RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, 18. DÍL 2014 NA TV PRIMA 4. 5. 2014 OD 11,45 HODIN

6453.jpg Obsah 18. dílu pořadu Receptář prima nápadů: jarní péče o jahodník - vysazujeme okurky - glorioza nádherná - jak na padání klíčních rostlin - zateplujeme fasádu děrovaným polystyrénem - univerzální barvy - péče o bramborové pole - proti vlhkosti v domě - nejčastější plevele - hranice trávníku - dr. Větvička -

Video 18. dílu Receptáře prima nápadů si můžete prohlédnout ZDE:

http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-1800:20

Úvod pořadu


01:50

Jarní péče o jahodník

6457.jpg

6458.jpg

6462.jpg

Je nejvyšší čas postarat se po zimě o vysazené jahody. Odstraníme staré uschlé výhonky a novou úrodu podpoříme vhodnou výživou. Na hnojení ale nezapomeneme i po sklizni, kdy rostliny nasazují základy pro květy na další sezónu. Nejvhodnějším je specializované, ve vodě rozpustné krystalické hnojivo obsahující jak dusík pro růst listů, tak fosfor pro tvorbu květů a kořenů a draslík pro dobrý růst plodů. Dobré je také půdě dodat živiny z výluhem z žížalího kompostu.

Více na webových stránkách firmy Agro CS, a.s.: kristalon.cz


05:24

Vysazujeme okurky

6463.jpg

6465.jpg

6466.jpg

6468.jpg

6469.jpg

6472.jpg

Tykvovité zeleniny, jako jsou cukety a okurky, vyžadují stanoviště s dostatečným přístupem slunce. Půdy by měly být dobře propustné, ne hutné a těžké. Okurky vyžadují hodně živin organického původu, hnojivo dodáme půdě před výsadbou. Pokud použijeme granulovaná, rychlorozpustná hnojiva, s přísadou guana a rohoviny, můžeme ihned po aplikaci přistoupit k výsadbě sazenic. Během vegetačního růstu ještě přihnojujeme. Musíme také dát pozor na tvorbu plísní. Přímému kontaktu rostli s půdou zabráníme použitím dřevovlny, kterou podložíme jak rostliny, tak plody.


08:57

Gloriózu nádhernou lze pěstovat doma i na zahradě

6473.jpg

6474.jpg

6477.jpg

Jan Milt představuje květinu Gloriosa superba, česky glorióza nádherná, příbuznou lilií. Někdy se jí také říká popínavá lilie. Pochází sice ze střední Afriky, nebo z jižní Asie, ale bez problémů je možné ji pěstovat i v našem prostředí a to jako pokojovou rostlinu, tak i na zahradě. Vyžaduje stanoviště s dostatkem světla, nikoliv ale úpalem. Hlíza se ze země vyndává a nechá přezimovat při teplotě kolem 10ti st. C. Kvete v pozdním létě. Gloriózu lze množit ze semen v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Semena vyséváme na jaře, klíčí asi 60 dní. Rostlina ze semene začíná kvést po dvou až třech letech. Rychlejšího množení dosáhneme z hlízy, rostlina z ní kvete již následující rok.


12:57

NOVÁ SOUTĚŽ COLORLAK.CZ

http://www.telereceptar.cz/-s3404CZ


14:33

Jak na padání klíčních rostlin

6478.jpg

6479.jpg

6480.jpg

Pokud se nepodaří vypěstovat sazenice zelenin dostatečně silné, může to být důsledek padání klíčních rostlin. Způsobují je půdní patogenní houby. Krčky rostlin již malých výsevů degenerují a rostlina odumírá. Proti padání a napadení škůdci se lze bránit biologickou metodou, substrátem obohaceným dvěma houbami Trichoderma virens a Metarhizium anisopliae . Trichoderma virens je mykoparazitická houba schopná potlačit padání klíčních rostlin. Metodu vyvinuli pracovníci Jihočeské univerzity. V tomto případě užitečné houby potlačují vývoj hub škodlivých, patogenních. Jedná se o tzv. proces suprese. Substrát brání také před napadením škůdci. Při skladování substrátu je nutné dodržovat specifické podmínky. Klíčení mohou napomoci stimulátory, nebo lignohumát. Lze zachránit i napadené rostliny, ale lepší je určitě prevence.

Speciální substrát a přípravek proti padání klíčních rostlin můžete zakoupit ZDE :

http://www.a.shop-telereceptar.cz/index.php?hledej=pad%C3%A1n%C3%AD&aplikujFiltry=Pou%C5%BE%C3%ADt&akce=semena-vanek-s-r-o-zal-1899-s2CZ


17:01

Zateplujeme fasádními deskami z děrovaného polystyrénu

6484.jpg

6486.jpg

6487.jpg

6488.jpg

6489.jpg

6490.jpg

Pokud hodláme zateplit fasádu a zároveň potřebujeme ze zdí odvádět vodu, můžeme použít technologii obložením Baumit Openreflect fasádními deskami z děrovaného polystyrénu. Polystyrenové desky Openreflect jsou děrované po celé své tloušťce a tím zajišťují v kombinaci s tmelem Baumit OpenContact, penetrací Baumit openPrimer a Baumit NanoporTop omítkou, plně paropropustnou skladbu zateplení, které dokáže odvádět vodní páry ze zdiva přes zateplení do exteriéru. Při zateplení fasády systémem Baumit OpenPremium nehrozí ve zdivu kondenzace vlhkosti tj. výskyt rosného bodu. Systém je vhodný pro zateplení cihelných thermo bloků a porobetonových bloků. Doporučuje se na zateplení starých staveb, které trpí vzlínající vlhkostí nebo jsou po provedené sanaci zdiva. Baumit Open reflect má až o 20% lepší tepelněizolační vlastnost oproti desce OpenTherm. Součinitel tepelné vodivosti je λ = 0,031 W/mK .

Více na webových stránkách: zatepleni-fasad.eu/fasadni-polystyren-baumit-open-reflect/


21:00

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ SOUTĚŽÍ:

himalaya-online.cz, neudorff.cz, jaknaklist.cz

http://www.telereceptar.cz/souteze-receptare-s1214CZ


21:57

Univerzální barvy a jejich použití

6491.jpg

6492.jpg

6493.jpg

Existují univerzální barvy pro venkovní nátěry, které jsou současně vhodné na kov i dřevo. Pokud potřebujeme natřít předmět zhotovený z obou materiálů, nebudeme mít problém s hledáním stejných barevných odstínů pro specializované barvy. Před natřením finální barvou je potřebné povrch předmětů obrousit a případně natřít základovou barvou. Pro exteriér stačí dva nátěry, pro interiér jeden. Budeme mít tak po starostech s povrchovou úpravou na 2 – 3 roky. Existuje asi 40 základních barevných tónů, ve specializovaných prodejnách je ale možné nechat si namíchat ještě další odstíny.

Webové stránky: colorlak.cz


25:29

Kdo z Vás to má?

6494.jpg

6495.jpg

Pan dr. Podlaha v listárně představí některé pěstitelské a řemeslné úspěchy diváků, zároveň také vyhlásí květnové kolo soutěže Kdo z vás to má? Vítěz získá profesionální plastový kompostér.


28:04

Odstraňování plevelů z bramborového pole a dohnojování

6497.jpg

6498.jpg

6499.jpg

6500.jpg

6501.jpg

6502.jpg

Vracíme se s panem Kopřivou na pole s vysazenými bramborami a dozvíme se, jak v tomto čase o výsadbu pečovat, aby se porost nezaplevelil. Pan Kopřiva, s ohledem na velikost pozemku, navrhuje proti plevelům použít rotační plečku, která je příslušenstvím ke stavebnicovému systému malotraktůrků VARI. Obsluhu stroje zvládla i moderátorka Dáša Kouřilová.

Dalším krokem v péči o brambory v tomto období je přihnojení speciálními hnojivy určenými pro brambory typu NPK doplněnými o humidové látky a hořčík. Nakonec je ještě dobré v tomto období, kdy brambory pouze tu a tam vzešly, provést tzv. proorávku na slepo radličkou.


31:36

Zateplení a odvlhčení domku s kamennými základy

6504.jpg

6506.jpg

6507.jpg

Častou bolestí bydlení v domech uložených na kamenném podkladu je vlhkost v interiéru a také pocit chladu i v létě. Majitel navštíveného rodinného domku se rozhodl problém vyřešit instalací solárního ohřevu vzduchu. Skládá se z fotovoltaického panelu vyrábějícího elektrickou energii a absorbéru slunečního záření, který ohřívá vzduch pro interiér. Systém je ovládán samostatnou elektronickou automatikou. Relativní vlhkost během jednoho roku klesla v domě o 25 %. Teplota vzduchu vzrostla až o 6 st. C.

Webové stránky: solarniventilace.cz


35:35

NOVÁ SOUTĚŽ KRISTALON.CZ

http://www.telereceptar.cz/-s3405CZ


37:15

Které jsou hlavní úporné plevele škodící trávníkům?

Některé plevele dokáží trávníku odebrat tolik živin až jsou schopny jej vyhubit. Pan Jan Mikulka pomocí vytrhávače plevelů Fiskars ukazuje některé z těchto plevelů. Jsou ale plevele, které u botanických trávníků nevadí, například sedmikrásky, nebo rozrazily.

Mezi obtížné plevele, které degradují trávník a musíme je odstraňovat, patří jistě pampeliška lékařská, sveřepy, lipnice roční, kakosty ( jsou imunní i proti běžným herbicidním přípravkům) a šťavel růžkatý.


41:02

Jednoduché ohraničení trávníku "skrytým zahradním obrubníkem"

6521.jpg

6523.jpg

Miloš Hudík odděluje trávník od prostoru pod stromky pomocí plastového hraničního pásu z recyklovaného polyetylénu. Do vzniklého prostoru ukládá na dno geotextílii a na ni buď mulčovací kůru, nebo prostor ještě zasype kačírkem. Životnost polyetylénu v zemi je minimálně 30 let a lze z něj vytvářet ohraničení i dodatečně do rýh připravených rýčem.

Více informací o produktu Zahradní SKRYTÝ OBRUBNÍK® najdete na webových stránkách e-shopu:

kvalitnidomacnost.cz/skryty-zahradni-obrubnik-12m-p-13158

Zakoupit můžete také v sítích prodejen:  OBI, Bauhaus, Makro a Globus


44:19

NOVÁ SOUTĚŽ SOLARNIVENTILACE.CZ

http://www.telereceptar.cz/-s3406CZ


45:08

RNDr. Větvička identifikuje

Do studia přišel opět po čase pan RNDr. Václav Větvička, který nedávno získal ocenění Nejcharizmatičtější osobnost roku 2014. Jako obvykle poradí divákům s identifikací jejich výpěstků a neznámých rostlin.


50:25

Pozvánka na výstavy


51:14

Závěr pořadu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz