RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ 38. DÍL 23.9.2012 – online, zahrada, dům, byt, chalupa

1664.jpg

38. díl Receptáře prima nápadů navštívil Zahradnictví Dahlia, zabývající se pěstováním jiřin. Zahradnictví pěstuje kromě jiřinek ( dnes již 130 odrůd z celého světa ), také sortiment běžný v okrasném zahradnictví.

Celý 38. díl Receptáře prima nápadů si můžete přehrát ZDE : http://play.iprima.cz/all/282420/all 

00:20

38. díl Receptáře prima nápadů je věnován návštěvě zahradnictví Dahlia pana Luďka Brzáka ze Sloveče u Městce Králové, zabývajícího se pěstováním oblíbených podzimních květin jiřin.

Kontakty na zahradnictví ZDE : http://www.dahliabrzak.cz/?co=info&i=kontakt

02:21

Jaká hnojiva používat pro zahradní rostliny na podzim radí paní Veronika Muellerová z firmy AgroBio Opava. Je vhodné používat speciální podzimní hnojiva, která mají nízký obsah dusíku, více fosforu, draslíku a hořčíku. Rostlina nemá velké nárusty, je ale lépe připravena na zimu.

Ideálním přípravkem je hnojivo Trumf v mikro granulích, který působí až 3 měsíce.

http://shop.agrobio.cz/hnojiva/trumf-podzim-2-kg.html

Vhodné je také hnojivo v kapalné formě aplikovatelné zálivkou, nebo postřikem na list.

http://shop.agrobio.cz/hnojiva/fantazie-podzim-500-ml.html

Tato podzimní výživa se hodí pro okrasné dřeviny, traviny i okrasné květiny .

06:04

Rychlé rady z AgroBio :

  • Kapalné podzimní hnojivo na trávník

http://shop.agrobio.cz/hnojiva/fantazie-travnik-podzim-s-profi-efektem-900ml-apl..html

  • Při podzimních výsadbách podporujeme zakořenění rostlin stimulátorem zakořeňování

http://shop.agrobio.cz/pomocne-latky/harmonie-stimulator-zakor.-s-akt.-ag-50-ml.html

07:08

Paní Brzáková ze Zahradnictví Dahlia představuje pole se 130ti odrůdami jiřin. Péče o rostliny začíná v brzkém zimním období, kdy zmrznou nadzemní části rostlin. Hlízy se sklízejí po dušičkách a skladují ve skleníku. V lednu se začíná s řízkováním. Novinkami jsou parkové odrůdy vhodné na okraje záhonů. Odrůdy byly vyšlechtěny ve Výzkumném ústavu v Průhonicích.

Katalog jiřin ze Zahradnictví Dahlia si můžete prohlédnout ZDE :

http://dahliabrzak.cz/?co=info&i=nabizime

10:02

Receptář prima nápadů se vrací do domu, kde již před několika lety informoval o bezkontaktním způsobu odvlhčování starého domu. Tento způsob odvlhčování je v tomto domě nainstalován již 13 let a majitel je s ním velmi spokojen.

Systém by se neměl instalovat v objektech, kde působí tlaková voda a objekt má dobrou izolaci. Hodí se tam, kde působí vzlínavá vlhkost a objekt je umístěn nad hladinou podzemní vody a základy nemá zaizolovány. Samotné zařízení je úsporné, odebírá v provozu pouze 5 – 7 W a dosah odpuzování vody je v poloměru 12ti metrů. Instalace zařízení nenaruší vnitřní vybavení interiéru jako v případě odvlhčení pomocí mechanických zábran.

www.hydropol-cz.com

12:25

Vyhlášení vítěze soutěže www.novabrik.cz

Vyhlášení vítězky soutěže www.kanadskyokap.cz

14:01

O pěstování orchidejí hovoří dr. Podlaha s panem Karlem Kratochvílem. Hybridy nakoupené v supermarketech nejsou určeny k dlouholetému pěstování, proto se některým divákům Receptáře prima nápadů často orchideje nedaří dlouhodobě pěstovat. Pan Kratochvíl pracuje s botanickými orchidejemi, které pravidelně vykvétají. Od 28. 9. do 30. 9. 2012 na výstavišti PVA v Praze Letňanech, bude možné si orchideje nejen prohlédnout, ale také zakoupit na výstavě Orchidea Bohemica 2012.

Více informací o výstavě najdete ZDE :

http://www.dart-expo.cz/orchidea/index.php

18:04

S panem Ladislavem Drbohlavem se Receptář prima nápadů radí o tom jak připravovat kaktusy na přezimování. Teplomilné kaktusy je třeba mít celou zimu v teplotě okolo 20 stupňů Celsia a teplota jednotlivě nesmí klesnout pod 15 stupňů Celsia. Ostatní kaktusy je možné přezimovat při teplotách okolo 8-mi stupňů Celsia v suchu. Tyto kaktusy lze vyjmout z kontejnerů a vyjmuté skladovat přes zimu. Postup vyjmutí z kontejneru a očištění kořenů vodou, jejich krácení a uložení do přepravek zabalených do papíru je v epizodě názorně ukázán. Tím, že kaktus bude na jaře opět zasazen do nové zeminy jej vlastně přihnojíme. Žádné kaktusy v zimě nezaléváme.

Na jaře se kaktusy budí začátkem dubna a pokud jsou probouzeny ze tmy, přikrývají se na první týdny, aby si zvykly na světlo. Kaktusy z vyhřívaných skleníků lze probouzet již během února.

23:19

NOVÁ soutěž www.hydropol-cz.com

24:56

Receptář prima nápadů navštívil pana Kopřivu na jeho chalupě a nechal si poradit kam na zahradě umístit kompostárnu a jak by kompostárna měla vypadat.

Pan Kopřiva má u své chalupy místo pro kompost rozděleno do tří částí, podle stáří zrání kompostu. Kompost vytváří z posekané trávy, shrabaného listí, organického odpad z kuchyně ( ne shnilého masa, nebo kostí ). Použitý materiál je průběžně ve vrstvách prosypáván zeminou, nebo starším kompostem. Správně založený kompost nepotřebuje urychlovače tlení a hodí se ke hnojení záhonů se zeleninou i květinami.

28:20

Pan ing. Vávra představuje kanadská krbová kamna, kterými vytápí rodinný dům s plochou 120 m2. Kouřovod majitel ještě obestavěl měděným jímačem tepla a výduchy prodloužil do jednotlivých místností. Kamna mají minimální spotřebu topného dřeva, na topnou sezónu stačí jen asi 8 kubických metrů, ta která v Brdech 10 měsíců. Jestliže dřevo nakupuje majitel za 800,-- Kč / 1m3, vychází náklady na vytápění domu 6400,-- Kč na celou topnou sezónu.

Přikládání do kamen má svá pravidla, stačí 3 polínka na den a vynášet popel není třeba častěji než 1 x za měsíc.

www.krbova-kamna.cz

31:34

Oblíbeným druhem domácích rostlin jsou netýkavky ( balzamíny ) lze je během zimního období pěstovat i v bytě. Rostliny výhodně řízkujeme a řízky chováme ve vodě ve skleněné nádobě. Po narašení kořenů již sázíme řízky do substrátu. Názorně postup řízkování ukazuje Daniela Dušková.

34:42

Pan dr. Podlaha probírá příspěvky diváků do soutěže „Kdo z vás to má ?“ a vyhlašuje vítězku soutěže za měsíc září 2012. Tou se stala paní Alena Malečková z Kladna za péči o dýni, která jí prorostla od sousedky na její zahrádku plotem. Získala tak výrobník sodovky.

Na vítěze soutěž pro měsíc říjen čeká značková sekerka a značkové nůžky. Příspěvky lze zasílat e-mailem na adresu receptar@friendly-production.cz , nebo zásilkou České pošty na adresu :

TV Prima, Receptář prima nápadů, Na Žertvách 24/132, 180 00 Praha 8.

37:50

Pan Štefan si na chalupě krmení pro drůbež připravuje sám promícháním zelené masy s rozdrcenými zbytky z kuchyně. Směs vytváří pomocí travní sekačky a drtiče štěpků.

40:46

K renovaci a natírání nábytku a dřevěných hraček pro děti je potřebné použít speciální barvy, které dětem nemohou uškodit i v případě, že děti do hraček koušou, nebo barvu setřou rukami. Používáme zdravotně nezávadnou barvu, použitelnou pro děti do 3 let ředitelnou vodou.

Předměty je třeba nejdříve odmastit, obrousit ostré hrany a teprve poté natírat vrchním emaile. Výběr odstínů je velký a barvy se hodí pro předměty venkovní i do interiérů.

www.bal.cz

43:28

NOVÁ soutěž www.krbova-kamna.cz

44:21

Paní Brzáková ze Zahradnictví Dahlia představuje druhy květin rostoucích v závěsných, nebo pozemních, hrnkových květináčích. Hodí se pro výzdobu dvorů i vchodů do domů.

47:12

Rekapitulace rad

47:50

Pozvánka na výstavu Orchidea Bohemica 2012

48:11

Závěr pořadu a připomenutí, že recept do soutěže Ovocné potěšení lze poslat ještě 24. a 25. 9. 2012.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz