MOŘENÍ A VÝSADBA CIBULOVIN DO KERAMICKÝCH NÁDOB

1391.jpg

Ani se tomu nechce věřit, ale už je to tady – nastává čas výsadby jarních cibulovin. Zahrádkářské prodejny nabízejí celou škálu těchto oblíbených květin a je proto na čase vybrat, ať už pro založení nových výsadeb nebo obnovit ty stávající. A proč to nezkusit jinak než do záhonu – ale keramických nádob.


Zásady výsadby jsou stejné, do nádob se ale hodí především cibuloviny drobné, které nebudou příliš přerůstat. Navíc můžeme vysadit více cibulek najednou pro docílení bohatšího květenství.Pokud navíc vybereme květináče s ilustrační kresbou vysazeného druhu, nemusíme na jaře hádat, co jsme vlastně vysadili.

Pěstování běžných druhů cibulovin není obtížné a vysazovat je může i začínající zahrádkář.

Mezi nejoblíbenější druhy patří tulipány, narcisy, řebčíky, modřence, bledule, sněženky, krokusy, ladoňky, ladoničky a d.

Před výsadbou je však nutné pamatovat na namoření cibulek. Jako výhodné mořidlo se v současné době ukazuje přípravek Lignohumát. Jedná se o huminový plně rozpustný preparát. Základní surovinou je lignin – tedy látka rostlině vlastní. Lignohumát se využívá nejen jako hnojivo ale při máčení cibulovin či hlíz před sázením kdy zvyšuje schopnost jejich rychlého zakořenění, příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin a schopnost přirozeně se bránit proti stresovým faktorům jako např. přeslunění, stín, pozdní mrazíky, přísušek ad. Přípravek je možné dále používat během vegetace aplikací na list, kde je patrný zásadní vliv na průběh fotosyntézy projevující se vitalitou rostlin, zdravotním stavem, barvou a velikostí květů a listů.Především pak při výsadbě do nádob, kdy prostor především pro kořenový systém je výrazně omezen, než je tomu ve volné půdě, se využití Lignohumátu vyplatí.Celý postup moření je velmi jednoduchý – mořící kapalinu připravíme smícháním 1 l vody a 10 ml Lignohumátu. Cibulky máčíme po dobu 2 – 4 hodin. Po vyjmutí a jejich následném oschnutí přistoupíme k výsadbě. Na dně nádob by neměla chybět drenážní vrstva v podobě keramzitu či jemného štěrku.Vysazujeme podle velikosti několik cibulek. Osázené nádoby ponecháme přes zimu v chladné místnosti, s teplotami okolo 5C.

Půda do které budeme cibuloviny sázet by měla být dostatečně propustná a dobře zásobená živinami. Obecně lze říci, že čím má určitý druh větší a silnější vzrůst, mohutnější olistění a květenství, tím vyžaduje půdu bohatší. Z toho vyplývá, že výživnější půdu budou potřebovat hyacinty a tulipány, než modřence a krokusy. Půdní reakce by měla být neutrální pro většinu druhů. Lépe se jim daří na slunném stanovišti. Významné však je , že většina z nich kvete časně na jaře, a osázené keramické květináče jsou vítanou dekorací třeba na terasách či balkónech.

Zasazené cibuloviny potřebují dostatek vláhy pouze na podzim po výsadbě aby mohly do zimy dobře zakořenit a dále pak na jaře v době intenzivního růstu. Sucho však snášejí poměrně dobře, aby však co nejvíce narostly cibule je vhodná zálivka ve jmenovaných obdobích.

Samotnou výsadbu můžeme provádět podle počasí během až 3 měsíců. Nejdříve vysazujeme druhy, které nemají ochranné vrchní slupky, protože při delším skladování rychleji vysychají. Do první poloviny října tedy vysazujeme např. sněženky, bledule, řebčíky a kandíky.Pokud je skladujeme déle je nutné uložit je v navlhčených pilinách nebo rašelině.

Donedávna se také propagovala zářijová výsadba narcisů, které potřebují k zakořenění delší dobu. Vzhledem k houbovým chorobám, které často právě narcisy napadají, je jako prevence lepší výsadbu narcisů provádět později, kdy teplota půdy klesne na 12C, tedy na 1.polovinu října. Tulipány, hyacinty,česneky krokusy, ladoňky, ladoničky a sasanky pak vysazujeme během října a pokud počasí dovolí i zač. listopadu. Nejpozději se vysazují modřence a ixie, které by mohly předčasně rašit a namrznout.

Hloubka výsadby se řídí podle velikosti cibule a máme na mysli výšku zeminy nad cibulí.Nejhlouběji se sázejí řebčíky královské a to 15-20cm, narcisy 15-20, hyacint 15, tulipány 10-15, krokusy 6-10, ladoňky, ladoničky , puškinie 8cm. Obecně a jako pomůcka poslouží zapamatovat si že hloubka výsadby je asi 2 až 2,5 x větší než je průměr cibule. Vyjímkou jsou pouze zdužnatělé kořeny eremurusů, které se rozprostřou mělce pod povrchem.

1392.jpg

Foto : autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz