Proč nezkusit vodní melouny?

918.jpg Melouny se těší značné oblibě u všech věkových kategorií a pokusy o jejich pěstování v našich klimatických podmínkách rok od roku stoupají. Velmi často se v posledních letech setkávám s úspěšnými pěstiteli, kteří se přicházejí pochlubit svými výsledky. A tak proč právě letos, kdy je slibováno meteorology velmi teplé počasí, neudělat pokus. Doufejme, že několik praktických rad poslouží jako návod pro úspěšné vypěstování alespoň několika lahodných plodů. Melouny obsahují vitamín C, 3-5% cukrů a především vodu s nezaměnitelnými dietetickými a močopudnými účinky.

Především budeme vycházet ze skutečnosti, že melouny mají vegetační dobu 130-150 dní a podle toho zahájíme výsadbu.

V teplých oblastech se melouny vysévají v květnu přímo na stanoviště. Běžnější a také mnohem spolehlivější je výsadba předpěstovaných sazenic, které vypěstujeme z dubnových výsevů do sadbovačů, nebo rašelinových jiffů. Právě tento způsob výsevu se velmi vyplatí, protože mladé rostlinky vysazujeme i s jiffem a odpadá tak vytahování rostlin ze sadbovačů, kdy dochází k poškození jemných kořínků a rostlina zastavuje růst.

Z předpěstované sadby získáme první sklizeň plodů až o 3 týdny dříve než z přímého výsevu.

Předpokládaná doba výsadby na stanoviště je v našich klimatických podmínkách od poloviny května do poloviny června. Před výsadbou je dobré sazenice otužovat. Abychom rostlinám zabezpečily co nejvíce tepla, osvědčuje se použití černé netkané folie. Její výhody spočívají ve schopnosti akumulace tepla, zabránění růstu plevelů a propustnost vody. Sazenice by měly růst v dobrém kompostu, nebo organické hmotě s vysokou zásobou živin. Stanoviště volíme na slunci, chráněné proti průvanu a větru. Vyplatí se i vysetí tak zvaných kulisových plodin jakými jsou například kukuřice nebo proso. V průběhu vegetace nezapomeneme na přihnojování , kdy se osvědčují plná hnojiva pro plodovou zeleninu nejen ke kořenům, ale i na list.

Melouny vytváří mohutnější rostliny, váha plodů v našich podmínkách však nedosahuje hmotnosi plodů z dovozu, přesto však výpěstky kolem 5ti kg nejsou vyjímkou. Musíme tedy počítat se sponem výsadby 80x 150-200cm.

Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září. Spolehlivou známkou sklizňové zralosti je dutý zvuk při poklepu na plody, nepřibírá na váze a stopka zasychá. Melouny vzhledem k tuhé slupce se dají skladovat 2-3měsíce po sklizni.

Doporučené odrůdy: Crimson Sweet – raná odrůda s tmavozelenými plody s úzkými žlutými proužky. Plod má elipsovitý tvar a tenčí slupku. Dužnina je sladká, tmavočervená. Semena jsou malá, hnědá se skvrnami. Má dobrý zdravotní stav. Při pěstování vyžaduje dostatečnou závlahu.

Lajko F1 velmi raná odrůda hybridního melounu, která snáší i chladnější podmínky za předpokladu pěstování ve foliovém tunelu. Plody jsou mramorované, dorůstají do hmotnosti 3-5kg. Dužnina je jasně červená, velmi šťavnatá.

Sugar Baby ranější odrůda se sytě zelenou slupkou a tmavě červenou dužninou. Vyznačuje se velmi lahodnou chutí a mimořádnou šťavnatostí.

Granát – novinka v sortimentu. Plody jsou velké, žíhané s intenzívně červenou dužninou, která je bez semen, velmi sladké, vhodné pro děti.

Super Galaxy F1 – určitě stojí za vyzkoušení, meloun se žlutou barvou dužniny. Plody jsou sladkém, šťavnaté, menší, do 2,5 kg.

Prima tipy

1.Melouny jsou velmi náročné na teplo, citlivé na kolísání teplot a déle trvající větry a deště. Pokud máme možnost vyplatí se pro jejich pěstování alespoň v počátku využít foliové tunely, kryty či pařeniště.

2.Melouny v průběhu vegetace vyžadují dostatek vody, osvědčuje se zálivka vodou dešťovou, vlažnou.

3.Pokud budeme vybírat, volíme raději hybridní odrůdy, nasazují dříve plody a jsou úrodnější.

4.Pozor na záměnu – meloun s červenou dužninou je meloun vodní, meloun cukrový má dužninu žlutou.

919.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz