ZNÁTE RUELII?

6895.jpg Ruélie (Dipteracanthus) je spíše známá pod svým počeštělým botanickým jménem – dipterakantus. Jedná se o ne příliš rozšířenou pokojovou rostlinu, i když v současné době se pomalu dostává více do povědomí zákazníků a jeho obliba rychle roste. Je totiž velmi dekorativní a na druhé straně i nenáročná. Domovem ruélie je tropická Amerika, kde roste asi 75 druhů. Právě ty, které jsou nízké a pestrolisté se začaly pěstovat jako hrnkové květiny. Kromě barevného listu se dipterakantus může pochlubit i pěknými květy. Kvetení přirozeně indukuje krátký den, což znamená, že sami od sebe začnou nakvétat v podzimním a zimním období. Nejčastější barva květů je bílá s výrazně modro-fialově vybarvenou žilnatinou, běžné jsou i odstíny růžové, lila a fialové.

Asi nejkrásnější je druh Dipteracanthus devosianus, jehož listy jsou na líci tmavě sametově zelené, podél žilnatiny bíle pruhované, na rubu pak najdeme fialovou barvu.

Samotné pěstování v bytech je velmi jednoduché. Vyžadují místnosti s běžnou pokojovou teplotou na světlém místě, které je ale chráněné před příliš prudkými slunečními paprsky. Přímé slunce je nebezpečné zejména na jaře, kdy může rostlinu silně popálit, to bývá také častým neúspěchem při pěstování. Dále je třeba dodržovat pravidelný zálivkový režim a rostlinu nenechat opakovaně přeschnout. Substrát bychom měli udržovat stále mírně vlhký. Mlžení rostliny není vyloženě nutné, ale prospěje. Ideálním místem pro pěstování je koupelna či ložnice.

Kromě samostatného pěstování se dobře hodí i do sesazovaných misek s jinými pokojovými rostlinami. Půvabných aranžmá docílíme kombinací s kapradinami, pepřincem nebo interiérovými begóniemi. Díky svému hustému a převislému charakteru růstu je ruélie také vhodnou rostlinou do závěsných nádob. Bujné převisy nádobu časem zcela překryjí. Velmi pěkná je i kombinace bíle a fialově a růžově kvetoucích kultivarů. Rostliny, ať pěstované v běžném nebo v závěsném květináči dobře snášejí řez a můžeme je tedy tvarovat podle libosti.

Pokud bychom si ji chtěli sami doma zkusit namnožit, je to snadné, Množí se především řízky, které zakořeňují ve vlhkém klimatu. Ideálně pod folií, plastovým poklopem nebo pod mikrotenem. Zakořeňujícím řízkům poskytneme teplotu o několik stupňů vyšší, než pro normální pěstování. Pozor, řízky nepřemáčíme, aby neshnili, vhodným substrátem pro kořenění je směs rašeliny a hrubšího perlitu v poměru 1:1. Zakořeněné a rozsazené řízky nezapomeneme zaštípnout, aby se pěkně rozvětvili.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz