ZAHRADNÍ REMÍZEK

Jan Kopřiva 10.12.2013 | 09:35 Vše ostatní

5080.jpg Remízek byl vždy nedílnou součástí krajiny. Sloužil jako úkryt pro užitečný hmyz, drobné savce, žáby, ježky i ptáky. Pod pojmem remízek si můžeme představit hromadu kamení, vybraného z pole a porostlé vegetací, meze mezi pozemky s řadou šípků a trnek nebo jen seskupení několika stromů.

Každý hospodář remízek zachovával a opačovával, věděl moc dobře, že vytvořením úkrytů pro přirozené predatory škůdců polních plodin , zachová přirozenou rovnováhu v přírodě, což bude jeho polím jen a jen prospěšné. Nástupem vytváření obřích lánů a těžké techniky se remízky staly přítěží pro obdělávání a většina jich zmizela. Stejná situace nastala i na našich zahradách. Pravidelně střižené trávníky a vzorné záhonky působí pro přirozenou přírodní rovnováhu živočichů stejně negativně jako lány polí. Možná, že by stálo za zamyšlení a pokusit se tuto rovnováhu vrátit do našich zahrad, ponechat přírodě odlehlý kousek našeho pozemku a vytvořit zde zahradní remízek.

Po výběru vhodného místa bychom si měli uvědomit, co od remízku očekáváme. Zahradní remízek je část zahrady nebo pozemku mezi domy, kde se vytváří podmínky pro úkryt a rozmnožování různého hmyzu (sviněk, škvorů, slunéček ), drobných zvířat (ještěrek, slepýšů, žab, ježků) a ptáků (zvonků, pěnkav, sýkorek, rehků ). Zahradní remízek je nejlepší pojmout jako pyramidu. Je to stavba z různých druhů, tvarů a velikostí dřev o výšce i několik metrů, které se seskupí na základně cca 2 - 3 m a na vrcholu se svážou z důvodu stability. Vnitřek je možno naplnit větvemi z prořezávky stromů a keřů, slámou I jiným organickým materiálem proto, aby se vytvořilo různorodé prostředí pro hmyz, ještěrky, slepýše, ježky a také pro úkryt a hnízdění ptáků u vrcholu pyramidy. K tomu účelu je možné do vyších paterumístit ptačí budky.

V zahradní pyramidě se u země v důsledku vlhka, působícího na dřevo rozmnoží hmyz, živící se rozkládajícím dřevem. Ty pak budou potravou ještěrkám, slepýšům, ježkům. Ježci pak budou dokonale v okolí remízku konzumovat slimáky. Kromě toho je důležité, osadit kolem stavby přísavník pětiprstý (nazývaný též loubinec nebo psí víno). Ten vyniká nenáročností na prostředí, rychlým růstem a sestetičtí celou stavbu. Během krátké doby poroste celou stavbu, ozelení ji a vytvoří uvnitř vlhké mikroklima pro rozvoj hmyzu. Kromě toho na konci měsíce července až začátku srpna kvete a láká na květy velké množství včel a dalšího hmyzu. V zimě pak plody loubince s oblibou požírají ptáci. Je třeba dodat, že podle možnosti, lze zahradní pyramidu rozšířit do délky tak, jako se staví na polích zábrany proti sněhu a vnitřek se vyplní s výše popsanou náplní. Okolí je výhodné nechat na pospas přírodě, aby všichni živočichové, kteří se tam budou vyskytovat měli možnost potravy, úkrytu a také šíření se do okolí. Na zahradní pyramidu je možné přidal vrchol z ostříhaného přísavníku pětiprstého který celé stavbě dodává korunu a bude se tam moci schovávat ptactvo. Do těsné blízkosti se vyplatí doplnit ještě zahradní tůňku . K tomuto účelu výborně poslouží starý hrnec nebo zednický kalfas.Taková tůňka potěšení žáby a další vodní živočichy.Rozhodně nesmíme zapomenout položit na hladinu prkénko, aby se v případně poklesu vody v nádobě neutopili ptáci, využívající tůňku jako pítko. Pod hromadou si velice rychle vytvoří své úkryty ježci, kteří tam mohou pohodlně přezimovat. V těsném sousedství je vhodné položit špalky dřeva, pod kterými se bude dařit slepýšům a na špalcích se budou vyhřívat ještěrky. V okolí zahradního remízku zapomeneme na anglický trávník, zde pokvetou různé rostliny a na nich poletují motýli, zatímco na zahradách dokonale posekaných rotační sekačkou není živáčka.

Zapojení remízku do přírody se součásným osídlením bude trvat velice krátkou dobu. Vytvořením přirozené rovnováhy v zahradě ušetříme přírodu od pravidelných postřiků chemickými přípravky proti škůdcům a navíc tak ušetříme i vlastní kapsu.

Foto autor textu

Klíčová slova

remízek

mez

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz