ZAHRÁDKA PLNÁ VŮNĚ

4168.jpg Lonicera periclymenum Rostliny do zahrad vybíráme podle mnoha kritérií, jako je velikost, rychlost růstu, tvar, barva květů a pod. Už vás ale někdy napadlo vybírat květiny podle vůně? Skoro všechny druhy mají nějakou vůni, ale v rostlinné říši se najdou i opravdové skvosty.

Vonných druhů využívali v zahradním umění již staří Řekové a Římané a nejčastěji je situovali poblíž odpočinkových koutů a laviček. Vůně květin hraje významnou roli zejména navečer a v noci, kdy je výrazně intenzivnější. Zatímco přes den nás nejvíce ovlivňují zrakové vjemy, kdy si všímáme zejména barev a tvaru květů, večer přebírá své slovo čich a my můžeme vnímat rostliny úplně jinak než v dne. Představte si večerní posezení na vaší zahradě doplněný vonnými květinami, nebo usínat při otevřeném okně, kdy se dovnitř line nádherná vůně. Pokud máte ložnici v přízemí, věnujte kolem jejích oken koutek vonným rostlinám, v létě toto rozhodnutí jistě oceníte. Příjemná vůně totiž uklidňuje a navozuje relaxační náladu. Vůně některých květin dokonce zlepšuje kvalitu spánku.

Podle vlastního založení a vkusu si můžete vytvořit vonný koutek přímo na míru. Každý vnímáme vůně jinak, někdo má vjemový práh velmi nízko a stačí mu jen jemná koncentrace vůně, někdo preferuje naopak vůni silnější. Obecně máme druhy rostlin, které voní téměř každému, jsou jimi např. zimolez obecný nebo růže, naopak aroma mateřídoušky nebo meduňky je příjemné jen někomu. Vůně rostlin a to jak na nás působí je ovlivněno i tím, jak se vonné silice uvolňují. Rostliny jako je např. vonná fiala nebo pustoryl vydávají vůni na vzdálenost několika metrů, růži ucítíme poté, co si přičichneme až k jejím květům a vonná pelargonie nebo šalvěj uvolní své aroma poté se rostliny dotkneme, intenzivnější aroma se rozvine, pomneme-li její lístek mezi prsty - siličné kanálky se otevřou a uvolní vůni. Rostliny používejte a kombinujte také podle toho, zda voní celá rostlina nebo jen její květy. Nejvhodnější je tyto druhy kombinovat.

Sestavit voňavý záhonek není tak složité, protože druhů je na výběr poměrně velké množství. Kromě osobního vkusu by měla být výsadba založena na co nejdelší době působnosti, to znamená, že kombinujeme, jak keře, tak trvalky a letničky. Skladba by měla zahrnovat druhy kvetoucí na jaře (hyacint, šeřík, pivoňka) v létě (zimolez obecný, růže, levandule, hrachor) i na podzim (plamenka, komule). Najde se dokonce i pár vonných otužilců, které rozkvétají v zimě či v předjaří nehledě na okolní sněhovou pokrývku (lýkovec, vilín, zimolez Purpusův).

Voňaví zástupci rostlinné říše:

LETNIČKY

rezeda vonná (Reseda odorata), fiala dlouhoplátečná dvourohá (Matthiola longipetala subsp. bicornis), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), tabák křídlatý (Nicotiana allata), otočník stromovitý (Heliotropium arborescens)

DVOULETKY

hvozdík vousatý (Dianthus barbatus), chejr vonný (Cheiranthus cheiri), večernice vonná (Hesperis matronalis)

BALKÓNOVÉ, PŘENOSNÉ ROSTLINY

aloisie trojlistá (Aloysia triphylla), pelargonie, muškát vonný (Pelargonium citriodorum).

CIBULOVINY

Hyacinthus orientalis - hyacint východní, lilie královská (Lilium regale), narcis (Narcissus pseudonarcissus)

TRVALKY

plamenka latnatá (Phlox paniculata), pivoňka (Paeonia), mateřídoušky (Thymus), meduňka (Melissa), máta (Mentha), šalvěj (Salvia)

PNOUCÍ ROSTLINY

zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum), zimolez obecný (Lonicera caprifolium), zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrottii), zimolez japonský (Lonicera japonica)

KEŘE

čilimník (Cytisus), levandule (Lavandula), chojzie trojčetná (Choisya ternata), pustoryl (Philadelphus), růže (Rosa), zimolez Maackův (Lonicera maackii), zimolez Purpusův (Lonicera x purpusii, zimolez šeříkokvětý (Lonicera syringata),

pěnišník žlutý (Rhododendron luteum), komule Davidova (Buddleia davidii), šeřík (Syringa), lýkovec vonný (Daphne cneorum)

STROMY

Lípa (Tilia), střemcha obecná (Prunus padus)

Výběr a nákup rostlin:

Pokud se vydáte na nákup voňavých druhů, vždy se dopředu ujistěte, že si ze zahradnictví odnášíte přesně to co chcete. Uvedený seznam by vám měl pomoci. Ne všechny zimolezy, lilie nebo pelargonie voní. Stejně tak i v případě růží. Tyto královny květin jsou s nádhernou vůní více než spojeny, a ty které nevoní nekupujte. Pokud přičichnete k růži, vůni podvědomě očekáváte a pokud žádná není, ucítíte lehké zklamání.

Foto autorka textu

4180.jpg Lathyrus odoratus

4181.jpg Rosa Raubritter

4182.jpg Syringa

4183.jpg Pelargonie

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz