ZKOUŠELI JSTE NA BALKÓNĚ MANDEVILU ? PŘEDBĚHNĚTE SOUSEDY !

1103.jpg

Pokud ještě teď přemýšlíte nad tím, kterými květinami letos ozvláštníte terasu či balkon, rozhodně nezapomeňte vyzkoušet mandevilu. Tato kráska s exotickým jménem pochází z jižní Ameriky, konkrétně z oblastí od Mexika po Argentinu.


U nás jsme si ji poprvé mohli koupit zhruba před 6ti lety, není tedy úplnou novinkou, ale zdaleka zatím není tak rozšířená, jak by si zasloužila. Na počátku od koupě odrazovala poměrně vysoká cena za rostlinu a neznalost s jejím pěstováním. Není však čeho se bát a kdo mandevilu jednou zkusil, vrátí se k ní určitě příští rok znovu. V Německu je dokonce někdy označovaná i jako Balkon Queen – královna balkonu a rozhodně se nejedná o přehnaný název.

Jak tedy správně postupovat, aby se mandevile dařilo?

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že mandevilla není letnička, ale dřevitý popínavý keř, což znamená že pokud jí vhodně přezimujeme, můžeme se z ní těšit po řadu let a nemusíme každý rok na jaře kupovat novou rostlinu. Výpěstky, které se na jaře objevují jsou nejčastěji z Holandska nebo Německa a ve valné většině se jedná o kvalitní dobře zakořeněné jedince. Nejčastěji se setkáme s druhem Mandevilla sanderi hybride, která upoutá pozornost velkými nálevkovitými květy v barvě bílé, červené, růžové a zlaté. Listy jsou vejčité špičaté, tmavě zelené a rostlina tvoří hustý, dobře stavěný trs.

Další pěstovaným druhem je pak Mandevilla suaveolens (syn. M. laxa), která je velmi podobná předchozí. Je však o něco vzrůstnější a její květy jsou pouze bílé, velké a krásně voní po jasmínu.

Pěstování:

Pro své pěstování vyžaduje větší nádobu s propustnou živnou půdou. Stanoviště teplé a chráněné, s dostatkem slunce - ne však úpalu. Rostlina se pěstuje snadno a nepotřebuje žádnou speciální péči, kromě pravidelného přihnojení tekutým hnojivem, které by mělo být samozřejmé pro všechny balkónové květiny. Velikou výhodou madevily je její rychlý růst, kdy za vegetační sezónu naroste do výšky i 2-5 metrů. Kvete velmi neúnavně od května do září s tím, že nepotřebuje žádný sestřih či odstraňování odkvetlých květů. Vzhledem k tomu, že se jedná o popínavou rostlinu vyžaduje konstrukci. Ideální je lehká dřevěná treláž různého tvaru ale stačí i síť, mříž nebo pletivo.

Nenechte se ale zmást – v obchodě koupíte rostlinu v květináči, kde již opora ve formě malé trelážky nebo tyčky umístěna – jedná se ale pouze o dočasné řešení a rostlina potřebuje mnohem vyšší oporu. Proto ji hned po výsadbě do truhlíku nebo pěstebního květináče nabídněte oporu novou. Při dobré péči mandevila pokvete po celé léto až do října. Pokud se rozhodnete ji nechat přezimovat, musíte ji uložit ještě před začátkem prvních mrazů

Přezimování:

Před vlastním přezimováním by měl kořenový být vyschlý, výhony seřízneme téměř těsně u země. Rostlina přezimuje ve tmě při teplotě od 4-8°C, zálivka je jen velmi sporadická. V březnu se rostliny přesadí a poté co začne obrážet ji umístíme na teplejší a světlejší místo. Ven ji umístíme až v době, kdy nehrozí nebezpečí mrazů.

Mandevila jako pokojová rostlina:

Mandevilu můžete také zkusit pěstovat jako pokojovou rostlinu. Vyžaduje slunné místo u okna a vlhčí vzduch. Pro vytvoření lepších podmínek pomůže zvlhčování ručním postřikovačem. Přes zimu by se teplota měla pohybovat kolem 15°C, v létě se ji zavděčíme s několikaměsíčním venkovním pobytem.

Pozor:

Při manipulaci s mandevilou si dejte pozor, celá rostlina je jedovatá a latex, který při jejím poranění vytéká, může silně podráždit pokožku.

Foto autorka textu                www.praha-fotografka.cz

1103.jpg

1102.jpg

Mandevilla Sun Parasol Giant Crimson

Mandevilla růžová

1101.jpg

1100.jpg

Mandevilla Rio White

Mandevilla Sun Parasol Giant Crimson

Klíčová slova

mandevila

mandevilla

mandevilla sun parasol giant crimson

mandevilla rio white

mandevilla růžová

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
 • Neregistrovaný uživatel
  18.05.2014 | 20:39

  Danka

  Prosím, kde koupím bílou Sandevilu. Informace na email: Dsliacka@seznam.cz děkuji Odpověďět

 • Neregistrovaný uživatel
  09.05.2014 | 21:52

  didi

  Pěkný den.Prosím kde můžu dostat koupit mandevillu růžovou a kolik stojí. Děkují Dida Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz