Pro stromy nevidět les, prales i buš v Botanické zahradě Liberec

626.png Nejde jen o to, aby v Botanické zahradě obecně a v liberecké také, byly krásné nebo zajímavé druhy. Zvláštní odborné úsilí je věnováno také složení a struktuře rostlinstva v každém z devíti pavilonů, z nichž se skládá skleníkový komplex. Zvolené druhy mají budit dojem přirozené vegetace a musejí tedy odpovídat tématu podle zeměpisného původu i typu rostlinstva. Navíc třebas takový australský buš lze sotva napodobovat krásně střiženými, pravidelně rostlými keři; tam musí být keře křivolaké, ba i ohořelé jako by od přirozeného požáru, stíhané nepřízní drsného klimatu. Džungle musí být stísňující, ponurá, plná tajemných stínů v parami nasycené atmosféře. V pavilonu "Pravěk" jako by divák očekával, že vzlétne obří vážka, jako by ožilá a vystoupivší ze známého Burianova obrazu, anebo z filmu "Cesta do pravěku".

Zkrátka, největším uměním není vypěstovat vzácné rostliny, ale vytvářet z nich vědecky správná, názorná i krásná aranžmá. Tím se zabývá obor zvaný "zahradní architektura". Můžete se o ní dočíst například v obšírném českém díle zobrazeném na třetí fotografii. Je tam dokonce kapitola o botanických zahradách. V ní však naleznete jenom problematiku venkovních prostorů v zahradách, nic o tropických expozicích ve sklenících! Zajímavé příklady zahradní architektury ve sklenících lze shlédnout v Pražské botanické zahradě (skleník zvaný Fata morgana), ale i v Botanické zahradě Teplice. Oběma vtisknul ráz známý odborník Mgr. Jiří Haager. Jiný architektonický názor je sledován u nás v BZ Liberec, a to v mnohem širším rejstříku témat. Nezapomeňte tedy pohlédnout nejenom na jednotlivé botanické krásky, ale posuďte i působivost zahradní architektury, která do nynější podoby vyzrává léta a stojí velmi mnoho práce i odborného snažení. (MS)

Otvírací hodiny ke konci roku.

Především tradičně platí, že Botanická zahrada je otevřena denně. I ve dnech svátečních se dodržuje normální provozní doba, tj. od 8 do 16 hodin. Rovněž tradičně existuje jedna drobná výjimka: Na Nový rok se otvírá až v 10.00 hodin, neboť poznatky z praxe praví, že po Silvestru nikdo před desátou nepřichází.

www.botaniliberec.cz

627.png 628.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz