ZAHRÁDKA PRO DĚTI

Daniela Dušková 31.12.2013 | 16:46 Řemesla

5235.jpg

Zahrada je funkčním prostorem, který by měl být vytvořen tak, aby odpovídal našim požadavkům a životnímu stylu. Pokud máte děti, neměli byste zapomínat, že i ony by měli na zahradě mít svůj vlastní koutek. Rozhodně není správně děti ze zahrady vyhánět s tím, že něco zlomí nebo rozšlapou. Náš přístup by měl být právě opačný, zejména pokud jsou děti ještě malé a nechodí do školy nebo školky, musíme pamatovat na místo pro jejich vyžití. Pro potřeby těch nejmenších je nejvhodnější zcela obyčejné pískoviště. Malé děti nepotřebují složité prolézačky, kde by navíc hrozilo nebezpečí jejich zranění. Pískoviště je konstrukčně jednoduchá záležitost a nezabere moc místa. Děti jej milují a dovedou si na něm vyhrát celé hodiny. Pískoviětě jsou navíc jen dočasnou záležitostí, jakmile děti odrostou, lze jej snadno přeměnit v součást trávníku nebo záhonu. Pokud jsou děti starší, můžeme jim nabídnout více. Houpačku, průlezku nebo co každé dítě zcela jistě ocení - malý zahradní dětský domek. Pro děti lze vymyslet celou řadu zábavy a i v zahradních centrech najdeme spostu zajímavých dětských herních prvků.

Vedle všech těchto atrakcí můžete ale dětem nabídnout i něco, co nikde nekoupíte. Zkuste dětem věnovat část zahrádky pro jejich vlastní pěstitelskou činnost. Místo, kde si děti sami vysejí semínka, pozorují jak klíčí, vzcházejí, jak se tvoří první lístky, poupata, kvítky či plody.  Tento malý kousek země naučí děti nenásilnou formou pochopit některé přírodní zákonitosti, dá jim radost z vlastního úspěchu, že sami něco dokázaly. Zjistí, že je třeba přiložit i ruku k dílu, zalévat, plít atd. Samozřejmě, že jsou - li děti malé či dělají - li vše poprvé, pomůžeme jim, poradíme a trpělivě vysvětlujeme. Mají - li na to již rozum, vedeme je i k estetice uspořádání a dbáme, aby záhonek byl i na pohled pěkný a barevně sladěný. Je to dobrý začátek pro tříbení vlastního dobrého vkusu.

Napoprvé zvolíme nenáročné, dobře rostoucí druhy, které se dají vysévat přímo do volné půdy. Tyto požadavky splňuje řada letniček a některé druhy zelenin. Vlastní kvetoucí záhonek udělá dětem velkou radost, je –li jeho součástí i samostatně vypěstované zeleninka, je radost ještě větší.Navíc, díky tomu, že sortiment rostlin je jednoletého původu, lze jej každoročně obměňovat. Jak dítě roste, začne později samo zkoušet i jiné náročnější druhy rostlin, pěstovat i rostliny, které si doma za oknem předpěstuje. Zájem se buď dále udrží a rozvíjí nebo postupně utichne. Rozhodně však tolik důležitých věcí do života, které dítěti poskytnul malý kousek půdy, by mu nenabídla žádná drahá hračka superrobota, nebo akční počítačová hra…. Dítě, které již za mala získá kladný vztah rostlinám a naučí se vážit si vlastní práce, nebude pak devastovat květiny v parku, nebo pro legraci ničit veřejnou zeleň.

Jednoduchý herní koutek a malou dětskou zahrádku můžeme také spojit v jeden celek, což je téměř ideální řešení. Přeci jen však pamatujeme na bezpečnost dětí a vše situujeme tak, abychom na dítě při hraní dobře viděli z okna a mohli ho kontrolovat. Absolutně nevhodné je místo poblíž venkovního nezajištěného bazénu, nebo v nejodlehlejším koutu zahrady. Herní koutek doplníme dřevinami, které děti mohou při hraní využít. Mohou to být například keře či stromy se zajímavými plody. Zásadně se vyvarujeme druhů nejedlých a jedovatých, trnitých nebo silně alergizujících.

Nenáročné květiny, vhodné pro přímý výsev:

měsíček lékařský (Calendula officinalis), luštěnice trnitá (Cleome spinosa), krásenka zpeřená (Cosmos bipinatus), užanka líbezná (Cynoglossum amabile), sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), slunečnice roční (Helianthus annuus), cypřišek (Kochia heterophylla), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), tařička přímořská (Lobularia maritima), černucha damašská(Nigella damascena), mák nakohvětý (Papaver nudicaule), šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora), lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Zelenina pro přímý výsev:

mrkev - Daucus carota, salát - Lactuca sativa, fazol - Phaseolus coccineus, hrách - Pissum sativum, ředkvička - Raphanus sativus var. radicula, kukuřice - Zea mays

Dřeviny se zajímavými plody:

 javor (Acer), aktinídie/kiwi (Actinidia), katalpa (Catalpa), hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa), svitel latnatý(Koelreuteria paniculata), křídlatec trojlistý (Ptelea trifoliata), klokoč (Staphylea), ruj vlasatá

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz