POKOJOVÉ BEGÓNIE

2035.jpg


Pokojové begonie přestavují dekorativní skupinu rostlin okrasných listem. Mezi pokojovkami, jejichž atraktivita spočívá v jejich olistění, je řadíme k těm nejkrásnějším. Škála tvarů a barev listů, včetně nejrůznějších obrazců, je neuvěřitelně široká. Někdy je i těžké uvěřit, že dvě naprosto odlišně vypadající rostliny, jsou begonie.

I pokojové begónie kvetou, ale oproti balkónovým hybridům begonie hlíznaté – Begonia tuberhybrida nebo známým ledovkám - Begonia semperflorens, jsou jejich květy malé, světle růžové a zdaleka nepředčí okrasné působení listů. Dokonce se doporučuje tyto květy odstraňovat, protože jejich přítomnost má za následek tvorbu malých listů a poškození tvaru celé rostliny.  Begónie pocházejí z tropických oblastí celého světa a jejich původ hodně napovídá i o jejich pěstitelských nárocích. Jistě, že mezi jednotlivými druhy najdeme i rozdíly, některé vyžadují velmi striktně dodržovat pěstitelský postup, jiné druhy jsou tolerantnější. Obecně by se ale daly pěstitelské nároky begonií shrnout do následujícího manuálu:

Nároky  begonií na světlo jsou oproti naprosté většině ostatních pokojovek menší. V zimě je necháme na parapetu světlého okna, ale v létě je lepší rostliny přemístit na takové místo, kam nedosahují nejsilnější sluneční paprsky. Naprosto nevhodná je jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozice. Sluneční úpal listy umí doslova spálit.

Ideální pěstební teplota se pak pohybuje mezi 18 – 25 º C. Chladnější stanoviště může mít v zimním období za důsledek opad listů. Zálivka nemá žádná specifika, zaléváme podle potřeby, s tím,že se vyvarujeme jek přeschnutí tak přemokření substrátu. Begónie, stejně jako jiné tropické rostliny /orchideje, kapradiny/, vyžadují vyšší vlhkost vzduchu a pravidelné mlžení rostlin je tedy podmínkou. Používáme rozprašovač s jemnou mlhou a pokud možno, používáme měkkou nebo alespoň odstátou vodu. Tam, kde má voda vyšší hodnoty pH, můžeme zpozorovat na listech nevzhledné bělavé mapy, které způsobil vysrážený vápník. Mlžit můžeme  i častěji než jednou denně, ale dejme pozor na tom, aby voda vyloženě netekla po listech, jemnou mlhou pouze zvlhčíme vzduch okolo rostliny. Pro podporu optimálních mikroklimatických podmínek umístíme na topení zvlhčovač vzduchu, ze kterého se může pozvolna odpařovat voda. Hnojíme stejným hnojivem jako jiné listem okrasné pokojovky, a to nejlépe tekutou formou každých 14 dnů. Pokud rostliny potřebují přesadit, načasujeme zákrok do jarního období. Substrát volíme kvalitní, vododržný, vždy s příměsí rašeliny. Při manipulaci s rostlinou postupujeme velmi opatrně, begonie jsou totiž velmi křehké a snadno se polámou.

Zdravotní stav begónií bývá celkem dobrý, nejčastěji můžeme na rostlinách pozorovat zasychání špiček listů, které je zapříčiněno příliš teplým a suchým stanovištěm, z houbových chorob se může objevit padlí, které vypadá jako moučnatý povlak listů. Důvodem je nejčastěji přílišné smáčení listů a přelití rostlin. Ze škůdců se může objevit savý hmyz. Proti houbovým chorobám a škůdcům zakročíme včas vhodným chemickým postřikem.

Velice pozitivní vlasností těchto begonií je i jejich dlouhá životnost v interiérech. Pokud se o ně budeme  dobře starat, můžeme se z nich těšit léta. Begonie se také dají v domácích podmínkách celkem snadno namnožit listovými řízky nebo celými listy. Často nám pustí kořínky i list postavený ve sklenici s vodou.

Většina nejatraktivnějších druhů patří k begonii královské - Begonia rex a k jejím křížencům. Begonie královská je typická nápadnou kresbou na listech.


Foto autorka textu                              www.praha-fotografka.cz


2035.jpg

2045.jpg

2036.jpg

2037.jpg

2038.jpg

2040.jpg

2039.jpg

2041.jpg

2043.jpg

2042.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz