RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,25-2014 NA FTV PRIMA 22.6.2014 OD 12,30 HODIN

7067.jpg

 

Obsah 25. dílu pořadu Receptář prima nápadů: jsou mravenci škůdci, nebo jsou užiteční - nové příslušenství motůčka - u Petra Vacka na zahrádce - natírání kovových vrat - poradna Václava Větvičky - ekologický minigril a nabíječka mobilních telefonů - další recept ze soutěže Minigrilování - japonský javor chlouba a okrasa každé zahrady - jak osázet svažující se zahradu - nejvhodnější dřeviny do živého plotu
  

Video 25. dílu pořadu Receptář prima nápadů si můžete přehrát ZDE:

http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-25-1


00:20

7068.jpg

Začátek pořadu ze zahrádky herce Petra Vacka.


01:23

7070.jpg

7072.jpg

7073.jpg

Užiteční i škodliví mravenci

Jsou mravenci na zahradách škůdci, nebo ne? Ptáme se Ludmily Duškové. Mravenci do zahrad patří a to i do těch ovocných, i když žijí v symbióze se mšicemi a občas je vynášejí až do korun ovocných stromů. Horší je to s mravenci v domácnostech. Dnes  jsou k dispozici přípravky proti mravencům aplikovatelné jak v posypové formě, tak formou zálivky.

Více informací ZDE: www.a.shop-telereceptar.cz/substral-na-mravence-z229CZ


04:08

Rychlé rady

  • O přihnojování rajčat
  • Proti mandelince bramborové


05:11

7076.jpg

7077.jpg

7078.jpg

7079.jpg

7080.jpg

7081.jpg

Motůčko má nová příslušenství

Výrobci motůčka nás pravidelně překvapují novými a novými nápady na další příslušenství, která rozšiřují možnosti využití motůčka. Nyní například mohou pomoci i včelařům k odvozu rámů z úlů. Novinkou je nakládací lžíce, odlehčené varianty kolečka vhodné i pro ženy, nebo provzdušňovač trávníku.

Více informací na webových stránkách motucko.cz .


08:29

7067.jpg

Na zahrádce u herce Petra Vacka

Receptář zavítal na zahrádku herce Petra Vacka, kterého známe z filmu Amerika a seriálu Ulice. Po častém stěhování nakonec zakotvil  v řadovém domku s malou zahrádkou, s jejíž úpravou mu postupně poradí experti Receptáře. Jako první s ním řeší požadavek majitele na doplnění zahrady o užitkovou část paní Ludmila Dušková. Doporučuje rostliny vhodné do salátů a jedlou chryzantému. Pro okrasnou část by se Petru Vackovi mohly hodit karafiáty.


13:11

NOVÁ SOUTĚŽ IXODERM.CZ


15:37

7087.jpg

7088.jpg

7089.jpg

7092.jpg

7093.jpg

7094.jpg

Natíráme kovová garážová vrata

Natírání kovových garážových vrat podle experta pana Koubka je dnes již jednodušší, než dříve. Základem postupných prací je pokud možno mechanické odstranění původního nátěru. Následně je třeba provést pomocí rozpouštědla odmaštění míst, které se běžně dostanou do styku s mazadly (panty, zámek). K dispozici jsou nátěry 2 v jednom, které obsahují jak základní nátěr, tak vrchní finální nátěr. I tuto barvu 2 v jednom je ale třeba nanést  2 x. Zajímavým druhem barev na kov jsou tzv. kovářské barvy, vhodné pro povrchovou úpravu výrobků uměleckých kovářů. Prokvétání rzi z barvy může zabránit speciální k tomu určený nátěr.

Více informací na webových stránkách ZDE: colorlak.cz/sortiment


19:25

7095.jpg

Se štiřínským zámeckým zahradníkem Václavem Větvičkou

Poradna Václava Větvičky se tentokrát hlásí přímo ze Štiřína. Pan Větvička opět úspěšně identifikuje rostliny podle dotazů diváků.


23:18

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ SOUTĚŽÍ DACOM.CZ, SUBIO.CZ, BAYER.COM


24:10

7096.jpg

7098.jpg

7099.jpg

Užitečná vychytávka - minigril s nabíječkou telefonů

Ekologický minigril a zároveň nabíječka mobilních telefonů? Tak tuto vychytávku představil moderátorce pořadu Veronice Novákové Petr Vacek.

Více na webových stránkách výrobce biolitestove.com, nebo na Amazonu ZDE: amazon.com/BioLite-BL-CSA-Wood-Burning-Campstove/dp/B00BQHET9O


25:41

7100.jpg

7101.jpg

7102.jpg

Další recept ze soutěže Minigrilování

Autorkou dalšího receptu ze soutěže Minigrilování je paní Olga Štenglová

Svůj recept nazvala „Grilované soudečky“

Ingredience na 3 soudečky:

10 plátků anglické slaniny (na snímku farmářská slanina – musí to být velké obdélníky), 250 g kyselého zelí, 3 stroužky propasírovaného česneku, 1 lžička mleté sladké (nebo i pálivé) červené papriky, špetka mletého pepře, sůl, 3 lžičky Stupkova koření, Cikánské směsi, cibule, trošku oleje.

Postup přípravy:  

Kyselé zelí překrájíme na krátké nudličky a spaříme horkou vodou. Zcedíme a vyždímáme. Pak vmícháme 2 plátky slaniny nakrájené na kostičky a všechny ostatní ingredience a dobře promícháme. Dva plátky slaniny na sebe svou polovinou položíme, aby vnikly 3 delší „šály“  a do každé zatočíme 1/3 zelí. Aby se nám soudečky nerozmotaly, tak z každé strany navlečeme „obruč“ z kolečka cibule. Gril lehce potřeme olejem a zvolna ze všech stran opékáme. Ze slaniny se vypeče voňavý tuk, na kterém můžeme opéct brambory nebo si je dát jen tak s chlebem.


29:30

7103.jpg

7104.jpg

7105.jpg

Skládačka traktúrku VARI pomůže i posekat a sklidit seno

Louka s vysokou trávou může majiteli poskytnout 2x do roka kvalitní seno. Pokud je ale pozemek příliš rozsáhlý, vyplatí se nasadit drobnou mechanizaci, traktúrek Vari s vyměnitelným nářadí, bubnovou sekačkou, obracečkou sena i vozíkem na jeho odvoz.

Více informací na webových stránkách vari.cz .


33:17

NOVÁ SOUTĚŽ MOTUCKO.CZ


34:33

Nad dopisy diváků

36:12

7110.jpg

7111.jpg

7112.jpg

Japonský javor okrasa a chlouba každé zahrady

Pan Kastner ze zahradnictví u Slaného tvrdí, že dnes je vyšlechtěno asi 300 kultivarů nejrůznějších japonských javorů. Jejich pěstování ale vyžaduje dodržení několika pravidel, jinak se často stává, že při pěstování javorů neuspějeme. Především japonský javor vyžaduje mírný polostín, kyselou, nebo mírně kyselou půdu s příměsí rašeliny, nesnáší půdy těžké, jílovité a zamokřené. Rostlinu je nutné v průběhu let upravovat i krátit. Používáme čisté dezinfikované nástroje a krátíme měkké, mladé letorosty před listem. Pro řez je ideální květen. Javor dlanitolistý napadá nebezpečná houba Verticillium alboatru, kořeny rostlin bývají zdravé a ani na výhoncích nejsou patrné známky onemocnění. Houba napadá cévní svazky uvnitř větví, takže ty nemohou přenášet živiny. Výhonky, listy a nakonec i větve usychají. Desinfekcí nůžek v 60 % roztoku lihu, kterými krácení javoru provádíme, tak můžeme předejít roznášení této houby. Pokud stříháme kosterní větve, je třeba ránu ihned zabalzámovat, ošetřit stromovým balzámem.

Více informací na webových stránkách: bambuscentrum.cz


40:12

NOVÁ SOUTĚŽ JATA.CZ


40:53

7113.jpg

7114.jpg

Co s prudkým svahem na zahradě?

Jak osázet svažující se zahradu? Odborník radí využít co nejvíce dřevin a to v husté výsadbě. Pro zahradu s prudkým svahem se nehodí plochy s výsevem trávy.


43:00

7115.jpg

7116.jpg

7117.jpg

Jaké dřeviny se hodí pro živý plot Petra Vacka?

„Tady byly původně vysazeny túje jako živý plot. Časem ale nebyly udržovány a tak ztratily svoji krycí funkci,“ říká Petr Vacek expertu, panu Čubovi, z Malešické zahradnické školy. Co s tím? Pan Čuba radí starý plot odstranit a použít stále zelené listnaté dřeviny, které jsou zelené i v zimě. Buxus sempervirens, nebo Laurocerasus. „Hodil by se sem muchovník lamarkův, prý má i plody?“ ptá se Petr Vacek. A pan Čuba muchovník odsouhlasil.


47:37

Pozvánka na výstavy


48:13

Závěr pořadu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz