Rozuzlení případu záhadného stařičkého cykasu.

572.jpg Vývoj Botanické zahrady v Liberci je dlouhý již 116 roků, tedy několik zahradnických generací. Není divu, že se v jejích sbírkách nacházejí obdivuhodné a podivuhodné položky, o nichž nic bližšího nevíme. Tak vezměme třebas odhadem asi 200 let staré cykasy v pavilonu "Pravěk", tolik obdivované našimi návštěvníky: Když víme, že jejich listy přibývají tak, že ročně vznikne jedna nová otočka spirály, v níž jsou řazeny, spočítá někdo věk kmene podle jizev po listech? Nespočítá, protože se pokaždé splete, jak na spirálu civí, až oči přecházejí! Záhadou jsou leckdy i jména. Jsou správná? Někdy nikoli a podařilo se opravit jméno domnělého cykasu Rumpfova (na obrázcích zde). Podle šištice, kterou můžete také spatřit vystavenu ve vitríně, byl specialistou Andersem Lindsrömem bezpečně určen jako cykas bezzubý (Cycas edentata). O tom problému referoval i denní tisk, a tak dnes referuji o jeho rozuzlení.

Tento druh cykasu je v botanických zahradách ČR opravdu vzácný, ostatně zřejmě i v Evropě. Můžete se o tom přesvědčit na specializovaných internetových stránkách http://www.cykasy.cz/Atlas/Cycas_edentata.html . Autorem zmíněných stránek je Jan Vytopil, jemuž náleží poděkování Botanické zahrady i moje osobní, neboť díky jeho diplomatickému snažení se Anders Lindström uvolil navštívit BZ a později také zabývat se naším cykasem.

Budete-li stát pod cykasem C. edentata, můžete si uvědomit, jaký je to kolos. Naše zahradnice specialistka Petra je rozhodně menší než kterýkoli z listů v koruně cykasu. A ty listy jsou na řapících mohutně otrněné. Jestli tedy někdy spatříte Petru se zkrvaveným předloktím, nebude to následek násilí v Botanické zahradě; já za to opravdu nemohu, to při odřezávání starých listů Petře občas udělá kamarád cykas! (MS)

Foto autor. www.botaniliberec.cz

Šištice cykasu dlouhá více jak 60 cm                                                           Lesklé listy cykasu

573.png 574.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz