VÝSADBA CIBULOVIN, TVARY,ORNAMENTY, CO K ČEMU POUŽÍT A KAM

2427.jpg


Podzim je také hlavním obdobím výsadby jarních cibulovin a pokud chcete jaro přivítat s plnou parádou, nečekejte na výsadbu cibulek moc dlouho. Jedná se o sezónní zboží, které z pultu obchodů mizí velmi rychle, a platí, že čím zajímavější a atraktivnější druh nebo kultivar, tím rychleji se vyprodá.

     Při koupi cibulek se vyplatí osobní nákup, oproti zboží poslanému přes internet nebo z katalogu. Jedná se o živý materiál, který pro udržení kvality potřebuje klimatizované sklady s řízenou atmiosférou a pokud je dlouhio v neodpovídajících podmínkách, rychle ztrácí kvalitu. Vlkho podporuje předčasné račení a přílišné teplo zase vysychání.


Označení drobé cibuloviny, se kterým se často setkáváme, a které je poměrně vžité, není zcela přesné, protože sem kromě pravých cibulovin patří i rostliny hlíznaté.

Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl ?


Cibuloviny
tvoří jednoděložně ( pouze v případě šťavelů dvouděložné ) cibule. Cibule je útvar tvořený hustě nahloučenými šupinovými listy, které vyrůstají na zkrácené bazální části stonku. V cibuli jsou obsaženy zásobní látky, které rostlině umožní vykvést v podstatě v jakémkoliv substrátu, i ve vodě. Vzpomeňme třeba vánoční rychlení hycantů, které probíhá pouze ve speciálně tvarované nádobě s vodou. Ve fázi cibule rostlina přečkává podzemí nepříznivé podmínky, kterými jsou nejčastěji sucho a mráz. Kvalita květů záleží na kvalitě cibule.

Mezi nejhezčí drobnokvěté na jaře kvetoucí druhy můžeme zařadit: česnek /Allium christophii, Allium moly, Allium ursinum/, řebčík kostkovaný /Fritillaria meleagris/, křivatec žlutý /Gagea lutea/, sněženka podsněžník /Galanthus nivalis/, hyacint východní /Hyacinthus orientalis/, ladonička /Chionodoxa luciliae/, kosatec nízký /Iris pumila/, bledule jarní /Leucojum vernum/, modřenec arménský /Muscari armeniacum/, skalkové formy narcisů /Narcissus bulbocodium, apod./, ladoňka /Scilla siberica/, botanické druhy tulipánů /Tulipa biflora, Tulipa kaufmanniana, Tulipa kolpakowskiana, Tulipa kurdica, Tulipa tarda – žlutobílý/.

Hlíza je pak zdužnatelý podzemní stonek, případně zdužnatělá část kořene. Hlíza také obsahuje zásobní látky pro mladou rostlinu, po jejich vyčerpání hyne /vyjímkou je brambořík, ten má hlízu vytrvalou po celou dobu svého života/. Hlízy mohou být kořenové, stonkové, oddenkové nebo cibulové.

Vyzkoušejte tyto druhy: sasanka /Anemone blanda, Anemone coronaria/, babiana /Babiana stricta/, dymnivka žlutá /Corydalis lutea/, krokus, šafrán /Crocus/, talovín /Eranthis hyemalis/.

Tyto drobné jarní krásky mají poměrně široké spektrum použití. Téměř vždy ale platí, že nejlépe vyniknou v plošné výsadbě, rozhodně se nejedná o solitery. Pokud tedy nakupujete cibulky pro podzimní výsadbu, vždy raději volte větší množství jednoho druhu než nesourodý mix. Uznávám, že to není lehká volba, zejména, když nabídka zahradnických center je tak velká a lákavé fotografie nabízejí neodolatelnou podívanou. Svou roli hraje i cena, která rozhodně není nijak zanedbatelná.

Cibulky ale nevybírejte jen podle ilustračního snímku, perforovaný sáček, nebo síťku otočte a zkontrolujte i kvalitu cibulek a také zda odpovídá jejich počet. Všechny musí být pevné a velké bez známek mechanického poškození, napadení škůdci či plísněmi. Cibulky seschlé, příliš narašené nekupujte. Pokud je kupujete v období podzimu, vsaďte je hned do půdy, pokud jste nákup provedli dříve /někdy jsou k dostání již v srpnu/, nebo je z jakýchkoliv důvodů nemůžete hned zasadit, věnujte pozornost jejich uložení. Nenechávejte je na teplém, suchém místě a na slunci. Vyvarujte se i vlhku. Nejlepší bude chladnější temná komora nebo lednice. Vhodná skladovací teplota je okolo 10°C.

Ideálním termínem výsadby je potom září či říjen. V pozdějších měsících je výsadba mnohdy i technicky neproveditelá, protože zem je zmrzlá. Pokud se ovšem do země dostanete a výsadbu uděláte třeba v prosinci, i tak cibuloviny z jara vykvetou. Cibuloviny, které vysadíte na jaře, pokvetou až další rok. Vždy se přesvěčte, s jakou skupinou cibulovin pracujete a nezaměnujte je. Mějte na paměti jednoduché pravidlo, že z jara kvetoucí cibuloviny se vysazují na podzim, a ty které kvetou na podzim, se sází na jaře, v létě kvetoucí druhy, jako jsou například lilie můžeme vysadit na podzim i na jaře, je jim to jedno a vždy krásně vykvetou.

Použití cibulovin


     Velmi poutavé jsou trávníkové výsadby, krásně se na ně hodí krokusy, miniaturní kosatce, ladoňky a ladoňicky. Vysazovat můžeme různé obrazce, vlnovky kruhy, apod. Krásné jsou i jako součást smíšených záhonů, v kombinaci s dalšími cibulovinami, trvalkami a dvouletkami. Osvědčená je kombinace s pomněnkami a sedmikráskami.

Ozdobit můžete ale také svoje okno či balkon. Cibuloviny lze vysadit v podstatě do libovolné nádoby, která je dostatečně velká a má odtokové ovtory. I když jsou cibuloviny mrazuvzdorné, výsadba do malých misek není vždy korunována uspěchem. Substrát stejně rychle promrzne, jako přeschne či se přeplní vodou. Na dno nádoby patří drenáž, substrát volte raději propustný, s příměsí písku. Nádoby se vyplatí na zimu obalit novinami, polystyrenem nebo například bublinkovou folií

Způsob výsadby a doba


     Cibulky jsou malé a vysazují se snadno. Na výsadbu do záhonu existuje dobrý a léty ověřený způsob. Plochu, na které budou cibuloviny, nejprve dobře zryjte, rozdrobte všechny hroudy a povrch urovnejte. Pak už stačí jen cibulky na povrchu rozložit do zvoleného tvaru a nakonec palcem a ukazovákem vtlačit pod povrch. Obecně stačí 2 cm hluboko. Při výsadbě do trávníku musíme samozřejmě postupovat jinak. Na podzim před výsadbou trávník krátce posečeme a pomocí rýče sloupneme drn, podloží prokypříme, případně vylepšíme kvalitním kompostem. Na místa poté rozložíme cibulky, lehce zasypeme kompostem a přiklopíme drny zpět . Na závěr výsadbu zalijeme.

Drobné cibuloviny v našich průměrných podmínkách nevyžadují zimní kryt, v trávníkové výsadbě jej ani nelze provést.

Peče po odkvětu


     Na rozdíl od jiných cibulovin, jako jsou například řebčíky nebo hyacinty, jsou drobné cibuloviny téměř nenáročné na péči po odkvětu. V mnoha případech není totiž žádná, cibulky zůstávají na stále na svém místě a ze země je vůbec nevyjímáme.

Některé z nich, například modřence nebo krokusy se pomocí dceřiných cibulek rychle rozšiřují po okolí a celek tedy rok od roku nabývá na působnosti.

Cibule a hlízy se vyjímají z půdy v případě, že utiskují sousedící rostliny, nebo pokud se kvalita květů zhoršuje. Do této skupiny patří např. narcisy, krokusy a sněženky. Jiné cibulnaté či hlíznaté rostliny pžetrvávají v půdě pouzepo část roku, před přáchodem mrazů se musí vyjmout z půdy a přezimovat v bezmrazém prostředí, patří sen např. hlízy begónií a mečíků, nebo cibuletulipánů a hyacintů.

Foto autorka textu                             www.praha-fotografka.cz

2429.jpg Leucojum vernum, bledule jarní 2430.jpg Botanické tulipány
2432.jpg Iris reticulata Harmony, kosatec chrpově modrý 2433.jpg Muscari Mill., modřenec
2431.jpg Crocus chrysanthus, Yellow Mammoth, krokus, šafrán 2434.jpg Galanthus nivalis, sněženka podsněžník

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz