VYLEPŠETE SI ZAHRADU POMOCÍ ZAJÍMAVÝCH PRVKŮ

Daniela Dušková 30.10.2012 | 10:13 Řemesla

1756.jpg


Stejně jako dům nebo byt i taková zahrada se neobejde bez doplňků, které ji dotvářejí. Vždyť zahrada je v po velkou část roku naším venkovním obydlím a podle toho by měla i vypadat. Pod pojmem zahradní doplněk by se dalo rozumět spoustě věcí, ale spojuje je jedno společné. Jedná se o prvky, díky kterým zahrada nabývá na útulnosti a její obytná hodnota se mnohonásobně zvyšuje.

Ale pozor, stejně jako se vším i s vybaveností zahrady se to nesmí přehánět a pěkně všeho s mírou. Zahrada se nesmí stát skladištěm pěkných jednotlivostí, které jsme v zápalu nakoupili v zahradním centru. Je důležité si pamatovat, že těmito prvky se zahrada DOTVÁŘÍ, ne přeplňuje. Asi největší a zároveň i základní skupinu zahradních doplňků představuje zahradní nábytek, který by neměl dnes chybět na žádné zahradě. I na té nejmenší zahrádce s malou teráskou doporučuji pamatovat na pohodlné sezení se stolkem, které je chráněno před prudkým slunkem i dešťovými kapkami. |Pokud nejde jinak, jako ochrana postačí markýza nebo i slunečník. Mezi další zahradní doplňky bychom mohli určitě zařadit plastiky. Plastika je poměrně široký pojem a patří sem nejen výrobky kamenné, kovové, dřevěné, ale plastika může být i z přírodního a z části i živého materiálu. Zejména v zahraničí jsou již několik let v kurzu nejrůznější postavičky a zvířátka z mechu. Podobné doplňky jsou milé a nevtíravé. Často působí vesele a hravě. Pokud zahradnictví neuspokojí vaše představy a jste jen trochu šikovní lze si takovéto plastiky vyrobit svépomocí. Mech drží pohromadě drátěná konstrukce z králičího pletiva. Pletivo se dá snadno pomocí kombinaček vytvarovat přesně podle vašich představ. Plnit konstrukci mechem doporučuji současně při tvarování. Hotová plastika bude nejlépe vypadat ve stinnějším koutě zahrady, s podrostem vlhkomilných trvalek a kapradí. Pokud na ni nezapomenete a občas jí dopřejete spršku hadicí, bude mech dlouho svěže zelený. Vedle mechových plastik zde máme i veliké množství plastik ostatních. Samozřejmě každý se při jejich výběru řídí vlastním osobním vkusem a jen těžko se dá říci, že toto je absolutní kýč a všechno špatně. Je dobré se řídit zdravým rozumem. Barvami hýřícího trpaslíka, uprostřed předzahrádky, obklopeného hlavičkami zelí, bych s dovolením mezi kýče zařadila. Stejně tak jako v Rakousku tolik oblíbenou Sněhurku a jejich 7 trpajzlíků a nebo srnečka Bambiho. Pokud máte na zahradě rybníček budou vhodným řešením plastiky s vodní tematikou, pěkné jsou štíhlé abstrahované siluety volavek, ale ani veselé žabky nejsou špatným nápadem.

Mezi zahradní doplňky lze bezesporu zařadit i nejrůznější aranžmá a květinové dekorace. Jejich výhoda spočívá v tom, že se dají snadno a rychle obměňovat a neokoukají se. Aranžovat se dá skoro všechno, košíky a ošatky, nejrůznější nádoby. Stejně tak jak jste zvyklí aranžovat květina doma v bytě, můžete aranžovat i venku na terase. Vždyť se zde v létě sedá i častěji než doma a spojitost řezaných květin jen s vnitřním prostorem je mylná. Navíc je zde i bonus v tom, že květiny venku vydrží déle než uvnitř. Kromě nejrůznějších květů, lze využít i ovoce a zeleninu, podle sezóny a toho, co zahrádka přináší, nebo co je právě dostupné.

Aranžérsky zajímavou skupinu představují i zdi a různé dřevěné stěny. Máte na zahradě např. starou kůlnu, nebo sousedíte se stěnou stodoly či chléva? Nemusíte z toho být smutní, právě takové zdi nebo stěny jsou jako dělané pro nejrůznější aranžmá a dekorace. Velice pěkně se dají zakomponovat i všelijaké staré skříně, jejich části nebo police, které se dají na zeď připevnit. Fantazii se meze nekladou a zdobit můžeme živými květinami v květináčích, zajímavou plastikou, starými květináči či amforami. Dekorovat se dá samotná zeď, případná polička i prostor na zemi vedle zdi. Zajímavě vypadá i zeď porostlá popínavkou, která se pozvolna vplétá do dřevěných poliček nebo skříněk.

Následující fotografie řeknou mnohem více než obšírné popisování a pro představu a inspiraci poslouží dokonale.

Foto autorka textu                                        www.praha-fotografka.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz