ZNÁTE HLÍVU PLICNÍ ?

4150.jpg ...aneb hlívy jsou cenné, chutné a krásné...

O hlívě snad každý slyšel, v hledáčku houbařů i nakupujících v obchodech bývá ovšem favorizována hlíva ústřičná, o jejíž blahodárnosti a pozitivních účincích na lidské zdraví se dovídáme díky reklamě vše podstatné.

Málo už se ví, že existuje její příbuzná, která se v přírodě vyskytuje na jaře a v létě. Na svých každodenních toulkách přírodou ji často potkávám a radostně sklízím. Jde o hlívu plicní, jednu uz více druhů hlív, které u nás rostou. Mimochodem, hlívy jako rod jsou velmi pohledné krasavice a tak není divu, že mají někdy velmi zajímavá a poetická jména. Třeba hnízdovitá, kožešinová, máčková, čepičkatá, olivová, plátková, ušatá.

Zůstaňme ale u naší dnešní, plicní. Můžete ji najít i teď. Je poměrně rozšířená a máte-li vytipovaný a dobře sledovaný les, kde jste ji někdy viděli, máte vystaráno na několik let dopředu. Najdete ji na listnáčích, buku, lípě, topolu, jeřábu, bříze, dubu, ale třeba i na třešni. Roste zpravidla v bohatých trsech, příjemně voní. Starší plodnice žloutnou a pak mívají takový zvláštní pach, ktery bych nerad nějak blíže specifikoval. Zpravidla se objevuje v několika růstových vlnách během sezony, takže když se daří, můžete sklidit i desítky kilogramů.

Hlíva plicní má v kuchyni všestranné využití, já ji miluji jako perfektní surovinu pro skvělý guláš, vhodná je i do octa, usušená je zajímavě voňavá. Coby řízek s obalem i bez něho je velmi dobrá, je měkčí než hlíva ústřičná, která mnohdy bývá až gumovitá .Prostě, hlíva plicní je boží dar a sluší se ji naučit a sbírat.

Ještě teď roste, včera jsem ji nalezl na svých bukových kmenech. Od října se s klesajícími teplotami začne objevovat hlíva ústřičná. Někdy se objeví ve stejném lese, někdy i na stejných kmenech.

No a jak je to teď aktuálně(cz) s houbami? Jedna velká loterie. Leckde mraky hub, viz dnešní média, jinde poskrovnu, leckde pusto. Vše se odvíjí od srážek, které byly velmi různé a tak stav hub v našich lesích mne nepřekvapuje, jen musím rychle měnit místa, kam jít...Moje okřídlené, nevstoupíš dvakrát do stejného lesa, platí teď sakra výstižně. V době největších veder jsem nosil plné koše hřibovitých, na stejné stráni mám teď jen oči pro pláč...Ale je dobré pravidelně sledovat cvrkot v lese, vyplatí se to...

V galerii si prohlédněte jak hlíva plicní vypadá, přidal jsem i bizarní houbu pstřeně dubového, západ slunce v Liberci i moje oblíbené kapky. Voda budiž pochválena. Tak zas někdy...

Článek byl napsán pro autorův blog na Aktuálně.cz.

Foto autor textu.

4150.jpg

4153.jpg

4154.jpg

4155.jpg Hlíva plicní

4156.jpg Pstřeň dubový

4157.jpg

4158.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz