ZELENÁ PORADNA 2-14

5643.jpg Suchá skvrnitost listů (Stigmina carpophila)

Je houbové onemocnění listů, které se projevuje nápadnými okrouhlými, 2 - 8 mm velkými, červenofialovými až červenohnědými skvrnami, často s tmavším lemem. Skvrny jsou roztroušené, pokud jsou ve větším počtu splývají. Tmavnou, mezi napadeným a zdravým pletivem se vytváří oddělovací vrstva a nekrotizovaná pletiva vypadávají, takže listy připomínají cedník. Při silnějším napadení dochází k rozpadu listů. Nekrózou mohou být postiženy i vodivé svazky, listy žloutnou a předčasně opadávají, často již v červenci. Výjimečně mohou být napadeny i letorosty a plody. Na letorostech vznikají propadlé hnědé skvrny, častý je bohatý klejotok. Části letorostů nad postiženými místy zasychají. Na plodech se vytvářejí hnědé skvrny, které korkovatí, plody se deformují. Onemocnění se šíří především za teplejšího (optimum 15 - 20°C) a vlhkého počasí. Přezimují konidie nebo podhoubí v napadených větévkách. Za vegetace se choroba šíří konidiemi. Napadány jsou broskvoň, meruňka, třešeň, višeň, slivoň a další příbuzné dřeviny. Významné jsou rozdíly v náchylnosti odrůd. Základem ochrany je likvidace napadených opadlých listů, výskyty redukuje jarní postřik měďnatými fungicidy, za vegetace omezují výskyty organické fungicidy, např. Dithane.

Nedostatek dusíku

Dusík podporuje růst rostlin a tvorbu bílkovin. Nedostatek se projeví zpomalením růstu, až krněním rostlin se současnou nízkou plodností. Zpočátku pozorujeme světlejší barvu listů, postupné žloutnutí, které postupuje od žilnatiny. K nedostatku dusíku může dojít např. v zatravněných , málo hnojených zahradách. Na druhé straně pak přehnojení dusíkem se projevuje tmavozelenou barvou a silným růstem. U skleníkových, především rychlených okurek se nadbytek dusíku může projevit zasycháním okrajů listů. Přílišné hnojení dusíkem ovocných stromů pak způsobuje dlouhý růst do zimy, kdy pletiva snadno namrzají. Stromy málo nasazují na květ, plody snadno hnijí a u jablek se vyskytuje sklovitost.Peckoviny, především meruňky a broskvoně trpí při nadbytku dusíku klejotokem, plody pozdě dozrávají a jejich chuť je nevýrazná.Pro nadměrné dopřávání dusíkatých hnojiv, jak s oblibou někteří zahrádkáři činí, tedy platí – méně, znamená více!

Bělásek zelný (Pieris rapae)

Je bílý motýl živící se jen nektarem z květů a rostlinám vůbec neškodí, ba naopak – jsou užitečnými opylovači. Samičky kladou vajíčka ze spodní strany brukvovitých rostlin nejen na zelí, ale například také na květák, brokolici a podobně. Vajíčka jsou žlutá a housenky se z nich líhnou po více než týdnu.Vylíhlé housenky postupně vyžírají na listech chodbičky, ale postupně dokáží sežrat kompletně celé listy, ze kterých zbytou jen silnější žilky. Housenky však škodí i na brukvovitých plevelech, na zelenině se objevují většinou v červenci a během teplého léta i například v září v další generaci. V případě housenek běláska zelného lze vcelku úspěšně aplikovat biologické přípravky s obsahem bakterií rodu Bacillus thuringiensis, které housenky napadají a hubí.

Chemická ochrana je pak účinná zejména v případě brzkého odhalení běláska – pokud jsou housenky již veliké, nebývá postřik efektivní. Proto je nutné rostliny pravidelně kontrolovat a případný výskyt housenek tak zachytit co nejdříve.Z přípravků lze použít např. Decis, Kalypso ad. s přihlédnutím k ochranné lhůtě.

Poškození listů okurek sluncem

Pletivo mezi žilkami listů se prosvětluje, žloutne a velmi rychle zasychá. Skvrny mohou zachvátit celý list. Pěstitelé přicházejí do poradny s obavou, zda se nejedná o plíseň okurkovou. V tomto případě jde o poškození listů vlivem slunečního záření a projevuje se především u listů v blízkosti skleníkových oken. Velmi často se toto poškození objevuje pokud se po zálivce dostane na listy voda, která na slunci působí jako čočka a listy se spálí.

Ochrana- důsledné větrání skleníků a foliovníků a varovat se zálivky na listy

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz