouhou estetickou působnost, spolu s ostatními druhy zdobí zahradu v létě za vegetace, pokračují i v pozdním létě a na podzim, kdy většina z nich kvete, jejich stébla jsou krásná i v zimní, zasněžené zahradě.

V přirozených rostlinných společenstvech často najdeme traviny růst spolu s vřesy, vřesovci, janovci a v případě vyšších druhů pak s břízami. Setkáme se s nimi v mokřadech i v suchých stepích. Většinou je najdeme na stanovištích s chudou stresovanou půdou. Pokud se necháme inspirovat přírodou a vytvoříme si podobnou partii na své zahradě, bude to vždy trefa do černého. Mohutně rostoucí druhy travin, které tvoří impozantní trsy o značné výšce se nejlépe uplatní jako zahradní dominanty. Dominanta vždy nejlépe vynikne v klidném prostředí a to samozřejmě platí i u travin. Aby byly co nejpůsobivější, vysadíme je do sečeného trávníku, před skupinu tmavých jehličnanů, která vytvoří klidné pozadí, jež dává travinám velmi dobře vyniknout.

Vytvořte si na zahradě i stepní partie tvořené jedním druhem trav. Zkuste i promyšlenou travinovou kompozici, založenou na rozdílných výškách, barvách a tvarech.

Výrazně stříbrná je například kostřava /Festuca/

Zlatavě září hakonochloa /Hakenochloa macra ´Aureola´/

K červeným travinám můžeme zařadit druh imperáta válcovitá /Imperata cylindrica ´Red Baron´/

Černá travina sedoulek plochostvolý /Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'/ je raritou

Velmi výrazným květenstvím se pyšní ozdobnice /Miscanthus/ a kortadérie /Cortaderia selloana/

Bizardní květenství vytváří ostřice greyova /Carex Gray/ a moskytovka /Bouteloea/

Mezi krásné traviny patří i řada jednoletých druhů. Do letničkových záhonů se s oblibou používá dochan /Pennisetum/, který se dobře kombinuje zejména s vyššími druhy letniček. Výsadba jednoletých květin spolu s travinami je vždy velmi vydařená. Kromě dochanu je krásný i zaječí ocásek /Lagurus ovatus/ a třeslice /Brizza/.

Z doplňků se vyplatí vsadit na kámen. Zvlášť velké valouny se s travinami dobře kombinují, ostré, rovné linie trav vytváří se zaoblenými kameny působivý kontrast. Nejen větší kameny, ale i štěrk se k trávám dobře hodí a určitě se ho nebojte použít. Štěrk použijte namísto mulče na povrch výsadby. Nejenže to bude dobře vypadat, ale vrstva poslouží i jako přirozená bariéra proti plevelům.

Pokud chceme docílit porostu s minimálními požadavky na údržbu, vsaďte traviny do netkané textilie a štěrk nasypte až na ni. Ani vytrvalé oddenkaté plevele pak nebudou mít šanci.

Výsadba:

Traviny je můžeme vysazovat od jara do srpna. Nevysazujte je později, trávy musí být před příchodem zimy dobře zakořeněné a při pozdější podzimní výsadbě hrozí nebezpečí, že kořeny nestihnou dostatečně prorůst a travina vymrzává nebo uhnívá.

Pří výsadbě bychom měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy, zejména v případě trsnatě rostoucích druhů, nevysazujeme hlouběji.

Před příchodem zimy, se všichni snažíme mít zahrádku co nejlépe uklizenou a připravenou na dlouhé období vegetačního klidu. Všechny uschlé a odkvetlé stonky květin by měly být odstraněny, pozor – u travin je to přesně opačně, vždy je upravujeme až na jaře. Tím, že odstřihneme duté květní stvoly na podzim, otevřeme cestu pro vodu jak z deště, tak ze sněhu. Trávy jsou na podzimní a zimní vlhkost velmi choulostivé, a pokud po takovém opatření na jaře už nevyraší, není to tím, že by rostlina zmrzla, ale tím, že uhnila. Navíc právě v zimě, kdy je zahrada poněkud prázdná a nezajímavá, ji trsy trav dodávají prostorovost a zvláštní kouzlo, zejména, jsou-li pokryty popraškem sněhu.

Klíčová slova

travina

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz