Trávník po zimě vyžaduje zvýšenou péči

Jan Kopřiva 31.01.2012 | 17:55 Flora říše rostlin

714.jpg Těžko bychom asi hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Tvoří nedílnou součást u novostaveb v satelitních čtvrtích, najdeme ho na zahradách starých vil i u chat, horských chalup či penzionů. Je to kousek přírodního zeleného koberce, po kterém se v klidu procházíme bosou nohou, kde si v pohodě hrají děti i čtyřnohý kamarád. Na jaře bychom měli trávníkům věnovat zvýšenou péči, neboť je celá řada chorob, které ho dokáží hodně poničit.

Plíseň sněžná ( Fusarium nivale, Griphosphaeria nivalis) se zprvu projevuje drobnými, 4 – 6 cm velkými skvrnami, které se později rozšiřují ve vodnaté skvrny s bílým nebo lehce narůžovělým myceliem. Výskyt choroby však není vázán na výskyt sněhu ani mrazu. Teplotní optimum pro rozvoj choroby je 0-8 0C. Napadá všechny druhy trav, k nenáchylnějším patří lipnice roční, k nejodolnějším pak bojínek luční a cibulkatý.Odrůdy jílku vytrvalého patří k náchylným. Jde o nejvýznamnější chorobu trávníků v našich podmínkách. Tvorbě napomáhá střídání teplot, dlouhotrvající vlhkost, špatné vysychání vrchní vrstvy půdy, sníh na nezamrzlém půdním povrchu, neodklizená organická hmota, extenzivně sekaný trávník, vysoká hodnota pH a nedostatečná výživa.

Jak si poradit s poškozením trávníků plísní sněžnou.

Nyní v jarním období je bezpodmínečně nutné dokonalé provzdušnění vertikutátorem. Vyčesanou organickou hmotu se vyplatí důkladně odstranit, nejúčinnější je vysátí rotační sekačkou s košem. Na místě je zapískování jemně prosetým říčním pískem a přihnojení draselným hnojivem. Jednoznačně je nutné se vyvarovat vápnění, k dalšímu přihnojování použijeme speciální hnojiva na trávníky jako jsou hnojiva Expert pro trávníky. V případě, že nám na travní ploše vznikla lysá místa, opatrně je vyryjeme do hloubky 10 cm, vzniklou jamku zaplníme zahradnickým substrátem pro trávníky a dosejeme travní směs valaška univerzální. Ideálním pomocníkem je také fungicid proti plísni sněžné v trávnících Heritage. Inhibuje klíčení spor, růst myselia a má navíc i antisporulační účinky. Přípravek se vyplatí aplikovat po sejití sněhu a rozmrznutí půdy. Ošetření je optimální, nastanou-li podmínky příznivé pro rozvoj houbové infekce, ještě před tím,než se objeví symptomy choroby.Aplikace se provádí postřikovačem s jemnou tryskou v dávce 5 gramů přípravku v 10 litrech vody na ploše 100 m2.

Paluška travní ( Typhula incarnata, Typhula spp.) se objevuje po sejití sněhu. Vytváří různě velké skvrny, odumřelé rostliny mají „papírovou strukturu“. Typické je růžové nebo bílé mycelium a zejména pak sklerocia světlé barvy velikosti zrnka písku. Podmínky pro tvorbu vyvolává dlouhodobě ležící sníh, teplota 0 – 100C, mladé zásevy a vysoká vzdušná vlhkost.

Kornatku travní ( Laetisaria fuciformis) signalizují hnědé, později slámovitě zbarvené skvrny různé velikosti .Při vyšší vzdušné vlhkosti se objevují chomáčky vatovitého mycelia růžové barvy. Při teplotách 15 0C i vyšších a vlhkém počasí je možný epidemický výskyt a napadená plocha je zbarvena do červena. Tvorbu podporuje dlouhotrvající vlhkost půdy i trávníku ( rosa, mlhy, záplavy, špatné zavlažování), nedostačující a nepravidelná minerální výživa. Napadány jsou všechny druhy trav, k velmi náchylným druhům patří kostřava červená.

Vzhledem k tomu, že v současné době není na našem trhu k dispozici žádný chemický přípravek v malospotřebitelském balení proti houbovým chorobám trávníků, je nutné věnovat zvýšenou pozornost preventivním zásahům.

Typy pro ošetření trávníků.

-Jakmile to stav půdy dovolí, provedeme provzdušnění(vertikutaci) pomocí vertikutačních hrábí nebo na větších plochách vertikutátorem, provzdušněním zajistíme odstranění nezetlelého mulče,případného mechu,rychlejší přístup vzduchu do půdy, lepší přísun živin,osychání povrchu a zamezení tvorby houbových onemocnění

-materiál vynesený vertikutací dokonale odstraníme vyhrabáním nebo vysátím sekačkou s košem

-velice důležitý je přísun živin, ideální je vhodné organické hnojení, kdy je trávníku dodáván i humus, v současné době je to granulovaný kravský hnůj, v dávce 80 – 100g/m2,granule se působením vlhkosti postupně rozpadají a vyživují půdu,vyroben je pouze z ekologických organických surovin, není nebezpečí toxicity při vstupu na pozemek

715.jpg 716.jpg

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    03.02.2012 | 14:18

    Jana

    Zdravíme p. Kopřivu
    Hakrovi Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz