RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, 19.-2014 NA TV PRIMA 11. 5. 2014 OD 11,45 HODIN

6554.jpgObsah 19. dílu pořadu Receptář prima nápadů: odstraňujeme plevele ze skalky -  povrchová úprava kovových prvků -  kopretiny a podobné letničky - lepidla a tmely - choroby jabloní - vhodná čerpadla do studní - finalisté soutěže Minigrilování - pěstujeme zeleninu v květináčích - krácení a tvarování borovic - ochrana rybízu proti škůdcům - jaké barvy volíme pro nátěr omítek - rané zeleniny


Video 19. dílu Receptáře prima nápadů si po odvysílání můžete prohlédnout ZDE:

http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-19


00:20

19. díl Receptáře prima nápadů se z větší části bude odehrávat na zahradě a v letní kuchyni domu pana dr. Podlahy, kde spolu se psem Arnoštem bude autor pořadu vítat pozvané hosty.

01:32

6558.jpg

6560.jpg

6562.jpg

Jak na plevele uvnitř skalek

Odstraňovat plevele z rozsáhlé skalky není jednoduché. Hrozí nebezpečí, že bychom mohli poškodit nějakou vzácnou alpinku, nebo nedůsledným odstraněním plevele jej spíše rozmnožit. Řešením může být použití herbicidu v gelové formě pouze na místo s plevelem, které chceme odstranit. Již po 6 hodinách od aplikace můžeme pozorovat první účinky zásahu.

04:25

Rychlé rady

O použití totálního herbicidu.

05:22

6563.jpg

6564.jpg

6565.jpg

6566.jpg

6567.jpg

6568.jpg

Povrchová úprava kovových prvků

Po zimě nastal čas na ošetření kovových prvků na naší zahradě, domu, nebo chalupě. Týká se to samozřejmě okapů a střech. Vhodné jsou syntetické barvy nejlépe v provedení 2 v jednom, které obsahují jak část základovou, tak finální část nátěru. Při aplikaci nátěru postupujeme tak, že nejdříve mechanicky odstraníme rez a nečistoty, poté povrch odmastíme a nakonec aplikujeme buď několika nátěry, nebo syntetikou 2 v jednom. Nové nátěry umožňují již natírat i nové pozinkované plechové prvky, nemusíme čekat, až pozinkované části zkorodují.

09:40

6569.jpg

6570.jpg

6571.jpg

Kopretiny a podobné letničky

Paní Helena Ottová přinesla do letní kuchyně pana dr. Podlahy nejrůznější odrůdy kopretin a květiny podobné kopretinám. Většinou se jedná o letničky kvetoucí celé léto. Paní Ottová doporučuje doplnit rovnou do výsadbového substrátu hnojivo obsahující rohovinu. Některé z těchto letniček lze uchovat i přes zimu.

13:28

NOVÁ SOUTĚŽ aros.cz

15:08

6572.jpg

6573.jpg

6574.jpg

6575.jpg

6576.jpg

6577.jpg

6578.jpg

6579.jpg

6580.jpg

Lepidla a tmely na chalupě i rodinném domku

Nové druhy lepidel a tmelů jsou vodě odolné a zejména ty na bázi ms-polymerů jsou velmi praktické a mohou například u pokrývačských prací nahradit letování. Tyto přípravky lze s výhodou použít také pro lepení parapetů, obecně tam, kde dochází v průběhu dne k roztahování různých předmětů vlivem změny teplot. V interiéru lze přípravky použít i v koupelnách, WC a kuchyních jako těsnění. Lepí i pod vodou a jsou odolné proti UV záření.

Více na webových stránkách ceys.cz 

19:03

Nad dopisy diváků

Do Listárny Receptáře přichází stále víc přihlášek do květnového kola soutěže Kdo z vás to má. Příkladem jsou ukázky rolety zajišťující stínění skleníku, nebo navijákem pohybované polní nářadí. Jiným příkladem je automatizované plnění plastové nádrže dešťovou vodou. V minulém, dubnovém kole soutěže zvítězila chaloupka pro vnuka, kterou postavil její autor na starém ořezaném stromě. Další taková chaloupka na kuří nožce je z Čeladné. V květnovém kole soutěže Kdo z Vás to má soutěžíme o šikovný plastový kompostér.

22:03

6583.jpg

6586.jpg

6588.jpg

Strupovitost a padlí u jabloní

Jabloně trápí strupovitost, což je houbové onemocnění, závažným onemocněním je i padlí. Bráníme se pomocí postřiků, které provádíme jako preventivní a kurativní. S postřiky začínáme ve fázi růžového poupěte, druhý postřik děláme asi za týden a poté opět ještě jednou za týden – 10 dní.

24:25

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ SOUTĚŽE

Colorlak.cz, kristalon.cz a solarniventilace.cz .

25:21

6590.jpg

6593.jpg

6594.jpg

Hloubková ponorná čerpadla

Pan Malina, odborník na čerpadla, doporučuje vhodné čerpadlo do hlubokého vrtu o průměru 100 mm. Válcová čerpadla do hloubkových vrtů dosahují výtlaku až 80 m, tj. 8 atmosfér. Čerpadlo zavěsíme na závěsné zařízení tak, aby nesahalo až na dno vrtu. Čerpadla z litiny a nerezu vydrží ve vrtu i 25 let. Ponorná čerpadla jsou bezúdržbová a pokud jsou instalována do bez zámrzné hloubky, není nutné je ani na zimu vyjímat z vrtu.

28:28

Minigrilování, blíží se finále soutěže

V sobotu 17.5.2014 budou účastníci finále soutěže Minigrilování předvádět své recepty na výstavě Hobby jaro v Českých Budějovicích v pavilonu Z.

Do finále soutěže postoupili tito diváci:

Ivana Jablečníková – Praha,

Věra Schiemská – Tlučná,

Simona Cigánková – Praha,

Olga Štenglová – Plzeň,

Jiřina Kavalírová – Chotěboř,

Miroslav Velíšek – Klatovy,

Martina Sluková – Česká Lípa,

Marta Jankovičová – Brno.

Všichni finalisté soutěže získají šikovný minigril a další ceny.

30:22

6596.jpg

6598.jpg

6601.jpg

Pěstujeme zeleniny v objemných květináčích

Pokud nemáte dost velkou zahrádku na pěstování zeleniny, doporučuje odborník použít samozavlažovací nádobu 50 x 50 cm pro dvě sazenice rajčat a ukazuje jaký substrát volit. Dobré je pokud substrát obsahuje startovací dávku hnojiva a po výsadbě, za 2 – 3 týdny dále přihnojujeme. U rajčat je důležité hnojit s dostatkem vápníku, jinak rajčata černají. Vhodný je také použít výtažek ze žížalího kompostu.

33:53

Pincujeme, krátíme nárůsty u borovic

Pan dr. Podlaha má obavu, aby borovička, kterou si vysadil u domu nepřerostla i vchodové schody. Paní ing. Dušková tvrdí, že je právě vhodná doba krátit nárůsty borovice zaštípnutím – pincováním. Získané výhonky mohou sloužit jako zdroj vhodné koupele proti revmatickým onemocněním a kloubním potížím.

35:55

NOVÁ SOUTĚŽ colorlak.cz

37:30

Škůdci rybízu útočí

Na rybíz už začínají útočit škůdci. Jsou to nejen mšice, molice a červci. Jako ochranu stačí aplikovat malá množství postřikových látek. Postřiky se po 7 – 10 dnech opakují a vydrží i dva roky v zásobě. Přípravky jsou jak kontaktní, tak požerové. Nezapomeneme stříkat i pod list. Stejnou postřikovou látku můžeme použít i na zeleninu, bylinky i okrasné rostliny.

Pan Kopřiva použil v této epizodě přípravek DECIS AL.  DECIS AL je insekticid proti savým a žravým škůdcům jako jsou mšice, molice, ploštice, vrtule, mery, housenky, brouci a motýli. Postřik Decis AL je k okamžitému použití, bez ředění (ready for use) určený k ochraně okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů.

40:02

6611.jpg

6614.jpg

6615.jpg

Renovační nátěry zdí

Pan Koubek radí jak natřít omítku nevzhledně vypadající stářím, nebo po útoku sprejerů. Použijeme barvy akrylátové, nebo silikonové, před nátěrem ale omítku očistíme a penetrujeme. Silikonové barvy mají samočistící efekt, takže se hodí na místa v kontaktu s permanentním špiněním, třeba u frekventované silnice. Natíráme štětkou a teprve poté válečkem nátěr zakončíme.

43:54

NOVÁ SOUTĚŽ kristalon.cz

44:52

6616.jpg

6617.jpg

6620.jpg

Výběr odrůd rané zeleniny

Pan Libor Růžička přinesl ze skleníku z Jižní Moravy výpěstky rané zeleniny. Doporučuje pro dané období volit vhodné odrůdy. Například ředkvička odrůdy Faraon se nehodí pro celoroční pěstování. Odrůdu Lada lze pěstovat celoročně. Odrůda Galander římského salátu je speciální varieta, která neroste do květu. Jako užitečnou zajímavost pan Růžička přinesl pažitku Bohemia, kterou lze pěstovat celoročně. Pro rychlení i celoroční pěstování kedlubnů jsou vhodné odrůdy Kref i Korfu.   

48:52

Pozvánka na výstavy

50:10

Závěr pořadu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz