Receptář prima nápadů, 31. díl 2013 na TV Prima Family 4. 8. 2013 od 12,50 hodin

3979.jpg  Obsah 31. dílu pořadu Receptář prima nápadů : pes a jeho klouby - CHKO Český ráj - motýlí louka - kdo z vás to má - tábornická kamna - vzpomínka na Josefa Vinkláře - cestujeme se psem do zahraničí - petunie z Jaroměře
00:20

Hlavním tématem 31. dílu Receptáře prima nápadů bude péče o klouby našich čtyřnohých

3982.jpg

kamarádů a přípravy na zahraniční dovolenou v jejich doprovodu. Pan dr. Podlaha si pozval do své Hulákárny MVDr. Riedlovou, která je připravena na všechny dotazy odpovědět.01:44

Kloubní potíže u psů jsou často se vyskytujícím neduhem až 1/3 z nich, zejména řada psů vyšších plemen má kloubní potíže. Paní Riedlová především u velkých psích plemen a psů v růstu nedoporučuje je příliš zatěžovat, aby nedošlo k nenapravitelnému poškození kloubů. Štěně i dospělý velký pes by si měl o rozsahu pohybu rozhodovat pokud možno sám. Pokud náš pes po odpočinku kulhá, není dobré mu podávat analgetika, ale spíše navštívit veterináře. Kostra psa se vyvíjí u malých plemen do roka, větších až do dvou a půl roku, v této době a zejména od čtyř měsíců do jednoho roku je nebezpečí trvalého poškození kloubů největší. Takže, podáváním přípravků pro kloubní výživu nic nezkazíme.

06:07

3983.jpg

Receptář prima nápadů se vydal do Českého ráje do přírodní rezervace Příhradské skály, kde se nechal doprovázet panem Hořením ze Správy CHKO Český ráj. Divákům představí lišejníkové a mechové zahrádky, které jsou zdejší přírodní specialitou a poví o nepříznivých vlivech nadměrné návštěvnosti a přívalových děšťů na přírodu v CHKO. Nešetrnost návštěvníků k pískovcovým skalám má za následek nutnost uzavření již tří nejpoškozenějších lokalit.

Více také na : www.ceskyraj.ochranaprirody.cz  .

09:18

Vyhlášení vítěze soutěže www.alza.cz

Vyhlášení vítěze soutěže www.ixoder.cz

10:57

3984.jpg

3985.jpg

3986.jpg

Víchovi z Brna se přestěhovali na chalupu v Českém ráji, rozhodli se pro kultivace okolních luk. K chalupě patří 3 ha pozemků. Od počátku měli záměr obnovit louky s původním obsahem rostlin a živočichů. Semeno pro obnovu těchto luk se nezískává snadno, ale při troše úsilí lze dodavatele najít. Odměnou je bohatým životem rostlin i živočichů překypující louka. Zejména zde žije množství motýlů, kteří jinde vymírají. Na louce žijí taky stovky slepýšů . Louku sekají Víchovi  pouze jedno za rok na podzim, aby se rostliny mohly vysemenit.

14:33

3987.jpg

3988.jpg

3989.jpg

Nad dopisy diváků.

Pan dr. Podlaha kromě představení dopisů diváků vyhlašuje vítěze soutěže „Kdo z vás to má ?“, za měsíc červenec. Cenu, sadu keramických nožů, získává Jaroslav Šefl za modely zvířat ve skutečné velikosti.

Naše soutěž pokračuje i v měsíci srpnu, tentokrát o sadu kořenek.

18:02

Pan Jan Šípal zkonstruoval a vyrobil speciální tábornická kamna. Jejich stavebnicová konstrukce umožňuje snadnou přepravu a použití, také jako gril. Guláš s knedlíkem je do jedné hodiny uvařen.

20:45

NOVÁ soutěž www.dacom.cz

22:20

Vzpomínka na nedožité 82. narozeniny Josefa Vinkláře a repríza návštěvy Receptáře prima nápadů na jeho chalupě v Českém ráji.

26:52

Pan Dalibor Cichý říká, že v létě máme dostatek pohybu, nicméně bychom měli hlídat naši stravu, tělesnou hmotnost a nepřetěžovat naše klouby. Doporučuje jak potzravinové doplňky pro kloubní výživu, tak krémy s kafrem.

Více o kloubní výživě na www.dacom.cz

30:10

NOVÁ soutěž www.forestina.cz

31:00

4000.jpg

Cestování se psem do zahraničí je další téma pana dr. Podlahy a MVDr. Riedlové. Nejčastějším zahraničním cílem českých turistů je Chorvatsko. Při návštěvě této země se psem, po vstupu Chorvatska do EU, již není nutné speciální veterinární vyšetření.

Paní Riedlová ale shrnuje, na co by majitel svého psího kamaráda neměl zapomenout v tomto pořadí :

- Implantovat mikročip,

- Pořídit pro psa europas, nahrazující dřívější očkovací průkaz.

- Mít očkování proti vzteklině ( po prvním očkování nesmí zvíře cestovat dříve než za 21 dní, po druhém očkování lze cestovat kdykoliv).

4001.jpg Paní Riedlová doporučuje v zahraničí chránit psa před srdeční červivostí, tj. zakoupit spoton, který proti tomuto parazitovi chrání, vhodné je také pořídit preparát chránící psa proti blechám a klíšťatům. Po návratu z dovolené je dobré psa odčervit.

Přísná pravidla pro vstup psů do Velké Británie již neplatí, byla sjednocena s ostatními zeměmi EU, je ale třeba mít všechna očkování a doklady o nich v perfektním pořádku. V europase musí být uvedeno datum a hodina odčervení, název preparátu a to mezi 1. až 5. dnem před vstupem do Spojeného království.

4012.jpg Stále častěji cestují majitelé se svými psími kamarády na dovolenou letadlem, vyzkoušené schéma pro tyto případy je :

- Pokud pes i se schránkou váží do 8 kg, může letět s majitelem přímo v kabině,

- U větších psů při cestování na delší trasy se doporučuje sedativum podat před cestou.

4013.jpg Vhodné je předem vyzkoušet jak na našeho psa určitý druh a dávka sedativa působí na základě doporučení veterináře. Před použitím sedativa psa unavíme procházkou, a na lačno sedativum podáme. Poté sledujeme čas a chování psa a to v přepravní kleci a navíc v tmavé místnosti. Simulujeme jednoduše podmínky, za jakých bude pes pobývat po dobu letecké přepravy.

Pozor do přepravní klece nedáváme jídlo, zato sem můžeme místo vody vložit kostku ledu.

38:39

Na návštěvě v Zahradnictví u Černých v Jaroměři s panem Josefem Černým. Historie firmy trvá již 150 let. Také specializace firmy na pěstování petunií je dlouhá. Pan Černý stručně radí jak při jejich pěstování postupovat. Jedna z nejstarších petúnií se jmenuje "Pozdrav z Jaroměře", a pochází ze třicátých let 20. století. V Jaroměři udržují stále sortiment asi 100 barevných variant. Nově vyšlechtěné odrůdy jsou Purple Velvet , horká novinka Rose Vein Velvet, ze starších druhů skupina Lavina, z novinek ještě Diamond Paerly a tmavě fialová Black Cherry. Novinkou jsou také trpasličí petunie.

41:15

Pozvánka na výstavy a akce

41:36

Závěr pořadu, pan dr. Podlaha vyřešil psím hlídačem zdupanou část trávníku u vstupních vrat do své zahrady instalací plastové mřížky.

Více o mřížce na : http://www.srovnanicen.cz/q/z%C3%A1mkov%C3%A1%20plastov%C3%A1%20m%C5%99%C3%AD%C5%BEka/  

Také připomíná, že stále probíhá příjem přihlášek do soutěže pana Stupky, Pošli recept, ( jakýkoliv ) a to na adresu : receptar@friendly-production.cz  .

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz