Změny v kaktusových pavilonech, občas sanitární den v některém pavilonu a vždycky je tu něco navíc

782.jpg Změny v kaktusových pavilonech

Kaktusy jsou nejrůznějších životních forem, od miniaturek měřených v centimetrech až po formy sloupovité či stromovité. Proto má BZ v Liberci dva kaktusové pavilony, a sice pavilon A pro druhy menšího vzrůstu a pavilon F pro velké kaktusy. Po 12 letech uplynulých od zřízení těchto expozic však některé z relativně malých kaktusů přerostly nad přijatelnou míru, a proto byly z pavilonu A přesunuty do pavilonu F. V pavilonu A díky tomu vzniklo místo například pro zvětšení skupiny z různých druhů převzácného rodu Melocactus. Novinek v obou pavilonech je ovšem více a vidět vedle sebe dva druhy poměrně choulostivých sloupovitých kaktusů rodu Neobuxbaumia, jak je tomu nyní v pavilonu F, je jistě pěkné.

Uzavřeno, je to smůla

.Zejména během zimy probíhá cyklicky ošetření rostlin chemickými přípravky. Je to nutné, ale Botanická zahrada nemá žádné "sanitární dny", pondělky, kdy je nepřístupná, a je tedy k službám neustále. Je tudíž logické, že někdy návštěvníci do jednoho z 9 pavilonů nemohou vstoupit. Patří to však k obyčejnému životu Botanické zahrady a bylo na to pamatováno v architektuře areálu. Do každého pavilonu, i když je dočasně nepřístupný, je celkem velmi dobře vidět. Dokladem nechť jsou dnes pořízené pohledy skrz boční skla pavilonu G, který bude přes tuto sobotu a neděli s ohledem na zdraví návštěvníků uzavřen, kvůli postřiku jedovatými látkami.

Ale vždycky je zde něco mimořádného navíc

Krom výše uvedeného omezení vždy zahrada nabízí něco, co běžně vidět není a je to něco opravdu mimořádně vzácného. Právě přes tuto sobotu aneděli toho bude celkem dlouhá řada, ale uvedu jeden příklad za všechny. Vzácná cykasotvará rostlina, Dioon edule umístěný v pavilonu "Zvláštní sukulenty", právě vytvořila velikou těžkou šištici. Ta rostlina totiž je robustní a samičí šištice tomu odpovídá. Připojuji ještě obrázek ukazující, jak vypadá tatáž šištice uvnitř. www.botaniliberec.cz

783.jpg 784.jpg

Klíčová slova

Dioon edule

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz