ZÁKLADEM OCHRANY ROSTLIN JE VHODNÝ POSTŘIKOVAČ

6171.jpg Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že fungicidy, insekticidy či herbicidy mohou aplikovat pomocí konve. Výsledkem takového zásahu může být nulová účinnost přípravků nebo naopak poškozené rostliny. Postřikovač by měl patřit k základnímu vybavení každé zahrádky, velké třeba jen několik metrů čtverečních.

Pryč je naštěstí doba, kdy se prodával jeden typ postřikovače s kovovou nádrží, který po naplnění několika málo litry postřiku nezvedl ani statný muž a k jeho natlakování bylo zapotřebí pořádné fyzičky. Výběr postřikovačů je dnes široký s celou škálou velice šikovných doplňků.

Na malé zahrádky nebo balkóny postačí ruční postřikovač s objemem nádrže 1 nebo 2 litry. Robustní pumpa dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích. Nastavitelná tryska usnadňuje postřikování i obtížně přístupných míst, například spodních stran listů. tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu.Pro delší dosah je možné dovybavení teleskopickou trubkou.

Pro běžnou zahrádku se vyplatí postřikovač o objemu nádrže 5 až 11 litrů. postřikovače této kategorie mají pumpu s objemem 480 cm3, která vytvoří velice rychle tlak až 3 bary. Rozhodující je široké hrdlo pro snadné čistění a zajímavé příslušenství. je to především teleskopická tyč o délce 230 cm, s kterou se lehce dostaneme i do vysokých korun stromů. Pokud nechceme tahat postřikovač na rameni, vyplatí se doplnit jej jednoduchým vozíkem, připevněným na dno. Přemisťování po zahradě je pak bez námahy. Zajímavé je i ohebné prodloužení postřikovací trubky pro přesměrování proudu až o 1800.

6172.jpg Velice důležitý je výběr vhodné trysky. Nejrozšířenější jsou trysky štěrbinové. Výstupní otvor má tvar štěrbiny, vytékající kapalina vytváří ploché vějíře. Úhel rozptylu se u těchto trysek pohybuje v rozsahu 65 až 1200. Štěrbinovou trysku lze označit jako nejuniverzálnější. Velice jemné mlhy lze dosáhnout u trysek vířivých. Výstřikový obrazec má tvar dutého kuželu a uplatní se především při aplikaci fungicidů a insekticidů. Naopak pro aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv se vyplatí tryska nárazová. Kapalina přiváděná středovým kanálkem naráží na výřez v těle trysky, tříští se na poměrně velké kapky a vytváří obrazec v podobě širokoúhlého vějíře. Při aplikaci herbicidů, především mezi řádky, hrozí nežádoucí zasažení porostu. Tomu lehce předejdeme použitím krytu postřiku. Lze jej nasadit u všech typů postřikovačů, kde zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast.

Na rozsáhlejším pozemku bude praktičtější použití zádového postřikovače s nádrží o objemu 15 litrů. Tlaku až 6 barů dosáhneme s minimální námahou pomocí boční páky. Tato páka se dá připevnit z pravé i levé strany, podle toho, zda je obsluha pravák či levák. Ohebnou, nerozbitnou trupku lze doplnit o manometr, s možností přesného dodržování požadovaného tlaku. Pohodlné nesení na zádech je docíleno vypolstrovanými popruhy. Pro plošnou aplikaci postřiků nebo hnojení kapalnou výživou se vyplatí připojení lehkého nosníku se záběrem 120 centimetrů, osazeného 4 tryskami.

Králem postřikovačů je pak zajisté motorový. Pro majitele velkých pozemků a starší uživatele je takový postřikovač přímo nutností. Je to komfortní a lehké zařízení, vážící bez náplně jen 9,5 kg s nádrží pro 25 litrů postřiku. Motor lehce nastartuje dvěma prsty i slabá žena a má spotřebu benzínu neuvěřitelných 0,5 l/hod. Pístové čerpadlo umožňuje aplikaci při tlaku až 25 barů, s možností plynulé regulace průtoku kapaliny až 7 l/min.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz